Köpek Cinsleri

Dogo Argentino Köpek Irkının Özellikleri

Dogo Arjantin, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir köpek ırkıdır.

Dogo Argentino Köpek Irkı

Estetik görüntüsü ve kaslı yapısı ile her insanın dikkatini üstüne çeker. Asi duruşları ve sağlam karakteri içinde gizli olan Dogo ARgentino köpek ırkı: Tam bir bekçi köpeğidir. Bu özel köpekler ilgi isterler, sorumsuz bir köpek besleyicilerinin bu tür köpek cinslerini paylaşmamasını tavsiye ediyoruz.

Unutmayın kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır.

Dogo Argentino köpek türü, dışarıdan bakıldığında sağlam bedene ve sert duruşa sahip olduğu hemen fark edilmektedir. Fakat Dogo Argentino köpek ırkının bedeni kadar karakteri de sağlamdır! Tarih boyunca ilk besleyen insanlar genellikle bu köpek türünün zeki olduğunu hemen kavramışlardır. Hatta “domuz avcısı” lakabı vardır. Çocuklarla iyi anlaşırlar, sevgi dolu köpek türüdür. Bir o kadar da hırçın karaktere sahiptir. Genellikle koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Yurtdışında kolluk kuvvetleri dogo argentino köpek cinsini genellikle yardımcı arama & kurtarma ekibinde kullanırlar. Polislerin çoğu da bu köpek türünü kullanmaktadır.


Dogo Argentino Kökeni

Bu köpek ırkı, genetik uzman ve av meraklısı kişi tarafından geliştirilmiştir. Dogo Argentino köpek ırkı, 1920 tarihinde Prof. Dr. Antonio Nores Martinez tarafından bekçi ve av köpeği olarak geliştirilmiştir. 20. yüzyılda Arjantin’de açık alanlarda genellikle vahşi hayvanlar bulunuyordu. Büyük kayalıklar ve çalılıktan oluşan boş arazilerde: jaguar, puma ve yaban domuzu gibi vahşi hayvanlar bulunmaktaydı. Bu vahşi hayvanlardan insanlar kaçıyor ve bu hayvanlar ile mücadele eden bir köpek yoktu! Bu hayvanlara yanaşan köpek türleri genellikle “av” oluyordu.

Temel ihtiyaç ve gereksinimlerin odağı olan, uzun mesafe koşabilen ve çok iyi koku alabilen, vahşi hayvanlar ile aynı zamanda dövüşecek, hatta dövüşürken canı acısa bile dövüşmeyi bırakmayacak bir canlı türüne ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaçlar agresif köpek türünü yaratmaktan geçiyordu. Prof.Dr. Antonio ilk olarka yeni nesli üretmeye başlamıştır: Perro de Pelea köpek türünü bazı genetikler doğrultusunda üremiştir, fakat günümüze kadar soyu uzanamadan tükenmiştir. Perro de Pelea köpek türünün üzerinde yaptığı incelemeler sonrasında damızlık 30 dişi köpeği de çalışmasına eklemiştir. Çok uzun çalışmalar sonucunda Dogo Argentino köpek ırkı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalarda kullanılan köpek türlerinin hepsi safkan ‘dır. En iyi köpekler seçilmiştir.

Dogo Argentino Nasıl Oluştu?

Yaban Domuzunu ve bir pumayı yakalamak için hızlı ve cesur köpeğe ihtiyaç vardı. Bunun için İrlanda Kurt Tazısı kullanıldı.

Av için akla ilk gelen Pointer köpek ırkından koku alma duygusu alınmıştır.
Bulldog ve Bullterrier köpek cislnerinden sağlamlık ve cesareti alınmıştır.
Büyük cüsseli bir köpek türü olması için İspanyol Mastifi kullanılmıştır.
Bu cinsin büyüyüp, güçlenmesi için: Danua kullanılmıştır,
Çene yapısının güçlü olması için Dogue de Bordeaux köpeği tercih edilmiştir.
Beyaz görünüme sahip olması için Pirenei Dağ Köpeği kullanılmıştır.
İnsanlara yakınlık ve sağlam psikoloji için Boxer kullanılmıştır.
Yukarıda yazılanlardan sonra Yeni Bir Irk Doğmuştur.

Prof. Dr. Antonio Nores Martines 1956 tarihinde trafik kazası sonrası hayatını kaybetmiştir. Kardeşi Avgustin, Dogo Argentino ırkının tanınması için gittiği her yere bu köpeği götürerek üretilmesini sağlamıştır. Abi – Kardeşin başarısı sonucunda Yeni bir ırk doğmuştur: DOGO ARGENTİNO.

Dogo Argentino resmi olarak 1973 tarihinde FCI (Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırk kabul edilmiştir ve resmi kayıtlara geçmiştir.

Arjantin’den sonra 1978 tarihinde Avursturya’ya getirilen Dogo Argentino köpek ırkı, yetiştirilme amacından saptırılmıştır. Bu köpek türünün bazı insanlar tarafından dövüş köpeği olarak kullanılması amacının dışına çıkıldığının belirtisidir.

Dogo Argentino Özellikleri

  • Atletik, kaslı ve dikdörtgen şeklinde vücudu bulunmaktadır. Büyük köpek ırkları arasında yerini almıştır. Yetişkin erkek dogo argentinolar ortalama 62-69 cm, dişiler ise 60-65 cm arasındadır.
  • Erkeklerde ağırlık 40-45 kg, dişiler ise 40-43 kg arasındadır.
  • Çene kasları oldukça güçlüdür.
  • Yanakları yüzüne göre büyüktür ve hiçbir kırışıklık bulunmamaktadır.
  • Pürüzsüz bir görüntüsü bulunur.
  • Tamamen beyaz renktedir.

Dogo Argentino Sağlık

Bu köpek ırkı genel olarak en sağlıklı köpek türlerinde yerini alır. Hiçbir hastalığa yakalanmadan yaşamlarını sürdürürler. Fakat, bazı hastalıklar bakımsızlıktan ötürü çıkabilir. Yine de düzenli olarak veterinere götürmenizi tavsiye ederiz. İşte yakalanabileceği ya da oluşabilecek hastalıklar:

  • Sağırlık
  • Kalça ve dirsek çıkıkları
  • Abdominal distansiyon
  • Ortalama yaşam süresi 10-12 yıl arasındadır.

Dogo Argentino Genel Karakteri ve Huyları

Dogo Argentino’lar genellikle sakin ve uyumlu bir yapıya sahiptirler. Sahiplerine ve aile bireylerine sadıktır. Sahibinden ayrı kaldıklarını anlarlarsa, ayrılık anksiyetesi ortaya çıkabilir (zamanla gelişebilir). Sahipleri ile sürekli vakit geçirmek isterler, ara sıra doğal ortamda oyun oynamayı ve gezmeyi severler. Daha önce köpek beslememiş insanlara bu köpek ırkını tavsiye etmiyoruz. Yabancı insan gördüklerinde hemen koruyucu tavrı ön plana çıkmaktadır.
Dogo Argentino’lar her zaman tetikte ve korumacı içgüdüsü ile hazır beklemektedir. Bu özellikleri Dogo Argentino’ları koruma köpeği haline getirmektedir. Pek havlamazlar, fakat tehlike sezdiğinde tok havlama sesi ile o tehlikeyi oradan uzaklaştırması mümkündür. Sahiplerine aşırı bağlıdır. Ailesine ve sahibine hiçbir şekilde zarar verilmesine izin vermez.
Evcil olarak beslediğinizde ve evde çocuğunuz varsa, yavruluk döneminden itibaren çocuğunuzu bu köpek türüne alıştırmalısınız. Zamanla sosyalleşmesini sağlayın, çocuklara karşı sürekli olarak nazik davranacaktır. Hatta çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.
Fakat, farklı köpek türlerini gördüklerinde anında agresifleşirler.

Dogo Argentino : Bakım

Beslenme

Dogo Argentino bakıyorsanız mutlaka yaşına uygun mama tercih etmelisiniz. Yemek atıkları ise, proteinli yiyecekler ise rahat bir şekilde yiyebilir. Köpeğinizin aşırı kilo alma ya da zayıf görünmesi gibi sorunlarınız varsa, mutlaka uzman veterinere götürün.

Temizlik

Dogo Argentino’larda tüy dökümü en alt seviyededir. Haftalık düzenli tarama yaptığınızda bile yeterli olacaktır. Ara sıra banyo yaptırabilirsiniz, fakat kirlenmeden banyo yaptırmanızı tavsiye etmiyoruz. Enfeksiyon ile ilgili sorunlara maruz kalmaması için sürekli olarak gözlemlemeniz gerekiyor. Dişleri ise düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Dogo Argentino köpek ırkı, yüksek enerjiye sahiptir. Bu sebepten ötürü günlük egzersizlerini her zaman yapmalısınız. Enerjisini rahat bir şekilde atacak aktiviteler dogo’ya iyi gelecektir.

Eğitim

Dogo Argentino, üstün zekası ile çok çabuk öğrenme yetisine sahip köpek ırkıdır. Yetenekli eğitmenler tarafından herşeyi en ince ayrıntısına kadar kolay bir şekilde öğrenebilir. İnatçı yapısı sebebiyle, eğitimlerde size zorluk çıkartabilir. Hiçbir zaman kontrolü Dogo Argentino’ya bırakmayın.

Dogo Argentino Köpek Irkına Ait Görseller

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı