Kuşlar

Evcil Kuş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil Kuş Bakımı

Evcil kuş sahiplenenlerin dikkat etmesi gereken birçok durum bulunuyor. Öncelikle yaşam alanlarımızı heyecanlandıran, havasını değiştiren ve bizi her daim mutlu edebilen evcil kuşların bakımı ne kadar iyi olursa o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü yaşarlar. Örneğin sabahları kuş sesiyle uyanmak bize mutluluk katarken, evcil kuşla ilgilenmek ve güzel sözler söylemek onu heyecanlandıracaktır. Kafes içinde aniden şirinlik yapan, size karşı olan sevgisini yanınıza gelerek gösteren bu kuşların bakımıyla ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Evcil Kuşların Bakımı Nasıl Yapılır?

Evcil kuş türleri günümüzde farklı kategorilerde ele alınabilir. Elbette her kuş türünün bakımı ayrıdır ancak genel bakım konusunda ortak eylemler bulunmaktadır. Birincisi, büyüklüklerine göre kafes içinde rahat hareket etmeleri gereken evcil kuşların kafesleri geniş olmalıdır. Özellikle de muhabbet kuşları ve papağanlar için bu durum geçerlidir. Bazı hayvanseverler muhabbet kuşlarını küçük bir kafeste beslemeye çalışır. Bu kesinlikle yanlıştır. Kafes ne kadar büyük olursa o kadar stressiz ve mutlu olurlar.

Evcil kuşların kafesleri, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Ancak gün ışığından da mahrum bırakılmamalıdır. Sıcak ve kuru havalarda kafesle beraber balkonda vakit geçirmelerini sağlamalısınız. Aslında en önemli durum onları hava akımından uzak tutmaktır. Çünkü hava akımının olduğu yerde kolayca hastalanabilen evcil kuşlar ne yazık ki bir süre sonra hayatını da kaybedebilir.

Evcil kuşların bakımında tırnaklara ayrıca önem verilmelidir. Kafes içinde uzayan tırnaklar bazen kafes örtüsüne takılabilir ya da oyuncaklar nedeniyle zarar görebilir. Evcil kuşun tırnağının kırılmaması için bu duruma dikkat etmenizde yarar var. Tırnak kesimi için ayrıca veteriner hekimden destek almanızı öneriyoruz.

Evcil kuşunuz için kullanacağınız gaga taşı, vitaminler, yem ve kum gibi ekipmanların daima kaliteli olması gerekir. Yine bu süreçte veteriner hekimden destek isteyebilirsiniz. Ayrıca vitamin ve diğer ekipmanların nasıl kullanılması gerektiğini de öğrenmeniz önemlidir.

Evcil kuşlar sürekli olarak suni ışığa maruz kalırsa zarar görebilir. Özellikle de uyku sırasında muhabbet kuşlarının kafes üzerine siyah bir örtü çekmeniz gerekir. Bu sayede daha rahat uyuyabilecek olan muhabbet kuşları yeni güne mutlu uyanabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı