Hayvanlar

Evcil Hayvanlar Depremi Hisseder mi?

Evcil Hayvanlarda Deprem

Yaşanan depremlerden önce evcil hayvanların hareketlerindeki değişiklik evcil hayvanlar depremi hisseder mi konusunda merak uyandırır. Doğa olayları dünya için oldukça normal olmasının yanında, yaşanacakları durumların bilinmiyor olması tüm canlılar için tedirginlik vericidir. Pek çok hayvan sahibi özellikle depremlerden önce evcil hayvanlarının hareketlerinde birtakım değişiklikler yaşandığını gözlemler. Evcil hayvanların deprem gibi doğa olaylarını hissettiklerine dair kesin bir kanıt olmasa da hayvan sahiplerinin pek çoğu hissettiklerini söylemektedir. 

Evcil Hayvanlar Depremi Nasıl Hisseder?

Depremler yer kabuğunun kırılması ile meydana gelen dalgaların canlıların hissediyor olduğu hali olarak özetlenebilir. Her ne kadar çeşitli önlemler alınsa da bu doğa olayının tüm canlılar için çok korkutucu olduğu kesinlikle göz ardı edilemez. Depremlerin ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili uzmanlar tarafından çeşitli tahminler yapılsa da zamanını ve büyüklüğünü kesin şekilde belirlemek ne yazık ki mümkün değildir. 

Bugüne kadar dünyada yaşanan pek çok deprem bulunur. Milyonlarca canlının ölümü ile sonuçlanan çeşitli depremler, farklı dönemlerde gerçekleşmiştir. Günümüzde herhangi bir depremi yaşadığı esnada evinde bir evcil hayvan olan pek çok kişi, hayvanlarının hareketlerinde değişiklik gördüğünden bahseder. Bu durumun nedenleri günümüzde halen araştırılmakta ve evcil hayvanlar depremi hisseder mi sorusu sorulmaktadır. Bu soruya net bir cevap verilmemiş olsa da özellikle hayvan sahiplerinin pek çoğu hayvanların deprem gibi doğa olaylarını hissettiklerinden bahseder. 

Depremler yaşanmadan önce yer altında elektromanyetik dalgalanmalar ve bunlara bağlı olarak titreşimler meydana gelir. Bu deprem olacağını en büyük habercisi olsa da insanlar tarafından anlaşılması neredeyse imkansızdır. Depremden önce havaya çeşitli gaz kokuları yayıldığı ve deniz seviyelerinde değişiklikler meydana geldiği de uzmanlar tarafından söylenir. Ancak bu kokuları insanların pek çoğu algılayamaz. Dolayısıyla bu konuda uzman olmayan birinin deprem tahmini yapması ne yazık ki mümkün değildir. 

Ancak hayvanların duyu organları insanlardan çok daha hassastır. Bulundukları ortamda meydana gelen değişiklikleri saniyeler içinde algılayabilen canlılar olan hayvanlar, çok düşük seviyedeki sesleri bile kolaylıkla duyabilir. Dolayısıyla herhangi bir bölgede deprem yaşanmasından önce meydana gelen ve insanların fark edemedikleri bu değişiklikler, hayvanlar tarafından çok kısa süre içerisinde fark edilir. Özellikle evcil hayvanlar değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bu belirtilerin deprem belirtisi olduğunu anlayamasalar ya da bilmeseler bile, yaşam alanlarında meydana gelen değişiklik onları tedirgin eder. Dolayısıyla depremden kısa süre önce evcil hayvanların hareketlerinin normalden daha farklı ve saldırgan olması bu sebebe bağlanır. 

Hayvanlar Depreme Nasıl Tepki Verir?

Her hayvanın depreme verdiği tepki birbirinden farklıdır. Her hayvanın kendine ait bir karakteri ve çeşitli özellikleri olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla deprem gibi büyük doğa olaylarına da aynı tepkileri vermelerini beklemek mantıksız olacaktır. Örneğin yılan gibi sürüngen hayvanların, deprem olacaklarını düşündükleri bölgeyi hızlıca terk ettikleri gözlemlenmektedir. Bu durum kuşlarda, suda yaşayan canlılarda ve evcil hayvanlarda değişiklik gösterebilir. 

Evcil hayvanlar depremi hisseder mi sorusuna tek bir yanıt  vermek mümkün olmasa da, deprem anında evcil hayvanlarınızdan da sorumlu olduğunuzu unutmamanız gerekir. Deprem gibi doğa olayları her canlı için oldukça tedirginlik vericidir. Deprem anından sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde evcil hayvanınız ile birlikte evin dışına çıkmanız gerekmektedir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı