Kediler

Emziren Kedi Tekrar Hamile Kalabilir mi?

Emziren kedi hamile kalır mı?

Kediler de her canlıda olduğu gibi doğaları gereği üreme ihtiyacı duyarlar. Kızgınlık dönemi, hamilelik dönemi, emziklilik dönemi gibi farklı dönemlerden geçerler. Emziklilik döneminde kedilerin tekrar hamile kalıp kalmaması da merak edilen konulardan biridir.

Kedilerde Hamilelik Dönemi

Emziren kedi tekrar hamile kalabilir mi sorusuna verilecek yanıt kedinin hamilelik sürecinin nasıl geçtiğiyle alakalıdır. Kediler yaklaşık olarak 2 ila 2,5 kg arasına geldiği zaman kızgınlıklarını göstermeye başlar. Daha sonra ergenlik döneminde hamile kalan kediler yaklaşık olarak 65 gün sonra yavrusunu doğurabilir. Bu süreç içerisinde hamileliğin 21. günü süt akıntıları ve meme büyümeleri gözlemlenmeye başlar. 60 günden daha az sürede doğacak olan kediler yaşama tutunamayabilir. Kedilerin hamilelik süreci kedinin türüne ve ırkına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda yaşına göre de değişiklik gösteren bir durumdur. İlk yavrularını doğuracak olan kediler daha fazla bebek doğurabilirken yaşlılığa yaklaşan kedilerin çocuk doğurma miktarı azalır. Bu da emzirirken yeniden hamile kalmayı engelleyen bir durumdur. 

Henüz yeni doğum yapan kediler yavrularını sütle beslerken yeniden hamile kalabilir. Kedilerini yavruladıktan sonra 10- 15 gün içerisinde yeniden çiftleşebilirler. Yavru kedilerin beslenme süreci bir ay olduğu için bu bir ay içerisinde yeniden üreme gerçekleşebilir. Bazı cinslerde hamilelikte ve emzirme sürecinde prolaktin hormonu oldukça yükselir. Böylece emzirme döneminde hamileliği engelleyen bir durum olduğu da söylenebilmektedir. Prolaktin hormonu her kediye göre değişiklik göstereceği için hamile kalma sürecinde de değişiklik gösterebilir. Prolaktin hormonu emziklilik döneminde ne kadar düşerse, hamile kalma süreci de o kadar yükselir. Fakat genelde emziklilik döneminde hamile kalmak hem anne kedi için hem de yavru kediler için sağlıksız bir ortam da yaratabilir.

Kediler Emzirme Döneminde Hamile Kalmalı mı?

Emziren kedi tekrar hamile kalabilir mi sorusunun cevabı kalabilir olduğu gibi bunun ne kadar sağlıklı bir durum olup olmadığı da kedi severler arasında tartışılır. Hamileliği yönetmek, doğum yapmak, yavruları beslemek gibi süreçler her türlü canlı için zordur. Kediler bir doğumda 4- 5 tane yavru doğurabildiği için oldukça iyi beslenmelidir. Ayrıca depolarında yeterli vitamin ve minerallerin bulunması gerekmektedir. Böylece embriyolar düzgün bir şekilde büyüyerek sağlıklı yaşam sürdürebilir. Kedilerin her canlılarda olduğu gibi sağlıklı büyüme ve gelişme göstermeleri için anne sütünden oldukça fazla yaralanmaları gerekir. 

Anne sütü kedilerin kemik yapısı, üreme organları, bağışıklık sistemi gibi her türlü hayati fonksiyonu için gereklidir. Emziren anneler hamile oldukları zaman emzirdiği yavrularını terk edebilir. Bu durumda da yavru kediler anne sütünden yararlanmayacaktır. Anne sütünden yararlanmayan kedilerin ise gelişme çağı oldukça yavaşlar ve yetişkinlik döneminde düşük bağışıklık sistemine neden olur. Bu da yetişkinlikte pek çok hastalığa yol açabilir. Anne kediler bebeklerini beslerken kendisini de en iyi şekilde beslemelidir. Bununla birlikte hamile olan bir kedi hem doğan yavrularını hem de karnındaki yavrularını aynı anda besleyebilmek için daha fazla besin tüketmeye çalışır. Bu da hamile olan kedi için oldukça zor bir durumdur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı