Kuşlar

Alerji Yapmayan Kuş Türleri Hangileri?

Alerji yapmayan kuşlar

Alerji yapmayan kuş türleri hangileri sorusu kuş sahiplenmek isteyen fakat alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler tarafından merak edilmektedir. Kuşların tüyleri bazı insanlarda ve astım hastalarında alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu tür kişilerin alerji yapmayan diğer adıyla hipoalerjenik kuş türlerini sahiplenmesi sağlıkları açısından önem arz etmektedir.  

Kuş Alerjisi Belirtileri

Alerji yapmayan kuş türleri hangileri sorusuna yanıt arayan kişilerin belirli solunum yolları alerjileri olabilmektedir. Bu tür sorunlar belirli alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Kuşların tüylerinden kaynaklı oluşan sorunlar bazı belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtiler şöyle sıralanabilmektedir;

 • Hapşırma
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük krizi
 • Geniz yanması
 • Genizde akıntı
 • Sulu ve kızarık gözler
 • Göz kaşınması
 • Nefes alma güçlüğü

Bu tür belirtiler alerjik reaksiyon görüldüğünde ortaya çıkmaktadır. Kuşla aynı ortamda bulunulduğunda bu tür reaksiyonlar gözüküyorsa kuş alerjisi olma ihtimali çok yüksektir. Böyle durumları yaşamak istemeyen kişiler alerji yapmayan kuş türlerine yönelmektedir.

Alerji Yapmayan Kuş Türleri

Alerji yapmayan kuş türleri hangileri sorusuna yanıt olabilecek bazı kuş türleri bulunmaktadır. Bu kuş türlerinin yapılan araştırmalar sonucunda hipoalerjenik olduğu tespit edilmiştir. Alerji yapmayan kuş türleri, daha az tüy döken kuşlardan oluşmaktadır. Alerji yapmayan kuş türleri şöyle sıralanabilmektedir;

 • Muhabbet kuşu: Muhabbet kuşları sevecenliği ve kolay bakımı nedeniyle en çok tercih edilen kuş türüdür. Muhabbet kuşları aynı zamanda alerji hastaları için de iyi bir seçim olmaktadır. Az tüy dökmeleri nedeniyle alerji ve astım hastalarının sahiplenmek üzere seçtikleri kuşlar arasında yer almaktadır.
 • Eklektus papağanı: Papağan türlerinden olan eklektus papağanı, kırmızı ve yeşil renklere sahiptir. Türkiye’de yaygın olarak görülen bir tür değildir. Ana vatanı Avustralya ve Yeni Gine’dir. Yapılan araştırmalar sonucunda alerji yapmayan kuşlar kategorisine girmiştir.
 • Pionus papağanı: Papağan türü olan pionus kuşu, Türkiye’de yaygın değildir. Ana vatanı Amerika ve Meksika’dır. Alerji riski çok az olan bir kuşu türüdür. Bu yüzden, özellikle küçük papağan sahiplenmek isteyen alerji ve astım hastalarının tercihleri arasında yer almaktadır.
 • Tukan kuşu: Tukan kuşu görünüş itibariyle diğer kuşlardan farklıdır. Gagaları ile ön plana çıkmaktalardır. Küçük vücutlarına karşı uzun ve renkli gagaları bulunmaktadır. Alerji riski az olan kuş türleri arasında yer almaktadır.

Kuş Alerjisine Karşı Alınacak Önlemler

Alerji yapmayan kuş türleri hangileri sorusuna verilen yanıttan sonra kuş türlerini sahiplenen alerji ve astım hastaları yine de alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Diğer kuş türlerine göre az da olsa; bu kuş türleri de alerjik reaksiyon yaratabilmektedir. Bu yüzden bazı önlemler alarak evde kuş beslemek gerekmektedir. Hepa hava filtreleri kullanmak ve hepa hava filtreli süpürgeler ile temizlik yapmak ortamı temizleyeceği için alerjik reaksiyon riskini çok aza indirmektedir. Kuş beslenen evlerde kalan alerji ve astım hastalarına hava filtreleri sıkça önerilmektedir. Bunun dışında kuşun temizliğine önem vermek gerekmektedir fakat kuşu, alerjik reaksiyon gösteren kişinin değil; başka birisinin temizlemesi gerekmektedir. Kuşlar banyo yapmayı seven hayvan türleri arasında yer almaktadır. 

Kuşların temizliğinin yapılması ve kafeslerinin temizlenmesi alerjik reaksiyonun oluşmaması için önlem almak anlamına gelmektedir. Bununla birlikte alerji hastasının kuşu sevdikten sonra ellerini bol su ile yıkaması gerekmektedir. Sevme işleminden sonra eller yıkanana kadar el asla ağza, burna, göze götürülmemelidir. Kişinin uyuduğu ortamda kafesin bulunmaması önem arz etmektedir. 

Kafesten mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Bunlara ek olarak alerji ilaçları da kullanılabilmektedir. Fakat alerji ileri boyuttaysa kişinin tüylü evcil hayvanlara ev ortamında bakmaması sağlığı açısından önem arz etmektedir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı