Kedi CinsleriKediler

En Çok İlgi Gören Kedi Cinsleri

Kedi Cinsleri

En çok ilgi gören kedi cinsleri Türkiye’de son dönemlerde kedi sahiplenmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Özellikle evcil hayvana sahiplenecek kişiler en çok ilgi gören kedilerden yana tercihlerini kullanabilir. Hem daha sevimli hem de daha cana yakın olan bu kediler özellikle çocuklu olan ailelerin olmazsa olmazı haline gelmiştir.

İran Kedisi

İran kedilerinin suratları basıktır ve tüyleri oldukça uzundur. Dış görünüşlerinin bu kadar tatlı olması da insanlar tarafından çok ilgi görmesine neden olur. İran kedileri hem çok sakin hem de çok sessiz hayvanlardır. Hatta miyavladıkları zaman çok ses bile çıkmaz. Bununla birlikte yüksek sesi ve gürültüyü hiç sevmezler. Cana yakınlığı, sakinliği ve güzelliği sayesinde çok fazla ilgi görürler ve en çok tercih edilen kedi türleri arasındadırlar. Bununla birlikte yapılarından kaynaklı sık sağlık sorunları da görülebilir.

Ankara Kedisi

Dış görüntü olarak Van kedisine çok benzerler. Tüyleri uzun, yumuşacık ve bembeyazdır. Tüylerinin dolanmaması ve yumuşak olabilmesi için düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Hem çok oyuncu hem de çok zeki canlılardır. Aynı zamanda sahipleriyle de çok güçlü bir bağları vardır.

Van Kedisi

En çok ilgi gören kedi cinsleri çift renk göze sahip oldukları için Van kedisidir denebilir. Bu türün insanlarla olan iletişimi oldukça güçlüdür. Van kedileri iyi yüzücüdür ve sudan hiç korkmazlar. Hatta ev içerisinde musluk suyuyla oynamayı çok severler. Çok zeki ve hareketli canlılardır. Kucağa çok alınmayı sevmese de sahibiyle beraber oyun oynamaya bayılırlar. 

Mavi Rus Kedisi

Gri ve kısa tüyleriyle doğada oldukça fazla görülen bu canlılar sağlık sorunlarıyla çok karşılaşmazlar. Bu hayvanlar hareketli olmaktan daha çok rutinlerini severler. Hayatlarında özellikle büyük bir değişim olduğu zaman depresyona girebilirler. Sahiplerine ve aile bireylerine karşı sadık ve naiflerdir. Sahipleri tarafından oyun oynanması ve onlardan ilgi görülmesi çok hoşlarına gider. Aile bireyleri dışında yabancı insanlarla iletişimde ve temasta olmayı hiç sevmezler.

Norveç Orman Kedisi

Doğal yaşam koşulları sebebiyle soğuk ve sert iklime dayanıklı olan bir türdür. Tüyleri de bu zor koşullara adapte olmuş bir şekilde yoğun ve uzundur. Aynı zamanda koyu renkli tüyleri ve asil duruşuyla çevresinden çok fazla ilgi görmektedir. Norveç orman kedisi suya yakın olmayı ve suyla oynamayı çok sever. İlgi görmeye daha az ihtiyaç duyar ve oldukça sakin bir yapısı vardır.

Siyam Kedisi

Sıcak kanlılığı, zekası ve güzelliğiyle etrafındaki kişiler tarafından en çok ilgi gören türler arasında yer almaktadır. Aktif ve inatçı özellikleriyle baş etmek de bir o kadar zordur. Zekaları ve azimleri sayesinde istedikleri her şeyi elde edebilirler. İnsan canlısı oldukları için yalnız kalmaktan nefret ederler. 

Scottish Fold

En çok ilgi gören kedi cinsleri arasında son olarak Scottish fold türü de unutulmamalıdır. Güzel yüzleri ve kısa kulaklarıyla çok şirin bir görüntüleri vardır. Genetik olarak bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler bu sebeple özel bir bakıma ihtiyaç duyabilirler. Eğer bakımları sağlanmazsa da hastalanabilirler. Sahiplerine çok düşkünlerdir ve sevilmekten, ilgi görmekten çok hoşlanırlar. Sakin ve sadık karakteristik özellikleri sayesinde apartman binasında yaşamaya çok çabuk adapte olabilirler. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı