Kediler

Ev Kedisi Dışarı Çıkarılmalı Mı?

Günümüzde birçok kedi ebeveyni “ev kedisi dışarı çıkarılmalı mı?” sorusunun doğru yanıtını araştırır. Uzmanlardan edinilen bilgilere göre bu soruya iki farklı bakış açısına ait yanıt verilir. Şöyle ki kimi uzmanlar ev kedilerinin de dışarı çıkarılması gerektiğini savunurken kimi uzmanlar da ev ortamında büyüyen kedilerin dışarı çıkarılmaması gerektiği savını yürütür.

Ev ortamında yetişen yetişkin ve yavru kedi dışarı çıkarılır mı, ev kedileri dışarı çıkarılırken nelere dikkat edilmeli sorularına yanıt arayanlar yazının devamını inceleyebilir.

Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu?

Kediler rahatlarına düşkün evcil hayvanlardır. Dolayısıyla birçok kedi ebeveyninin kafasını “kediler evde mi sokakta mı mutlu?” sorusu kurcalayabilir. Kedilerin konfora önem verdiğini ve özgürlüklerine pek düşkün oldukları konusunda hemen hemen tüm kedi ebeveynleri hemfikirdir. Bu nedenle ev gibi bir yaşam alanında kendilerine ait güvenilir ve konforlu alanları bulunduğu sürece kediler, ev ortamında mutlu bir şekilde yaşam sürdürmekten keyif alır.

Kediler Neden Dışarı Çıkmak İster?

Kedi gibi anlaşılması zor bir canlı ile aynı evi paylaşıyorsanız zaman zaman farklı davranış ve istekler ile karşılaşmanız mümkündür. Sizinle birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamını sürdüren sevimli dostunuz, zaman zaman dışarı çıkmak isteyebilir. Bunun için kapı önünde uzun miyavlamalara maruz kalabilirsiniz. Kedilerin neden dışarı çıkmak istediğini öğrenmek isteyen birçok kedi ebeveyni vardır. Peki kediler neden dışarı çıkmak ister? Kediler, kızgınlık dönemi ve avlanma isteği nedeniyle dışarı çıkmak isteyebilir.

Kızgınlık Dönemi

Ev ortamında büyüyen tüylü dostlarınızın zaman zaman dışarı çıkmak istemesinin altında yatan temel neden kızgınlık dönemidir. Şöyle ki kısırlaştırılmamış ev kedileri kızgınlık dönemlerine girme durumunda dışarı çıkma özlemi duyar.

Avlanma İsteği

Ev ortamında büyüyen kedilerin dışarı çıkma isteklerinin altında yatan bir diğer neden ise, avlanma arzusudur. Kediler tabiatları gereği gece avlanan hayvanlardır. Dolayısıyla kedi ebeveynlerinin de yakından şahit olduğu gibi kediler uyku ihtiyaçlarını gündüz giderip, gece uyanık kalır. Bu nedenle kediler gece vakti kapının önünde miyavlayarak dışarı çıkma isteğini sahiplerine bildirebilir.

Cins Kediler Dışarı Çıkar Mı?

Özellikle sokak yaşamından ev ortamına adapte olmaya çalışan kediler daha çok dışarı çıkmak ister. Sokakta büyüyen kediler konfordan daha ziyade özgür olmayı tercih eder. Bunun dışında ev ortamında yetişen cins kediler dışarı çıkar mı? Cins kediler doğumundan itibaren aynı yaşam alanı içerisinde hayatını sürdürmeye alışkın olduğu için, sokak ortamından gelen kedilere kıyasla dışarı çıkma isteğinde bulunmaz.

Ev Kedisini Dışarı Çıkarmak Tehlikeli Mi?

Çevresine karşı oldukça meraklı olan kediler, zaman zaman sahiplerinin vicdanına dokunacak bir şekilde dışarı çıkma arzusunu onlara bildirir. Tüylü dostlarına dayanamayan kedi sahipleri ise, belirli güvenlik tedbirlerini alarak onları dışarı çıkarmak ister. Fakat ev ortamında büyüyen evcil hayvan sokaktaki canlılardan bulaşıcı hastalık kapma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle uzmanların önerdiği birtakım güvenlik önlemlerini alarak dışarı çıkarmanız kedi sağlığı açısından daha uygun bir davranış olabilir.

Kedileri Dışarı Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedileri dışarı çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

  • Kedinizi dışarı çıkarmadan önce iç-dış parazit aşılarının yapılmış olduğuna emin olmanız gerekir. Aksi takdirde sokaktaki hayvanlardan kedinize parazit bulaşması mümkün olabilir.
  • Köpeklere kıyasla daha temkinli olan kedileri dışarı çıkarmadan önce kucağınıza alıp, çevreyi yavaş yavaş tanımasını sağlayabilirsiniz. Böylece dışarı çıktığında korkup büyük tepkiler vermesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Dışarı çıkarmak istediğiniz tüylü dostunuz için kedi tasması öncelikli güvenlik tedbiridir. Tasmayla kedi gezdirmek, onu sokaktaki çeşitli tehlikelerden koruyabileceğiniz etkili bir yöntemdir.
  • Kedinizi dışarı çıkarırken trafiğe kapalı ve güvenilir bir alan seçtiğinize emin olmalısınız.
  • Kedinizi kendi evinizin bahçesine çıkarmak istiyorsanız, bahçeden kaçabileceği alanları kapatmayı unutmamalısınız.
  • Kedinizi dışarı çıkarırken mutlaka aç olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde dışarı çıkardığınız tüylü dostunuz eve geç dönmek isteyecektir.

Ev kedisi dışarı çıkarılmalı mı?” sorusunun yanıtını merak edenler, sayılan bu önerilere dikkat ederek kedilerinin dışarı merakını güvenilir bir şekilde giderebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı