Kedi Bakımı ve Sağlığı

Evde Kedi Besleyeceklere Tavsiyeler

Öncelikle evinizde, eşiniz (bayan, erkek)ya da çekirdek bir aileye sahipseniz bu uyarılarımızı mutlaka dinlemenizi öneririz. Kediler, öncelikle şevkat, sevgi ve ilgi bekler (ister).
Kediler nankör bir hayvan değildir, kediler sahiplerine karşı saygılı ve sevecen karaktere sahip canlı türüdür. Öncelikle kediyi beslemeye karar verdiyseniz, unutmayın o da bir canlı. Onun da canı var, sahip olarak hiçbir şekilde onun canını yakmaya hakkınız yok. Canlılar eşit düzeyde yaşayabilir evren kanunlarına göre.

İlk gün tedbirleri

Öncelikle kedinizi evinizin içerisinde güzelce gezdirin. Çünkü, kediniz ilk defa geldiği bu yeri yabancı karşılayacaktır ilk zamanlar. Kedinize mama kabı, su kabı ve kum kabını göstermeniz (tarif etmeniz) yeterlidir ilk etapta.

Kedinizi eve aldığınızda öncelikle unutmamanız gereken tek birşey vardır ki: bunlar ise kablolardır. Evinizde hiçbir zaman pencereleri ve kapları açık bırakmayın. Ev içerisinde sarkık kablolar, çiçekler, saksılar ve kemirilecek çiçek – bitkiler en büyük beladır. Kediniz, anında bunlara yönelecektir. Bunları ortadan kaldırmanız ya da saklamanız gerekir. Özellikle zambak bitkisi varsa evinizde, mutlaka zambak bitkisini evinizden atmalısınız.

Sahipleneceğiniz yavruyu barınaklardan ve ya sokaktan sahiplenecekseniz mutlaka veteriner hekime götürüp tüm aşılarını yaptırın. Çünki hasta bir kedi mutlaka tedaviye ihtiyaç duyacaktır, tedavisi hiçbir şekilde geciktirilemez.

Tuvalet eğitimi

Şanslısın! Çünkü, Kediler tuvalet eğitimini en çabuk öğrenen canlı türleri arasındadır. Bir kedi tuvaleti alarak evinizde kuytu bir yere ya da kedinizin alıştığı bir bölüme koyun. Apartmanda yaşıyorsanız mutlaka bir kovaya kum koyun. Çünki ediler iç güdüsel olarak kakasını ya da sidiğini saklamak ister. Kum alırken ise, kalın taneli kumlar tercih etmeyin. Kalın taneli kumlar, idrarı ve dışkıyı aynı zamanda kurutmaz. İnce taneli kumlar tam aksine idrarı ve dışkıyı aynı zamanda kurutarak içerisinde muhafaza eder. İnce kum tanelerini kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.
Kedinizin pislettiği kumu mutlaka kürekle alıp çöpe atmalısınız. Bunun için ayrıca bir kova alıp o kovayı sadece kedinizin pisliği için ayırın.

Kedinizin İlk hallerine kesinlikle kızmayın!

Evinize yeni aldığınız kedi, halıyı ya da kanepeye dışkısını yapmış olabilir. Kesinlikle kızmayın, bağırmayın. Kanepeyi mutlaka çamaşır suyu ile temizleyin, kokusunu alamaması için. Daha sonra kedinizin tuvalet eğitimi alması için, mutlaka kedi tuvaleti alanına götürün, oranın tuvalet yeri olduğunu anlasın. Bu alışkanlığı en geç üçüncü sefer anlayacaktır.

Eğer ki çalışıyorsanız ya da dışarı da işiniz var ise ve bu zaman diliminde kediniz dışkısını bir yere yaptıysa, üzerine gazete koyun. Gazete tamamen dışkısını ya da sidiğini çektiğinde ise o gazeteyi alın tuvalet bölümüne kumların üzerine koyun. Kediniz o dışkı kokusunu aldığında tuvaletini belirlediğiniz yere – kum üzrine yapacaktır.

Dışkısını yine kum üzerine yapmaz ise, bu sefer tam dışkısını yapacakken kucağınıza alın ve kum üzerine bırakın. Böylelikle kediniz, tuvaleti nereye yapmasını daha iyi anlayacaktır.

Kedilerde beslenme alışkanlığı

Kedilere ev yemeği vermeniz sizin açınızdan ne kadar kolay ve ekonomik olsa bile, kedinize mutlaka mama alın. Kedilerinize mama verdiğinizde, kedinizin vücudunda ihtiyaç duyduğu mineralleri ve vitaminleri mama sayesinde giderecektir. Mama vermediğiniz vakitlerde ise, vitaminlerin eksikliklerini mutlaka hissedecektir. Her gün mama vermeseniz bile, tuzsuz, salçasız, soğansız ve sarımsaksız yiyecekler verebilirsiniz.

Et, balık, tavuk ve sebze vermeniz onları mutlu edecektir ve sağlıkları açısından yeterli proteinleri karşılayacaktır. Kediler, peyniri çok severler. Peyniri ne kadar sevdiklerini kısa süre içerisinde rahat bir şekilde anlayacaksınız.

Kediler yemek konusunda seçicidir. Bu sebepten ötürü hiçbir zaman aynı yiyeceği kedinize vermeyin. Eğer ki sürekli pirzola ya da et ile beslemeyi düşünüyorsanız, yarın bir gün yine sizden o yiyecekleri bekleyecektir. Kediler seçicidir, unutmayın! Hep kuru mama verirseniz, kuru mama yer. Fakat arada sırada değişiklikler iyi olur! Aman kedinizin beslenmesi için, hiçbir zaman aşırıya kaçmayın.

Kedinizin Aşısını İhmal etmeyin

Kedinizin hiçbir zaman aşısını ihmal etmeyin. Dışarıya çıkarttığınızda eğer ki patileri toprağa değdiyse çok çabuk mikrop kapan canlı türüdür unutmayın. Bu sebepten ötürü, ara sıra dışarı çıkartsanız bile, mutlaka veterinere götürüp aşısını ihmal etmeyin. Dış parazitlerden korunması için, Boyun yağı bulunmaktadır. Boyun yağını sürdüğünüzde, 30 gün boyunca etkilidir ve ucuzdur. Kedinizin boynundan, kuyruğuna kadar boyun yağını sürmeniz gerekiyor.

Kediler hareketli hayvanlardır


Kediler yapıları gereği çok hareketli canlı türüdür. Kedinizle ev içerisinde oyun oynayabilirsiniz. Kediler, köpekler gibi yaptıkları hareketin sonrasını düşünmezler. Örneğin: tavanda bir cisim gördüyse onun peşinden koşar ve onu yakalamadan geri dönmez. Böyle garip hayvandır, duvara çarpsa da yine devam eder.

Kedilerinize Oyuncaklar alın


Kediler, kendilerince stress yapmamaları için mutlaka oyun alanlarına ya da doğal alanlara ihtiyaç duyar. Unutmayın, oyun alanları stress atmaları için ve eğlencenin dibine vurmaları için en ideal yerlerdir. Kediler oyun oynamadıklarında canları sıkılabilir. Bu sebepten ötürü mutlaka onlar için oyun alanları oluşturmalısınız. Doğada yapmak istedikleri hareketleri, etkinlikleri yapabilecek şekilde olmasına mutlaka önem verin. Ağaç parçaları, taşlar gibi doğal malzemeler kullanmanız kedinizin kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ek olarak eviniz bu tür oyun alanları için müsait ise, mutlaka tırmanma alanları ve sıçrama noktaları yapmalısınız.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı