Kuşlar

En Çok Beslenen Papağan Türleri

Muhteşem görüntüleri ile insanların en yakın evcil hayvanı olan papağanlar, insan sesini taklit edebilir ve üstün zekaları ile diğer kuşlardan daha yetenekli olduklarını her zaman kanıtlayabilirler. Birçok insan papağan türlerini merak eder, fakat en evcil papağan türleri hakkında net bilgiye sahip değillerdir. Bu kuş çeşitleri, sürekli ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Evinizde, papağan kuş türü beslemek istiyorsanız öncelikle papağan türlerini incelemeniz gerekecektir. Papağanların dünya üzerinde 300 türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise en sık beslenen evcil kuş türü muhabbet kuşudur. Muhabbet kuşları rengarenk tüyleri ile insanlar tarafından oldukça sevilen kuş türüdür.

Sizlere bir önceki yazımızda evde beslenecek kuşlar hakkında bilgi vermiştik. Sizler için Evcil Papağan türlerini listeliyoruz, bu papağan türlerini tanıdıkça daha çok seveceksiniz.

 

Kırmızı Ara papağanı (Ara choloptera)

Ev ortamında bakımı oldukça zor olan papağan türüdür. Fakat, küçük olduğunda evcil hale getirebilirseniz mümkündür. Ortalama boyları 90-95 cm arasında değişmektedir. Dünya üzerinde bulunan en büyük papağanlar arasında yer alır. Ortalama ömürleri ise, 50 yıl kadardır.

Eklektus papağanı

Diformizm özelliği taşıyan Eklektus papağanları bu özelliği ile nadir türler arasındadır. Diğer bir deyişle: dişiler ile erkekleri birbirinden rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Erkekleri yeşil renkte olup, hat çizgileri kırmızı renkldir. Dişilerde ise bu durum kırmızı ve mor tüyleri taşıması ile belirgin olmaktadır. Diğer papağanlara nazaran Eklektus papağanına bakım şarttır.

 

Galah kakadu

Kakadu papağan türü (galah) beyaz, pembe ve gri renklere sahip olması ile insanları etkileyen güzelliğe sahiptir. Diğer papağan türlerine göre az çekici olarak görünse de, tüyleri sayesinde eşsiz güzelliğe sahiptirler.

 

Mavi sarı ara papağanı

Mavi sarı ara papağanı isminden de anlaşılacağı üzere, tüm gövdesi mavive sarı renkle donanmış kuş türüdür. Evde papağan beslemek isteyen kişiler bu papağan türüne yeterli zamanı ayırmalıdırlar. Büyüme çağında ise, agresif özelliği ortaya çıkmaktadır.

Sümbül ara

Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere bu papağan türünün rengi eşsizdir. Çok nazik ve sevgi dolu olan Sümbül ara papağan türü aşırı duygusal olması ile tanınmaktadır. Sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmeleri için ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları vardır.

Mavi taçlı konur

Dünya üzerinde bilinen en renkli ve farklı renge sahip papağan türüdür. Baş kısmı parlak mavi, gövdeleri ise zengin yeşil rengindedir. Bu papağan türü, oldukça seslidir, konuşmayı sever.

Geveze Lori (Lorius garrulus)

Hareketli yapıları ve göz alıcı muhteşem renk uyumu ile tanınır. Bu papağan türü, oyun oynamayı sever. Fakat sürekli ses çıkartacakları için apartman ortamında beslenmesi pek uygun değildir.

Senegal Papağanı (Poicephalus senegalus)

Afrika’da yaşayan bu papağan türü, sakin tavrı ile tanınmaktadır. Yaşam süreleri 25-30 yıl arasında değişmektedir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı