Köpek Cinsleri

Doberman Köpeği Hakkında Bilgiler

Doberman, insanların hakkında en çok yanlış bilgileri söyleediği köpek ırkıdır. Doberman hakkında bu makaleyi, yalan yanlış ve bilgisiz sözler üzerine paylaşmak için oluşturduk aslında. Doberman sahiplenmek ve büyütmek isteyen insanlara bir nebze ışık olması dileğiyle.

Doberman, çok saldırgan olarak bilinse de, aslında çok sosyal bir köpek cinsidir. Sosyal olmaları ile birlikte sahibine çok sadık bir köpek ırkıdır. Kolay eğitilebilir yapısı vardır, aynı zamanda çok atik ve hareketli yapıya sahiptir. Genellikle yangın kırmızısı ve siyah rengine sahiptirler.

Doberman Tarihçesi

Doberman tarihte ilk defa 1890 tarihinde Almanya’da Karl Friedrich Louis Dobermann isimli bir kişi tarafından farklı köpek ırklarının çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış bir köpek türüdür. Doberman üretiminde, Alman Pinscher, Alman Çoban Köpeği, Rottweiler, Danua, Beauceron, Greyhound ve Manchester Terrier ırklarının etkisi olduğu bilinmektedir.

Doberman, farklı köpek ırklarının birleşiminden ortaya çıkmış türdür. Danua’nın hızını, Terriyer’in duygusallığını, Rottveiler’in cüssessini ve sahibine bağlığılı gibi özellikler Doberman’da birleşmiştir.

 

Doberman Özellikleri

Doberman, iri yarı bir köpek cinsidir. Tamamen atletik yapıları, insanları ürküten bakışları ve arka bacaklarının her zaman dik yere basması dobermanı farklı kılan en önemli unsurlardır. Erkeklerde vücut ağırlıkları 45-50 kg arasındadır. Yetişkin dişi dobermanlarda ise 35-40 arasında kiloya sahiptirler.

Omuz yükseklikleri ise erkek dobermanlarda, 68-74, dişi dobermanlarda ise 64-68 cm arasındadır.

Dobermanlar, çok enerjik yapıya sahiptirler. Aynı zamanda korkusuz ve kendine güvenen bir köpek ırkıdır. Çok zeki bir yapıya sahip olmaları, komutlara çok kısa bir sürede tekip vermelerini de sağlamaktadır. Dobermanlar, bekçi köpeğidir, koruyucu ve kollayıcı bir köpek cinsidir. Dobermanlar, küçük olduklarında yeterli düzeyde eğitim verilmelidir. Korumacı yapıları bazen aşırıya kaçabilir. Bu sebepten ötürü yavru olduklarında sosyalleştirilmesi de önemlidir.
Erkek dobermanlar, bekçiliğini yaptıkları alanı son derece iyi korurlar. Dişi dobermanlarda ise bu durum daha çok sahibini koruma özelliği baskın yatmaktadır. Dobermanlar, lider bir yapıya sahiptirler. İyi beslenmeleri gerekir.

Doberman Beslenmesi

  • Ev yemeklerinin hepsi verilmemelidir, dikkat edilmelidir. Tavuk, et gibi ev yemekleri verilebilir. Mama olarak ise: kurumamalar tercih edilmelidir.
  • Çiğ et verilmemesi gerekir. Çiğ et verdiğinizde et ısırma alışkanlığı artacağından daha çok saldırgan bir yapıya sahip olur. Çok fazla ete alıştırılmamalıdır, kuru mamayı tercih etmeyebilir.

Doberman Hakkında Yanlış Bilgiler

  • Dobermanlar yaşları arttıkça beyinleri büyümez ya da küçülmez, tamamen gerçek dışıdır.
  • Doberman, saldırı köpeği değildir. Tam bir aile köpeğidir, çocuklu ailesi olanlar için koruyucu ve kollayıcı köpek ırkı olarak bilinir. Sahiplerine oldukça düşkündür.
  • Dobermanlar, Rottweiler ile aynı özelliklere sahip köpek ırk ıdeğildir. Sadece ortak genetik faktörler barındırırlar.

 

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı