Köpek CinsleriKöpekler

En Büyük Köpek Cinsleri

Büyük Köpekler

Hayvanseverler tarafından en merak edilen ve araştırılan konuların başında en büyük köpek cinsleri gelmektedir. Köpeklerin birçok farklı ırka ve ırklarına bağlı olarak çok çeşitli özelliklere sahip olması, pek çok kişiyi bu araştırmayı yapmaya yönlendirir. Bir köpek ile hayatını paylaşmak adına köpek sahiplenmek isteyen pek çok kişi de en büyük köpek cinslerini araştırarak, ne tür bir köpek sahiplenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmaktadır.  

Leonberger

Leonberger adı verilen bu köpek türü, aslan köpeği olarak da bilinir. Görüntüsünün devasa olarak tanımlanabileceği bu tür, dev görüntüsünün altında oldukça nazik bir karaktere sahiptir. İnsanların duygularını kolaylıkla analiz edebilen bu köpekler, özellikle sahiplerine karşı çok sadık olur. 40 ila 75 kilo arasında değişiklik gösteren vücut ağırlıkları ile  oldukça iri bir köpek türü olarak bilinir. 

Danua

En büyük köpek cinsleri arasında bulunan Danua cinsi köpekler, dünyanın en büyük köpekleri arasındadır. Antik çağlardan kalan duvar resimleri arasında Danua cinsi köpeklere benzeyen köpeklerin resmedildiği görülür. Almanya kökenli olan Danua köpekler, yetişkinlik dönemlerinde olarak 80 santimetreye kadar uzar. Boylarının yaklaşık olarak 1 metreye ulaştığı bilinir. 100 kilogram ağırlığa ulaşabilen Danua köpekler, kısa tüylere sahiptir. Beyaz üstüne siyah lekeli tüylere sahip olan Danua köpeklerin bazılarının tek renk olduğu da görülür. Çoğu zaman siyah, genellikle koyu renk gözlere sahiptirler. Danua köpeklerin yetişkinlik dönemleri 3 yaşlarından sonra başlar. Av ve koruma amacı ile en sık tercih edilen köpeklerin başında gelen Danua köpekler, oldukça zekidir. İnsanlar ve diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşan Danua köpeklerin çok hareketli olmadıkları bilinir. Danua köpekler egzersiz konusunda isteksiz, sakin ve yalnızlığı sevmeyen köpeklerdir. 

Newfoundland 

Oldukça büyük bir tür olan Newfoundland köpeklerin, uzun tüyleri ve sevimli yüzleri vardır. Fiziksel özellikleri ile hayvan severlerin en sevdiği türler arasında gelen Newfoundland, en büyük köpek türleri arasında bulunur. Güçlü ve kaslı gövdeleri ile 10 yıl kadar yaşayabilen bu köpekler çok nadir olarak havlar. Sakin bir yapıya sahip olan bu köpekler, en çok sahiplenilen köpekler arasında gelir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları, herhangi bir hastalığa yakalanma ihtimallerini düşürmektedir.  

Saint Bernard 

İsviçre kökeninden gelen ve görünüş olarak oldukça iri olan bu köpekler kısa, parlak ve yumuşak tüylere sahiptir. Bu köpeklerin en bilindik özelliği ise tıraşa ihtiyaç duymuyor olmalarıdır. Diğer canlılarla iletişimi seven, sosyal ve sabırlı özelliklere sahiptirler. Bekçi veya arama köpeği olarak uzun yıllardır sahiplenilen Saint Bernard köpekle, yetişkinlik dönemlerinde 70 santimetreye kadar uzar. Saint Bernard köpeklerin ağırlığının ise 81 kilogramı bulduğu bilinir. 

İrlanda Kurt Köpeği 

İrlanda Kurt köpeği cinsine sahip olan bu köpekler dünyanın en büyük köpeklerinden biri olmaları ile ilgi çeker. Genellikle gri renkte olan bu köpeklerin bazılarının kahverengi, siyah veya beyaz olduğu da görülür. Kurt tazısı olarak da adlandırılan bu köpekler en büyük köpek cinsleri arasında yer alır. Bu köpeklerin en önemli fiziksel özellikleri arasında çok güçlü olmaları bulunur. İnsanlarla gayet iyi anlaşan bu köpekler, soğuğa dayanıklı köpekler arasında bulunur. 70 kiloya kadar ağırlaşabilecek olan bu köpekler, 80 ila 90 santim arasında boy uzunluğuna sahiptir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı