Hayvanlar

Hayvanlarda Sağlak Solak Olur Mu?

Hayvanlar solak olabilir mi?

Hayvanlarda sağlak solak olur mu konusunu pek çok hayvan sever merak eder. Sağlak solak durumuna literatürde yanallık denilmektedir. Yanallık genelde insanlar için kullanılan bir terim olsa da hayvanlarda da yanallık görülebilmektedir. Omurgalıların sağ ya da sol uzuvlarını kullanma oranları neredeyse aynıdır. Bu durum sadece evcil hayvanlar değil her türlü hayvanda yanallık olabilmektedir. 

Omurgalılarda Yanallık

Hayvanlarda sağlak solak olur mu sorusunun cevabını merak eden bilim insanları bu konu hakkında bazı araştırmalar yapmıştır. Araştırma sonucunda gorillerin ve şempanzelerin sağ ellerini sol ellerine göre %65- %75 oranında daha fazla kullandığı görülmüştür. Bu da diğer hayvanların hangi ellerini daha sıkılıkla kullanıldığını tespit edilebildiğini göstermiştir. Aslında genelde hayvanların annelerinin kullandığı ele göre sağlak ya da solak olma durumu olduğu da tespit edilmiştir. Bu nedenle yapılan araştırmalarda hayvanların hangi ellerini kullandığını taklit ederek öğrendiği ortaya çıkarılmıştır. İnsanlar için bu durum doğuştan gelse de hayvanlar öğrenerek büyüyen canlılar olduğu için bu durum onlarda biraz daha farklıdır. 

Hayvanlar annelerinden ya da sahiplerinden öğrendiği gibi sağlak ya da solak olur. Bunun yanında sağ uzvunu tercih eden hayvanın sol beyni daha fazla gelişir. Bu durum da köpeklerin bazı özelliklerini ve karakterini belli eder. Örneğin sağ uzvunu kullanan bir canlı, sol uzvunu kullanan bir canlıdan daha izi uzamsal yönelime sahiptir. Bunun tam tersi olarak sol uzvunu tercih eden bir hayvanın konsantre olma yeteneği sağ uzvunu kullanan bir hayvana göre daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Kişiler evcil hayvanlarının yanallığına göre ona görev verebilir. Bu sayede köpeğin aldığı görevde daha başarılı olduğu da görülecektir. Eğitmenler daha çok sağ tarafını kullanan köpeklere hizmet ve göre vermeye yönelik eğitmektedir.

Evcil Hayvanın Yanal Olma Durumunu Tespit Etme

Hayvanlarda sağlak solak olur mu sorusunun yanıtını evet olarak öğrenen hayvan sahipleri evcil hayvanının sağlak ya da solak olma durumunun ne olduğunu merak eder. Hayvanın bazı hareketlerinden sağlak ya da solak olduğu şu şekilde anlaşılabilir;

  • Bir mobilyanın altına kedinin sevdiği bir besin konulmalıdır. Mobilyanın altına kedinin sadece kedinin patisiyle ulaşabileceği şekilde konulması önemlidir. Kedi sevdiği besine hangi uzvuyla ulaşmaya çalışırsa yanal durumu belli olur.
  • Kedi ayaktayken kedinin sahibi bir ödül mamasının iki elinden birine yerleştirsin. Bu durumda iki elinden biriyle ya da iki eliyle o mamaya ulaşmaya çalışacaktır. Daha yukarda olan eli onun yanal durumunu belli edecektir.
  • Köpeklerin yanal durumunu anlamak için köpeğin sahibi iki elinden birine ödül maması koysun. Köpek ödül mamasının nerede olduğunu hangi uzvuyla belirtiyorsa yanal durumu anlaşılır.
  • Aynı zamanda ismine duyarlı olan evcil hayvana seslenerek de anlaşılabilir. Kişinin evcil hayvanı ona doğru gelirken ilk hangi bacağını hareket ettirirse ona göre anlaşılır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı