HayvanlarKedilerKöpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Evcil Hayvanlar COVID-19’dan Nasıl Korunurlar?

Evcil hayvanlarımız korona olabilir mi?

Evcil Hayvanlar COVID-19’dan Nasıl Korunurlar?

Son zamanlarda hepimizin en büyük gündemi covid-19 oldu. Her birimiz yavaş yavaş bu virüsle mücadele etmeyi ve yaşamayı öğreniyoruz. Sosyal mesafe, pandemi gibi hayatımıza virüsle birlikte yeni kelimeler girdi ve yaşayış biçimlerimiz şekillendi. Tüm bunlar olurken elbette yanımızda olmasını en çok istediğimiz, en çok değer verdiğimiz patili dostlarımız için de endişelenmeye ve önlem almaya başladık.

Peki ya hastaysak, evcil hayvanlarımızı gerçekten tehlikeye atabilir miyiz?

Yapılan araştırmalara göre covid-19 olan insanlarla yakın temastan sonra çok az sayıda hayvanın yeni korona virüs ile enfekte olduğu bildirildi. Ancak, evcil hayvanlardan insanlara covid-19 geçebileceğine hala inanılmıyor.

Kedi ve Köpeklerde COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

2 Nisan 2020’de New York eyaletindeki ayrı evlerde olan iki kedinin covid-19 testi pozitif çıktı. Her ikisinin de virüsü enfekte insanlarla temas yoluyla kaptığına inanılıyordu. Kedilerde ki bulgular hafif solonum sıkıntılarıydı.

Kuzey Karolina’daki bir köpeğin test sonucu, pozitif çıkan üç aile üyesine maruz kaldıktan sonra pozitif çıktı. Ailesinin bildirdiği semptomlar öğürme, hafif bir öksürük ve iştahsızlıktı. Hastalığı sadece birkaç gün devam ettikten sonra dostumuz tamamen iyileşme gösterdi.

Yine Hong Kong’daki iki köpeğin korona testi pozitif çıktı. Ancak bu defa patili dostlarımız herhangi bir hastalık belirtisi göstermedi. Hem de her ikisinin de covid-19 sonucu pozitif bireylerle teması vardı.

Korona Testiniz Pozitifse Evcil Hayvanınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?

Eğer korona testiniz pozitif çıktıysa evcil hayvanınızdan olabildiği kadar uzak kalmaya gayret edin. Sizden başka bakacak kimse yoksa evcilinizin mamasını suyunu verirken eldiven kullanabilirsiniz. Dostunuzla bir süre çok içli dışlı olmamaya çalışın. Evcilinizle birlikte uyuyorsanız bu uyuma alışkanlığınızı bir süreliğine değiştirin. Evcilinize sizden başka bakabilecek birisi varsa bir süre temel ihtiyaçlarını ondan yapmasını rica edebilirsiniz.

Bu süreçte evcilinizle kesinlikle yemeğinizi paylaşmayın. Onu negatif olana kadar öpmeyin. Kısacası evcil hayvanınızla doğrudan temasta bulunabileceğiniz her davranıştan kaçının.

Yürüyüşe Çıkmak Köpekleri Tehlikeye Atar mı?

Elbette ne olursa olsun köpek dostlarınızı yürüyüşe çıkartmalısınız. Onları en az tehlikeyle yürüyüşe çıkartabilmek için sakin saatleri ve tenha yerleri tercih edebilirsiniz. Herkesin gittiği, kendinizi ve patili dostunuzu tehlikeye atacak kalabalık her ortamdan kaçınmalısınız.

Köpeğinizi 1,8 metreden daha uzun olmayan bir tasma ile gezdirebilirsiniz. Böylelikle evcil hayvanınızı kendinize yakın tutabilir ve yol boyunca diğer köpeklerle ve insanlar temasından kaçınabilirsiniz.

Köpeğiniz-Kediniz Maske Takmalı mı?

Evcil hayvanlar için yapılan maskelerin vücut sıvısı damlacıklarıyla bulaşan hastalıkları önlemede etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Bunun yerine maskeler, patili dostlarımızın anksiyete veya nefes alma sorunları yaşamasına neden olabilir. Onları korumaya çalışırken kalıcı travmalar yaratabilirsiniz.

Kabul edelim ki zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte kendimizin ve evcil hayvanlarımızın sağlığı için kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeliyiz. Altı boş bilgilerle hareket etmek patili dostlarımızın var olan sağlığını da bozabilir. En doğrusu eğer dostunuzda bir gariplik veya hastalık belirtisi görüyorsanız veteriner hekiminize danışmak olacaktır. Dostlarımız da tıpkı bizler gibi ara ara hastalanabilir ya da keyifsiz olabilirler. Böyle durumlarda paniğe kapılmadan durumun sebebine öğrenmeli ve ciddi bir şey olup olmadığına karar vermelisiniz. Gereksiz panik patili dostlarımızı da huzursuz eder ve anksiyete yaşamasına yol açabilir.

Önlemlerle Hayat

Günlük hayatımızda nasıl kendimiz için önlemler alıyor ve buna göre yaşıyorsak evcil dostlarımız için de önlemler alarak rutin yaşantımıza devam edebiliriz. Zaten evde duran bir kediniz varsa sorun olmayacaktır. Köpeğinizin ise yürüyüşe çıkıp eve döndükten sonra gerekli temizliğini ve kontrolünü yapıyorsanız endişe edecek bir durum yok demektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı