Köpek Cinsleri

Alman Kurdu Hakkında Genel Bilgiler

Bu özel köpekleri hayatınızın her yerinde görebilirsiniz. Polislerin ve Jandarmaların özellikle kullandığı alman çoban köpeği hakkında genel bilgiler!

Alman kurdu, sadık, güvenilir ve asil hayvan özelliği ile pek çok köpek türünden farklı özelliklere sahip köpek cinsidir. Alman kurdunun Alman Çoban Köpeğidir. Fakat halk arasında Alman Kurdu olarak bilinmektedir.

Alman Kurdu Tarihçesi


Alman Çoban Köpeğinin hikayesi, 1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz isimli subay ile başlamaktadır. 19. yüzyılda Alman hükümeti köpek ırklarını geliştirmek amacıyla uygulanan politikasından faydalanmak adına bu açığı kapatmak için farklı köpek ırkı arayışına girmiştir. Max Von Stephanitz bu açığı kapatmak amacıyla, sadık, itaatkar, becerikli, zekalı ve cesaretli bir köpek olmalıydı. Bu isteklerini karşılayabilecek köpek cinsi ancak o tarihlerde iş köpeği olabilirdi. O tarihlerde Almanya’da kırsal bölgelerde ve çiftliklerde çok farklı çoban köpekleri insanların ihtiyaçlarını karşılamaktaydı. Fakat, günümüzde Alman Çoban Köpeği’nin ortaya çıkmasında ve bu kadar geliştirilmesinde Max Emil Friedrich Von Stephanitz ‘in çok büyük bir rolü bulunmaktadır.

Almanya’da ise 1800’lü tarihlerde ortaya çıkan Alman Kurdu kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Polisler, narkotik, balistik ve diğer alanlarda Alman Kurdu köpeklerini kullanmaya başlamıştır. Gümrük işlerinde de gümrük memurlarının yardımcısı Alman Kurdu’dur. Keskin zekası ve hızlı algılama yetisi ile birçok köpek türünden çok daha ileridedir.

Alman Kurdunun Başlıca Özellikleri

  • Alman Kurdunun ömrü, 10-12 yıl arasındadır.
  • Alman Kurdu Köpekleri, genellike koruma, bekçilik ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Kimi zamanda en sadık dost, en akıllı oyun sever köpek olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Hiçbirşeyden korkmaz, yeterince cesur bir yapıya sahiptir.
  • İnsan dostu olması ile bu köpek türüne çok fazla saiplenilmektedir.
  • Doğru bir şekilde yetiştirildiğinde, en zeki arkadaşınız ve korumanız olabilir.

Alman çoban köpeği dövüşten kaçmaz. Ormanlık alanları, arazileri seven arazi köpeğidir. Çoğu köpek ile arkadaşlık etmekten pek hoşlanmazlar. Kaslı bir gövdesi ve uzun olması, dik kulağı ile dikkatleri çeker. Çok güçlü çene yapısına sahiptir. Çok hareketli bir yapıya sahip olan Alman kurdunun omuz genişliği 64 cm kilosu ise 41 kg’dan fazladır. Dişi Alman Kurtlarında boy oranı 56-61 cm arasındadır.

Fazlasıyla akıllı olan alman kurtları, sahiplerini korur, sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve hiçbirşeyden korkmazlar. Alman Çoban köpeği, koruduğu yere kimseyi yaklaştırmazlar, yabancılara karşı hemen saldırmasalar bile tehlikeyi sezdiğinde saldırganlaşırlar.

İşe Sizler İçin Özel Bir Görsel

Bu görselde, 2. Dünya savaşı sonrasında savaş alanından kurtarılmış bir Alman kurdu görmektesiniz. Bu köpeği kurtaran kişi, sessiz filmlerde oynamak üzere eğitmiştir. Daha sonrasında ise oyunculuk konusunda başarılı olan alman kurdu için özel bir film çekmiştir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı