Kuşlar

Gloster Kanarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gloster Kanarya

Gerek dünyada gerekse Türkiye’de popüler olan Gloster kanarya ilk olarak 1920’de İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Son derece sevecen bir kuş çeşidi olmakla birlikte 2 farklı türden oluşmaktadır. Consord ve Corona olarak ele laınan bu kuşlardan Consord türü şapkasızdır. Corona’da ise baş kısmında yuvarlak bir tepe bulunmaktadır. İsterseniz şimdi Gloster Kanaryasının genel özelliklerini birlikte inceleyelim.

Gloster Kanaryası Özellikleri

Ortalama 10-12 yıl yaşayan Gloster Kanaryasına iyi bakarsanız bu süreyi uzatabilirsiniz. Ancak iyi bir bakım sonrasında 1-2 sene daha fazla yaşayabildiklerini söyleyebiliriz. Boyu 12 cm’ye kadar uzanabilen bu kuş türünün yapısı son derece dayanıklıdır. Sırt kısımları hafif bombeli, göğüsleri yuvarlak ve geniştir. Ayak ve bacakları ise kısadır. Pullarla bezeli olan ayaklarının dışında tüyleri çok kısadır. Bu özelliğiyle diğer kuş türlerinden ayrılmaktadır. Parlak ve düz tüylere sahip olan Gloster kanaryasının çok fazla ötmediğini de söylemekte yarar var.

Gloster Kanarya Kafesi Nasıl Olmalı?

Bu kuş türünün özelliklerinin ardından kafesinin nasıl olması gerektiği de bilinmelidir. Öncelikle kafesin temizliği pratik olarak yapılabilir. Ancak kafes seçerken PVC kafeslere yönelmenizi önermiyoruz. Çünkü PVC kuş kafesleri bu kuş türünde elektriklenme nedenidir ve sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Kanatlı dostlarımızın yaşam alanı olan kafeslerde kuşların strese girmemesi gerekiyor. Bu yüzden büyük olması önemlidir. Ek olarak kafeslerin 50 cm boyutlarında olmasını öneriyoruz. Dilerseniz daha büyük kafesleri de tercih edebilirsiniz. Kuşunuza özel aksesuarları yerleştirdikten sonra ona özel alanların kalmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durumda daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Gloster Kanarya Kuşlarında Beslenme

Yaşam alanı kadar Gloster Kanaryaların beslenmesine de gereken ciddiyeti göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu süreçte kanarya yemi seçimlerinde kaliteli ürünleri tercih edebilirsiniz. Ancak yemin nemli olması, bağırsak sorunlarına yol açacaktır. Örnek olarak sebze ve yumurta gibi ürünler kısa sürede nemlenir ve sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Gloster kanaryalarının tüylerinin parlak ve canlı olmasını istiyorsanız keten tohumu, berilla tohumu ya da saka tohumu ile destekleyebilirsiniz. Alternatif olarak kuş otunu da düzenli olarak kullanmanızda yarar var.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı