Köpek CinsleriKöpekler

En Oyuncu Köpek Türleri

Hemen hemen her köpek oyun oynamayı sever ancak bazıları için oyun oynamak bir yaşam biçimidir!

Geçmişten beri köpekler bizim en sadık dostlarımız olmuştur. Mutlu, üzgün, endişeli her anımızda yanımızda olan dostlarımıza her şeyden çok güvenir ve her koşulda yanımızda olacaklarını biliriz. Tabii bizlerin de onların her anında yanında olmamız şartı ile. Bildiğimiz gibi köpekler zekâları ve arkadaş canlısı olmalarıyla ön plana çıkarlar. Tabii bir de oyunculuklarıyla. Küçüğünden büyüğüne işte en oyuncu köpek türleri:

Border Collie

Enerjileri ve kıvrak zekâları ile en oyuncu köpek türlerinden biridir. Hayatınıza neşe ve eğlence katması garanti olan bu dostlarımız, dünyanın en iyi koyun güden köpeği unvanını sahip bir çoban köpeğidir. Siyah beyaz renkleri ve uzun tüyleriyle en çok beğeniyi toplayan köpek dostlarımız, yetenek yarışmalarının da vazgeçilmezidir. Bizleri baştan aşağıya zekâları ve güzellikleri ile büyülemeyi başaran bu köpek dostlarımız ailelerine karşı da oldukça düşkündür.

Jack Russell Teriyer

Enerjileri asla tükenmez. Yerinde bir türlü duramayan bu köpek dostlarımız apartman yaşantısına pek uygun olmayabilir. Fazlasıyla atik ve hareketlidirler. Eğitilmeye çok yatkındırlar. Zekâları sayesinde gösterilen bir şeyi hemen kavrayıp yapabilirler. Oyun oynamak onların yaşam biçimidir. Uyuyor olsalar bile oyun kelimesini duydukları an ağzında oyuncağıyla karşınızda bitiverirler.

Labrador Retriever

Oyun oynamayı çok sevmelerinin yanında söz dinlemeleriyle de ön plana çıkan köpek dostlarımızdır. Evde bakılabilecek köpek türleri arasında en sık tercih edilen köpek türlerinden biridir. Labrodor cinsi köpekler aile hayatına, çocuklara ve insanlarla oynamaya bayılırlar. Yemek ve oyun kelimeleri onlar için sihirli kelimelerdir. Hem söz dinleyen hem uysal hem de oyuncu bir ev arkadaşı arıyorsanız Labrador cinsi köpek dostlarımız sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Pomeranian

Köpek türleri arasında belki de en zıpır olan ırktır. Küçücük gövdeleriyle yeri geldiğinde evi talan eder, başınızı döndürürler. Oyun oynamaya bayılırlar. Genellikle kendilerine favori oyuncak belirler ve onunla oynamayı severler.  Suratları tilkiyi andıran sevimli dostlarımıza karşı koymak mümkün değildir. Uzun tüyleri ve şaşkın bakışlarıyla bizlere istediklerini yaptırabilirler. Sevimli olmalarının yanında inatçılıklarıyla da ünlüdürler.

Papillon

Minik dostumuz adını kulaklarındaki uzun ve saçaklı saçların karakteristik kelebek benzeri görünümünden almaktadır. Son derece enerjik küçük boy bir köpek ırkıdır. Bakışları küçük bir çocuğun bakışları kadar masum ve sevimli olan bu dostlarımızın gözlerinden adeta zekâ fışkırır. Papillon cinsi köpekler toplarla oynamaya ve koşmaya bayılırlar.

Yorkshire Terrier

Bu sevimli köpek dostlarımızın bedeniyle cesareti aynı oranda değildir. Minicik bedenlerine karşın cesaretli ve yürekli davranışlarıyla dikkat çekerler. Oldukça atik ve zeki köpeklerdir. Ailesiyle vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Yorkshire Terrier cinsinin en öne çıkan özelliklerinden biri de ipek gibi tüyleridir. Hem oyuncu hem minik hem de asil bir köpek türüdür. Daha ne olsun!

Cavalier King Charles

Cavalier King Charles, oyuncu ve sportif bir ırktır. Ailesine çok düşkün ve enerji dolu olan bu köpek dostlarımız tam bir aile köpeğidir. Çocuklarla araları çok iyidir. Genellikle duygusal ve sevecen bir karakterleri vardır. Özellikle küçük çocuklara karşı daha hassas ve tolerans dolu hareketler sergileyebilirler. Görüntüleriyle kalpleri kazanmayı başaran Cavalier King Charles cinsi köpekler aynı zamanda zekâlarıyla da ön plana çıkmayı başarırlar.

Büyükten küçüğe birçok köpek türü vardır. Her birinin farklı özellikleri olsa da en nihayetinde birleştikleri ortak özellik sadık ve sevgi dolu olmalarıdır. Unutmayalım ki köpeklerde yetiştirilme ve eğitilme biçimleri de çok önemlidir. Çok uysal olan bir köpek türü yanlış bir eğitimle saldırganlaşabilir ya da herkesin gözünde tehlikeli, saldırgan olan bir köpek türü güzel bir eğitimle dünyanın en tatlı ve zararsız canlısına dönüşebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı