Köpek Cinsleri

Alman Pinscher Hakkında Bilgiler

Eski tarihlere kadar dayanan kökeni ile Alman Pinscher'lar günümüze kadar uzanan köpek cinsleri arasındadır. Eğer ki yavru Alman Pinscher alıp yetiştirecekseniz bu yazdıklarımızı mutlaka okuyun.

Kökeni Almanya’ya dayanan köpek türüdür. Yavruluğundan itibaren sevcen ve sosyal eğitilmesi gereken bu köpek türü Alman Pinscher, çok fazla ilgi isteyen bir köpek türüdür. Bu sebepten ötürü kesilikle yavruyken evcilleştirilmesi gereken türlerden biridir. Alman Pinscher köpek türleri, çok zeki ve inatçı karaktere sahiptir. Ev içerisinde yetiştirildiğinde evde o ne isterse sahibi yapmak zorunda kalabilir. Sürekli neşeli görüntüsü ile, çok fazla hareket etmek isteyen bir cinstir.

Alman Pinscher Tarihçesi

Pinscher’ların kökeni 15. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Schnauzer köpek ırkının çok yakın akrabası olarak bilinmektedir. 15. yüzyılda Bavyeralı çiftçiler, tarlalarını talan eden kemirgenle baş edemedikleri için Alman Pinscher’ları kullandılar. Bu sebepten ötürü çiftçilerin işini kolaylaştırmıştır. Yapılan araştırmalarda Siyah Terrier’in soyundan geldiği bilinmektedir. Bazı araştırmacılar ise, nesli tükenmiş bir köpek türü olan Rat Pinscher’dan da gelebileceğini tespit etmişlerdir. I. Dünya Savaşında Pitbulların önemli rol oynaması ile Alman Pinscher’larda savaşlarda önemli roller üstlenmiştir.

II. Dünya Savaşı’nda ise Alman Pinscher’ların soyu tükenmek üzere olduğu belirlenmiştir. Fakat Werner Jung isimli bir asker sayesine bu ırk o dönemlerde kurtarılmış ve günümüze kadar uzanmasına yardımcı olmuştur.


Alman Pinscher Genel Özellikleri

Sevimli olduğuna aldanmayın, o sevimliğin ardından çok sert ve kendinden emin bir görüntü vardır. Genellikle yabancılar sevecen olmaları sebebiyle saldırmayacağını zannederler, fakat bu köpek türünü hafif kızdırdığınızda anında saldırganlaşabilir. Sahibine son derece bağlı bir cinstir. Alman Pinscher, minyon görünüşe sahiptir. Zarif kas yapısı ile vücudu çevik gözükür. Arka bacakları biraz eğimlidir, ön bacaklarını ise düz olarak basabilmektedir.
Bu köpek türlerinin patileri aynı kedi patisine benzer, ufak patisi ve kafa yapısı vücudu ile doğru orantıdadır. Çok güçlü çene yapıları bulunur, katı cisimleri de kemirmekten hoşlanmaktadır.
Genel olarak ağırlıkları erkeklerde 4-6 kilo, dişilerde ise 4 kg’dır.
Erkeklerde boy oranı 24-31 cm iken, dişilerde bu oran 24-29 cm arasındadır.
Yaklaşık olarak 15 yıl kadar yaşam süreleri bulunmaktadır.

Sağlık

Alman Pinscher cinsi köpekler genellikle göz hastalıklarına yatkın türlerdir. Kalça displazisi, tiroit bozukluğu ve , von willebrand hastalığına yakalanabilirler. Bu sebepten ötürü uzman veterinere belli sürelerle götürmeniz gerekecektir.

Alman Pinscher Bakımı

Bu köpek türüne çok zor tuvalet eğitimi veriliyor. Tuvalet eğitimi kadar zor olan eğitimi yoktur. Evde hiçbir şekilde sert cisimleri yere bırakmayın. Sert cisimler boğazına kaçabilir. Ufak tüyleri olduğundan dolayı bakımları oldukça kolaydır. Yine de haftada bir ya da iki kere fırçalamak yeterlidir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı