Hayvanlar

En Dayanıklı Canlı Türü “Tardigrat” Hakkında özel bilgiler

Çok dayanıklı mikroskobik canlı türü olan Tardigratler, sanmadığınız kadar uzun yaşıyor ve hiç ummadığınız kadar sağlam canlı türüdür.

Bu canlı türü tarih boyunca ilk kez 1773 tarihinde Johann August Ephraim Goeze tarafından keşfedilmiştir.

Yavaş adımları ile su ayılarına benzerliği bulunan Tardigrat canlı türü; omurgasız mikroskobik canlıdır. Tatlı sularda ve nemli alanlarda yaşamını sürdürür. Solunum organları yoktur, 530 yıl öncesine ait fosilleri bulunan eski canlı türü grubunda yer almaktadır.

Dünya üzerinde birçok araştırmacı tarafından edinilen bulgularda 1150 türü keşfedilmiştir. Bazı araştırmacılar 800 tane olduğundan söz etmektedir. Fakat, farklı özelliklere sahip incelemeler sonucu elde edinilen tür sayısı 10.000 civarındadır ( adlandırılamıamıştır).

Tardigrat türleri, mantarla ve bitkiler ile beslenir. Aynı zamanda etobur türüde mevcuttur. Yuvarlak solucanlarla birlikte küçük canlılara yapışıp, emerek beslenirler. Yarım litre su içerisinde yaşamlarını sürdürürlerse, 100.000 adet tardigrat bulunabilir. Çok uzun süre beslenmeden hayatta kalabilirler. Bazı türleri ise, denizhıyarı ve tüy ayak gibi canlı üzerinde asalak şeklinde yaşayabilir.

Bu mikroskobik canlı türü, birçok ortam koşuluna dayanıklı canlı türüdür. Araştırmacılar, genlerini incelediklerinde önce tatlı suda ortaya çıktığı, daha sonra ise yüksek adaptasyon yeteneği ile toprak üzerine de çıktığı belirlenmiştir.

Tardigratlar için Video

Tardigratların Bazı Özellikleri

  • Tardigradlar çok fazla sıcağa maruz kalsalar bile ölmüyorlar. 151 °C derece gibi sıcaklıkta bile canlı çıkabilen bu canlı türü, -200 dereceye maruz bırakılsa bile yaşayabiliyorlar.
  • Radyasyon seviyelerine maruz kalsalar bile yaşamlarını sürdürebiliyorlar. 5000 Gy – 6200 Gy radyasyona kadar dayanabilen canlı türüdür. Fakat, insanlar için bu radyasyon değerleri ölüm ile sonuçlanabilir.
  • Bu canlı türü, düşük basınçta bile canlı kalabiliyor. Yapılan deneyler sonucunda atmosferik basıncın 1200 katı yüksek basınçlarda bile hayatta kaldığı tespit edilmiştir.
  • En önemlisi ise, dış uzayda hayatta kalabilen ilk canlı türüdür.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı