Hayvanlar

Appaloosa Atı

Tarih boyunca en dayanıklı ve güçlü at çeşidi olan Appaloosa Atı hakkında genel bilgiler

Appaloosa Atı, geçmişten günümüze birçok şekilde resmedildiği bilinmektedir. Çeşitli kaynaklardan araştırmalar yaptığınızda Leopar desenli ve benekli fotoğraflarına rastlanılmaktadır.

Tarihçesi

Tarih boyunca 11. yüzyılda Antik Pers, Antik Yunan ve Çin’in Tang Hanedanı meydanında “Göksel Atlar” şeklinde çeşitli desenlerde at enkleri bulunmaktaydı. Fransa’da 16. ve 17. yüzyılda ise çeşitli sanatçılar tarafından bu tür atlar tablolara çizilmiştir.
Fransa’da Kral XIV. Lui döneminde binicilik okulları açıldığında resmi törenlerde ve geçit törenlerde bu atlara sıkça rastlanılmaktaydı. Bu atlar genellikle ABD’de yetiştirilirdi, kökeninin ise İber Yarımadası olduğu bilinmektedir. Appaloosa Atı 18. yüzyılda ilk defa, Amerika Eyaletinde yaşamını sürdüren Kızılderili Nez Perce kabilesi tarafından yetiştirilmiştir.
Appaloosa atları Nez Perce kabilesi tarafından savaşlarda, tümseklerde, çamurlu yollarda, engebeli arazilerde ve özellikle avlarda kullanılmak üzere yetiştirilmiş dayanıklı atlardır. Tarihler 1877 yılını gösterdiğinde ise, Amerikalıların Kızılderililerin olduğu bölgeleri işgal etmelerinden sonra bu atlara fazla rastlanmamıştır.

Appaloosa Atı’nın Özellikleri

  • Appaloosa atları, zeki ve çok naziktir.
  • Bu at türü, diğer atlara nazaran daha güçlü ve dayanıklıdır.
  • Amerika’da bu atları, Cutting, Rodeo, Reining gibi etkinliklerde kullanırlar.
  • Appaloosa ırkının karakteristik özelliği diğer atlardan farklıdır.
  • Yüzünde değişik simgeler bulunur. Yıldız, şerit, kel yüzü ve alev gibi işaretler bulunmaktadır.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı