Köpek Cinsleri

American Staffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bazı uzmanlar tarafından " insanlar ile anlaşmak için yaratılmıştır" ifadesi kullanılan American Staffordshire Terrier köpek türü hakkında en geniş bilgiler.

American Staffordshire Terrier eşsiz görüntüsü ile ilk kez görenleri korkutur. Fakat çok sahibine çok bağlı olması ile tam bir aile köpeğidir. Bu ırk için bazı araştırmacılar: ” insanlar ile anlaşmak için yaratılmıştır” ifadesini kullanmıştır. Her yaştan insan ile kolay bir şekilde iyi ilişki kurabilmektedir.

American Staffordshire Terrier köpek türü, 19. yüzyıl başlarında Terrier ile Bulldog köpek türlerinin bir araya getirtilerek elde edilen köpek türüdür. Bu ırk tam bir bekçi ve koruma köpeğidir. Bu ırk ingiliz kökenlidir, ilk defa ingiltere’de ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde Amerika’ya götürtülerek üreticiler tarafından geliştirilmiş ve üretimine devam edilmiştir. Amerika’ya götürüldükten sonra bu ırk iki türe ayrılmıştır. Bunlar: American Pitbull Terrier ve American Staffordshire Terrier ırkıdır. Pitbull köpek türü ile aynı aileye mensup olsa bile, karakteri ile benzersiz olan American Staffordshire Terrier köpeği sağlam vücudu ile sahibini her zaman korumaktadır.

American Staffordshire Terrier Karakteri

Hemen korkmayın görünce.. Aslında tam bir aile köpeğidir. Pitbull köpek türü ile aynı aileden gelmesine rağmen, pitbull köpek türüne göre daha sakin ve sevecen bir köpek türüdür. Sahibi için kendisini tehlikeye atar, sahibini korur ve kollar. Çocuğunuz var ise, çocuklarla çok iyi anlaşacağından emin olabilirsiniz. Karakteri gereğince, aşırı hareketli bir yapısı vardır ve sürekli enerji doludur. Eğer sizlerde American Staffordshire Terrier köpeği sahiplenmek istiyorsanız şunu unutmayın: Her gün egzersiz yapmanız gerek, enerjisini atmadan olmaz! Ev içinde bakıma uygundur, fakat bir bahçede bakacaksanız mutlaka bir köpek kulübesi olmalıdır. Soğuk havaları sevmez, vücudu soğuğa karşı dayanıklı değildir. Dışarıda bakacaksanız soğuk zamanlarda tedbirlerinizi almanız ve dostunuzu mutlaka korumanız gerekmektedir.

Neden American Staffordshire Terrier ?

Bu soruyu aklınızda çok aramayın, bu köpek türünün diğer köpek türlerinden farklı kılan etmenler olduğunu ve eşsiz bir köpek olduğunu da unutmayın. Dünya üzerinde ki tüm köpek türlerine istinaden, sahiplerine karşı her zaman zaafları bulunur. Sahiplerine her zaman itaat ederler. Çok cesurdur ve sahibini korumak için bu cesaretini de kullanır. Sahibinin gönlünü kazanmak için tüm haylazlıkları yapar! Bulunduğu alanı koruması ile tam bir bekçi köpeğidir.

American Staffordshire Terrier Eğitimi

American Staffordshire Terrier köpek türüne sahip olmak istiyorsanız mutlaka yavru iken sahip olmanızı öneririz. Yetişkin bir American Staffordshire Terrier kolay kolay eğitilemez. Dışarıda gezdirdiğinizde saldırgan hali ile insanları ürküteceği için, henüz yavru olduğunda tasma eğitimini vermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Sahibinin komutlarını öğrendiğinde, bu komutları uyguladığında mutlu olacağından emin olabilirsiniz.

Bu köpek türünün akıllı ve zeki olması ile eğitimde fazla zorlanmayacağınızı belirtmek isteriz. Bu köpek türüne öncelikle sosyal eğitimler verilmelidir, orotier boşluğunda inanın ki bu köpeği zapt edemezsiniz. Hiçbir zaman sahibini üzmez, fakat doğru eğitimler verdiğinizde meyvesini alabilirsiniz. Otorite elinizde olsun yeter! Bu köpek türü ile sürekli olarak uzun yürüyüşler ve antremanlar yaptığınızda emin olun ki sizlere daha çok yakın olacaktır ve sevgisini kazanacaksınız.

American Staffordshire Terrier köpek türü, ilk yıllarda Amerika’da ağır eğitimlerine maruz kaldığında hiçbir zaman pes etmemiştir. Mücadeleci ruhları ile o tarihlerde ne yazık ki dövüş köpeği olarak da kullanılmıştır. Yurtdışında kolluk kuvvetleri tarafından bu köpek ırkı koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Aile fertlerine hiçbir zaman ihanet etmez, anlayışlıdır ve sevecen tavırlara sahiptir.

American Staffordshire Terrier Sağlık

American Staffordshire Terrier köpek türü, ne yazık ki diğer köpeklere göre birçok hastalığa yatkındır. Bu hastalıkların başında: katarakt ve kalça çıkığı bulunmaktadır. Beslenme konusunda oldukça profesyonel davranın, eğer ki beslenme programına uymazsanız bu köpek türünde deri hastalıkları oluşabilir.Veteriner kontrolü ile yakalanabileceği hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Atalarından kalma bir hastalığı bulunur: Ataksiz hastalığı. Genetik olarak anne ve babadan geçen bu hastalık, sinir sistemini doğrudan etkiler. Güçlü ve dayanıklı olsa da , bağışıklık sistemi çok hassastır. Bu sebepten ötürü mutlaka ama mutlaka bu köpek türünü sahiplenecekseniz, düzenli bakımına dikkat etmelisiniz.

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı