Hayvanlar

Evcil Hayvanlarda Vitamin Takviyesi

Evcil Hayvanlarda Vitaminler ve Vitamin Takviyesi

Vitamin ve mineraller canlılar için olmazsa olmaz ve birçok farklı mekanizmada görev alan bileşenlerdir. Birçok vitamin ve mineralin vücutta etkilediği doku veya organ ya da katıldığı metabolizma vardır. Dolaşım sistemi, sinir sistemi, hareket sistemi, solunum sistemi ve diğer tüm sistemlerin sağlıklı bir çalışabilmesi için bu bileşenlere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Vitaminler ve Görevleri

A Vitamini

A vitamini başlıca görme, üreme, büyüme, embriyo gelişimi, kan yapımı ve bağışıklık sisteminde görev alır. Aynı zamanda epitel dokuların yapımı ve gelişimi içinde gereklidir. Sindirim sistemi ve üriner sistemde de önemli görevleri vardır.

C Vitamini

Özellikle bağ doku üzerine etkileri vardır. Dolayısı ise bağ dokuya ve cilde güç kazandırır. Bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bu sayede hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmaya yardım eder.

B Vitamini

Bu vitamin tiamin (B1), riboflavin (B2), piridoksin (B6) gibi şekillerde bulunur. Vücuttaki metabolizmalarda çok önemli görevleri vardır. Enerji metabolizmasında görev alırlar. Ayrıca beyin ve beyin sağlığı içinde çok gereklidir. Kısacası vücuttaki tüm metabolizmalarda çeşitli derecelerde doğrudan veya dolaylı şekilde görev yapar.

D Vitamini

Başlıca kalsiyum ve fosfor metabolizmaları üzerine etkisi vardır. Bu sayede kemik oluşumunda ve kemik direncinde oldukça önemlidir. Bununla beraber insülin hormonunun üretimi üzerine de etkili olduğu bilinmektedir.

E Vitamini

Çok etkili ve güçlü antioksidandır. Hücre zarını koruma özelliği sayesinde tüm doku, organ ve sistemlere katkı sağlar. Dolaşım sistemine olumlu etkileri vardır. Kan pıhtılaşma mekanizmasında görev alır.

K Vitamini

Temel görevi kan akışkanlığı ve kan pıhtılaşması ile ilgilidir. Bunun yanında kalp sağlığına olumlu etkileri vardır ve kemik dokuyu da destekler.

Evcil hayvanlardaki başlıca vitaminleri ve bunların kısaca görevlerini yukarıda yazdık. Aslında her bir vitamin yüzlerce, binlerce görevi vardır. Her birisi vücut için çok önemlidir ve sağlıklı bir yaşama devam edebilmek için gereklidir. Bazı vitaminler istisnai olarak vücutta depolanıyor olsa da çoğu vitamin depolanmaz ve ihtiyacın yeterli ve düzenli bir şekilde alınması gerekir. Yani kedi, köpek veya diğer evcil havanların günlük vitamin ihtiyaçları vardır ve bunların karşılanması gerekir. Satılan kaliteli kuru mamalarda bu ihtiyaçlar tam olarak sunulmaktadır. Fakat ev yemekleri veya tek tip beslenen evcil hayvanlarda vitamin eksiklikleri görülebilir.

Evcil Hayvanlarda Ek Vitaminlere Gerek Var Mıdır?

Aslında günlük ihtiyaç olan vitamin miktarını yeterli şekilde alan kedi ve köpeklerde ek bir vitamine ihtiyaç yoktur ama beslenme ile ilgili şüpheleriniz varsa ek vitamin takviyeleri verebilirsiniz. Özellikle bazı durumlarda belirli doku, organ ya da sistemlerde sorunlar olabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak içinde vitamin takviyeleri yapılabilir.

Vücuda çok ciddi derecede abartılı olmadığı müddetçe fazla vitamin alınmasının bir sakıncası yoktur ve bu nedenle vitamin takviyeleri konusunda ciddi kısıtlamalar söz konusu değildir. İhtiyaca göre bazen tek vitamin tavsiyesi yapılabilirken, bazen çoklu takviyeler yapılmaktadır. Sonuç olarak kedi veya köpeğinize veteriner hekiminize de danışmak kaydıyla vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı