Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Bir Yaşını Geçmeden Kediler Kısırlaştırılabilir mi?

Kedilerde Kısırlaştırma

Bir yaşını geçmeden kediler kısırlaştırılabilir mi sorusu hemen hemen bütün kedi sahiplerinin cevap aradığı sorulardan biridir. Kediler 12 aylık olana dek yavru kedi olarak sayılır, dolayısıyla yavru kedi mamasıyla beslenmeleri tavsiye edilir. Her kedinin yaşam süreci birbirinden farklıdır. Beslenme ve hayat düzeni kedilerin sağlıklı olmasını sağlayan en önemli etkenlerdir. Kedilerin belli aralıklarla veteriner kontrolünden geçmeleri gerekir, bu kontrollerde veteriner hekimler kedileri için en doğru kısırlaştırılma zamanını belirler. Fakat genel olarak 6 aylığı geçmiş yavru kediler henüz cinsel olgunluğa ulaşmadan kısırlaştırma işlemi yapılabilir.

Kısırlaştırma ile üreme hormonun üretimi azaltır. Vücuttaki bu değişiklik dişi kedilerin saldırgan davranışlarını büyük ölçüde azaltır. Erkek kedilerde ise belirli bölgelere idrar bırakma gibi duygusal işaretleme hareketini ortadan kaldırır. Kedilerin sağlıkları içinde kısırlaştırma işlemi büyük önem taşır. Özellikle dişi kedilerde görülen kanser, yumurtalıkta meydana gelen polikistik kistler ve pirometra rahatsızlığının meydana gelme riskini büyük ölçüde azaltır. 

Kedileri Kısırlaştırmak İçin En Doğru Zaman Hangisidir? 

Kedilerin kısırlaştırma zamanları cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Erkek kedilerde kısırlaştırma için en ideal aralık 5.5 ila 6 aylık arasında oldukları dönemdir. Dişi kedilerde ise bu dönem 5 ila 6 aylık oldukları dönemleri kapsar. Bu şekilde bir yaşını geçmeden kediler kısırlaştırılabilir mi sorusuna evet yanıtı verebilir. Yine de kediniz için en doğru kısırlaştırma zamanını veteriner hekim tarafından belirlenmelidir. 

Kısırlaştırılmış Yavru Kedilerin Beslenmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli? 

Kedilerde beslenme en önemli konulardan biridir. Her kedi hayatının farklı dönemlerinde farklı isteklere sahip olur. Kedilerin hayatlarında kısırlaştırma dönemi ise en önemli dönemlerden bir tanesidir. Özellikle bu dönemde kedilerin bağışıklığının düşmesi ve buna bağlı olarak hassaslaşmaları beklenen bir durumdur. Operasyondan sonra kedilerin vücutlarında dikişler bulunur. Dikişler açık birer yara olarak düşünülmelidir. Açık yaranın kolaylıkla iyileşebilmesi için beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekir. 

Hassas bağışıklık sistemine sahip, kısırlaştırılmış yavru kedilerin operasyondan sonra metabolizmaları yavaşlar. Ameliyat dolayısıyla eskisi kadar hareketli olmayan kediler, yavaşlayan metabolizmalarıyla beraber hızlı şekilde olması gerekenden fazla kilo alabilirler. Yüksek kilo ise kedi sağlığı için iyi değildir. Dolayısıyla kısırlaştırılan yavru kedilerin mamaları kolay sindirilebilir ve kilo alma riskini düşük seviyede tutan besin değerlerine sahip olmalıdır. Bu dönem seçeceğiniz mamanın içeriğinde doğal antioksidanlar bulunması kısırlaştırma sonrası daha hızlı iyileşmeleri için kedinize yardımcı olacaktır. Yapay renklendirici ve tatlandırıcılar bulundurmayan mamalar da kısırlaştırılmış yavru kedilerin tüketimine uygun mamalardır. 6 – 12 aylık kediniz için en uygun mamaya https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/royal-canin-kitten-sterilised-kisirlastirilmis-yavru-kedi-mamasi-2kg.html’ buradan ulaşabilirsiniz.

Kedinizi yeni bir mamaya alıştırmaya çalışırken ilk 2 gün alışık olduğu mamaya %25 kadar yeni mama ekleyebilirsiniz. İlerleyen günlerde eski mama miktarını azaltıp, yeni mama miktarını arttırarak 1 hafta içerisinde kedinizi tamamen yeni mamaya geçirebilirsiniz. Yavru kedinizi kısırlaştırdıktan sonra seçeceğiniz mamanın kediniz için büyüme ve kilo kontrolüne uygun şekilde hazırlandığına emin olmalısınız. Mamanın içeriğinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar kedinizin düşen bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından oldukça önemlidir. 

Bu dönem tüketeceği mamanın içerisinde bulunması gereken prebiyotikler ve yüksek sindirilebilirlikli proteinler de kedinize ihtiyacı olan mikrobiyom desteğini sağlayacaktır. Dolayısıyla bir yaşını geçmeden kediler kısırlaştırılabilir mi sorusuna evet cevabı aldıktan sonra kedilerinin beslenmelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Gerekli özen gösterildiği taktirde bu süreç hem kediler için en kolay şekilde atlatılabilir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı