Köpek Cinsleri

Basenji Köpek Cinsi

Zeki ve hareketli olan Basenji köpek ırkı, kokusuz ve tüy problemi olmayan köpek cinsidir. Bu cins köpekler, ne kadar oyun oynarlarsa oynasınlar kolay kolay yorulmazlar. Ev ortamına kolay uyum sağlayabilen bu tür, tembellikleri ve şişmanlamaya eğimli olmaları sebebiyle egzersiz ve beslenmesine dikkat edilmesi gereken köpek cinsidir.

Basenji Tarihçesi

Basenji cinsinin ırkı aslen Afrika’dan gelmektedir. 20. yüzyılın sonlarında ise Rus topraklarına girmiştir. Basenji cinsi, tarih boyunca bilinen en eski ırklardan biridir. Antik Mısır’dan gelen kökni ile 5.000 yıl öncesinde kalan mısır mezarlarında duvar resimlerinde Basenji’ye benzeyen köpek figürlerine rastlanmıştır. Irk piramitleri basenji cinside yaşlı bir ırktır. Tarih boyunca ilk defa 1937 tarihinde İngilter’de İngiliz yetiştiriciler tarafından saf olarak yetiştirilmiş, daha sonrasında ise tüm dünyaya bu ırk yayılmıştır.

Basenji Cinsi

Yavru iken sahiplendiğinizde yeterince sosyalleştirme yapılmalıdır mutlaka.Yavru haldeyken sürekli dışarıda gezdirilmelidir bu ırk. İnsanlara ara sıra görünmelidir, fazla tehlikeli olmaması açısından. Eğer ki fazla sosyalleşmez ise bu ırk, herhangi bir köpek görürse sokakta anında o hayvanı av olarak gözüne kestirebilirler. Yabancı insanlar gördüğünde saldırabilir, kulakları dik ve küçüktür. Küçük patileri, kıvrık kuyruğu vardır. Bu cins tıpkı karacaya benzer.

Basenji Eğitimi Ve Bakımı

Basenji köpek türü eğitim konusunda fazla zorluk çekmez. Akıllı olmalarından ötürü eğitimleri kolay öğrenirler.

Kediler gibi kendi patisi ile kendi kendini kolay bir şekilde temizler. Fakat ölü kıllarını tarak ile sahipleri temizlemesi gerekir. Bu tür köpekler hiçbir zaman tek başına bırakılmamalıdır.

Basenji Cinsine Ait Görüntüler

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı