Köpek Cinsleri

Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileridir?

Apartman yaşantısı için sıkça tercih edilen küçük köpek türleri

Küçük boyuttaki köpek dostlarımız evcil hayvan tercihi söz konusu olduğunda sıkça tercih edilirler. Kimileri minik dostlarımızı sadece şirin göründüğü için tercih ederken kimileri büyük ırk köpeklerden korktuğu için tercihini küçük ırklardan yana kullanabiliyor. Tercih sebebi her ne olursa olsun bildiğimiz bir şey var ki bu minik dostlarımız aslında bedenlerin ötesinde kocaman bir kalbe ve cesarete sahipler. Bu yazımızda boyut olarak büyümeyen köpek dostlarımızı inceleyeceğiz fakat unutmamalıyız ki gereğinden fazla beslenen tüm hayvanlar kilo alarak sağlıksız bir büyüme şekli gösterebilmektedir.

Enerji Seviyeleri

Boyut olarak küçük olan ırklar genellikle enerjik olma eğilimindedirler. Bu minik dostlarımızı boyutları uygun olduğu için apartman yaşantımıza dahil etmek onlar için yeterli olmayacaktır. Düzenli olarak enerjilerini atabilecekleri aktiviteler ve oyunlar yaratmalısınız. Sık sık yürüyüşe çıkarmalı ve onlara vakit ayırmalısınız. Aksi takdirde köpeğiniz depresyona girecek ya da haddinden fazla ses çıkararak dikkatinizi çekmeye çalışacaktır.

Chihuahua

Chihuahua, en küçük köpek ırklarından bir tanesidir. İlgiyi çok seven bu minik dostlarımız oldukça meraklı olmalarıyla bilinir. Yanına aynı ortamı paylaşacağı farklı bir arkadaş gelecekse sosyalleştirme işlemi erken dönemlerde yapılmalıdır. Aksi takdirde yeni gelen evcilinizi kabullenmekte zorlanacaktır. Farklı renk türlerine sahiptir. En çok ilgi görenleri kahverengi ve beyaz olanlardır.

Shih Tzu

Bu köpek ırkı tam bir çocuk dostudur. Aileyle yaşamaya ve çocuklara bayılırlar. Görünüşleriyle bir bakanı bir daha baktıran sevimli dostlarımız oldukça cesur köpeklerdir. Enerjileri yüksek olsa da egzersiz ihtiyaçları çok fazla yoktur. Evin içinde birlikte oynayacağınız birkaç oyun ya da dışarıda gerçekleşen birkaç yürüyüş evcil dostunuza yetecektir. Bu türün en dikkat çekici özelliğinden bir tanesi tüyleridir. Sevimli dostlarımızın tüy bakımları düzenli yapılmalı. Her gün bir kez taranmalıdır.

Coton de Tulear

Coton de Tulear, arkadaş canlısı ve sosyal bir köpek türüdür. Aile yaşantısına ve apartman hayatına direkt uyum sağlayabilir. Yalnızca bazen inatçılık yapma eğiliminde olabilirler. Bu durumu iyi bir eğitimle aşabilmek mümkündür. Sevimli suratları ve küçücük bedenleri ile yaptıramayacakları şey yoktur. Bulunduğu ortama neşe saçan köpek dostlarımızdır.

Papillon

“Oyuncak köpek” olarak da bilinen bu dostlarımız resmen görüntüleriyle insan dostlarını büyülemeyi başarırlar. Uzun tüyleri, kulaklarındaki uzun saçakları ve bakışları hayran kalınmayacak gibi değildir. Öyle ki geçmiş yüzyıllarda bu cinsin resimlerine bile rastlanılmıştır. Oldukça meraklı ve sevecen olmaları ile bilinirler. Apartman yaşantısı için en sık tercih edilen küçük köpek türlerinden bir tanesidir.

Pekingese

Basık yüzlü köpek cinsidir. Bakışları her daim masum ve hüzünlü gibi görünen bu küçük dostlarımız farklı renklerde olabilmektedir. Hiç köpek bakmadıysa küçük çocuklu ailelere genellikle başlangıç olarak önerilmez. Ne kadar sevgi dolu olurlarsa olsunlar bu tür de köpekler kuşkuculuğuyla bilinir. Onlar için tek patron kendileridir. Saygısızlığı ve kendi alanlarına girilmesini affetmezler. Genellikle bir kişiye bağlanır diğer yabancılara daima kuşkuyla yaklaşırlar. Bu tür kısa ve uzun tüylü olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Tüyleri yoğundur. Egzersiz ihtiyaçları çok fazla yoktur bu yüzden ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

Birbirinden farklı görüntü ve karaktere sahip küçük ırk köpek dostlarımız vardır. Bilinmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de genel olarak özel ırkların özel bakım ve beslenme gerektirdiğidir. Boyutu küçük, yiyeceği miktar da düşük. Öyleyse masrafsız bir köpek olacak diye düşünmemelisiniz. Bir evcil hayvan sahiplenmeden önce minik dostlarımızın bakımı ve özel beslenme ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı