Köpek CinsleriKöpekler

Beagle Köpek Cinsi ve Özellikleri

Beagle

Beagle köpek cinsi ve özellikleri son dönemlerde en çok araştırılan köpek ırkları arasında yer alır. Beagle türü köpek cinsleri özellikle çocuklarla çok iyi anlaşabildikleri için en çok tercih edilen ırklar arasında yer alır. Bu tür aynı zamanda oldukça zeki ve akıllı olduğu için eğitilmeleri de kolay olur. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilen bir türdür.

Beagle Köpek Cinsi Özellikleri

Beagle köpek cinsi ve özellikleri bakılacak olursa küçük köpek ırklarının özellikleri arasında yer aldığını bilmek gerekir. Omuz yükseklikleri 36 ila 43 cm arasındadır. Dişilerin omuz yüksekliği ise 22- 40 cm arasında değişir. Sağlıklı olan beagle cinsi köpekler 9 ila 11 kg arasındadır. Bu köpeklerin yaşadığı ortama bağlı olarak ortalama 11 ila 15 sene arasında ömürleri vardır. Kare ağızları vardır. Kulakları ise yuvarlar ve uzundur. Bu köpeklerin çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası çok iyidir. Özellikle çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Bu nedenle çocuklu aileler beagle cinsi köpek sahiplenmeyi tercih eder. Beagle cinsi çok enerjik ve hareketli olduğu için mutlaka egzersiz isterler. Günde 2 kere tuvalet ihtiyacını karşılamak için dışarı çıkabilirsiniz.

Fakat sadece tuvalet ihtiyacı değil aynı zamanda enerjisini atmak için de dışarı çıkartmak gerekir. Köpeği yoran oyunlar oynamak gerekir. Oynanmadığı zaman köpek ev içerisinde enerjisini atmaya çalışacaktır. Bu durumda mobilyaların köşesini kemirme, evi dağıtma gibi çeşitli davranışlarda bulunabilir. Beagle cinsi köpeklerin tüyleri orta uzunlukta ve orta sıklıktadır. Bu sebeple tüy dökme sorunu da orta derecededir. Bu köpeklerin koruma derecesi de orta seviyededir. Fakat iyi bir bekçi köpeği sayılmazlar. Evde tehdit algılamadıkları sürece çok konuşmaz ve havlamazlar. Yabancı insanlara karşı da gayet nazik davranırlar. Bu köpekler zeki, özgür ruhlu, yaşam dolu ve hiperaktiftir. Eğitim konusunda bazen inatçı olsalar da küçüklükten eğitilmeye başlarsa inatçı olmazlar. Sahibini mutlu etmek isteyen bir köpektir. Hatta bazı hareketleriyle sahibini oldukça şaşırtabilir. Bu köpek türünün soğuk havayla arası pek iyi değildir. Bu sebeple kış aylarında dışarı çıkarılacağı zaman mutlaka giydirilmesi gerekir. Aynı zamanda içinde avcı ruhu taşıyan bir cinstir. Aynı zamanda iyi bir iz sürücüdür.

Beagle Köpek Cinsi Bakımı

Beagle köpek cinsi ve özellikleri bakıldıktan sonra bakımını da göz atmak gerekir. Bu köpek cinsi ortalama olarak tüy döktüğü için haftada 2 defa tüylerinin taranması yeterli olur. Kulak ve ağız temizliklerine önem vermek önemlidir. Bu konuda bir veterinerden yardım almak gerekebilir. Genel olarak sağlıklı bir cins olsa da bazen kronik rahatsızlıklarla karşılaşabilirler. Omur ve kalça problemleri yaşayabilirler. Bu nedenle düzenli veteriner kontrolü önemlidir. Bu köpeklerin egzersize ihtiyaçları çoktur. Bu nedenle dışarı çıkartıldıkları zaman onları yoracak aktiviteler yapılmalıdır. Hızlı yürümeye ve koşmaya bayılırlar. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı