Kedi Cinsleri

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri, Tarihçesi Ve Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel Tarihçesi

 

İngiltere’de 1859 tarihinde bir köpek şovunda sergilendiğinde ilk kez görülmüştür. İngiltere’de sahiplenen insanlar bu köpek türünün, avcılık ve spordaki yeteneklerinden ötürü “işlevsel köpek” olarak görmüşlerdir. 1892 arihinde ise Kennel Club of England’ın İngiliz Cocker köpek türünü resmen tanıması ile dünya üzerinde resmi olarak tanınmıştır. Bu köpek türü, birçok köpek şovlarında birincilik ödülünü kazanmıştır. Saflığının korunması amacıyla bir grup ingiliz cocker üreticisi tarafından English Cocker Spaniel Club of America’yı(ECSCA) kurulmuştur.

İngiliz Cocker Spaniel köpek türünün tarihi 1300tarihine kadar dayanmaktadır. İngiliz Cocker Spaniel tarih boyunca farklı türler ile ayrılmıştır. Yaklaşık olarak 500 yıl önce: Welsh Springer, Clumber, Sussex, İrlanda Su Spanieli, İngiliz Springer Field, Sussex ve Cocker olarak gibi ırklara ayrıldığı bilinmektedir. Tüm bı Springer Spanieller yüzyıllar evvel İngiltere’ye getirilen spaniel ırk köpeğinden üretilmiştir. Hatta Gaston Phebus isimli ressam 1300 tarihli tasvirlerinde, bu köpek ırkına da yer vermiştir, net şekilde görebilirsiniz. Cocker ve Springer Spaineller 1892 tarihine kadar farklı boyutlarda farklılık göstererek üretildiği bilinir. İngiliz Köpek Kulübü ise, bu iki köpek ırkını ayrı ayrı ele almıştır. Tarihler 1940’ı gösterdiğinde ise, Kanada ve Amerikan Köpek Kulüpleri, Amerikan Cocker ve İngiliz Cocker Spanieli birbirinden tamamen bağımsız ırk olarak tanımıştır.

Fiziksel Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel öpek ırkı, kü.çük olmasına rağmen diğer Spaniel köpek ırkına nazaran daha uzundur. İlk bakıldığında yüksek omuzları, omuz başları ise kuyruk sokumuna kadar hemen hemen eşit görüntüye sahiptir. Yetişkin erkek yüksekliği 40-45 cm’dir, dişilerde ise bu durum 38-40cm arasındadır. Vücut ağırlıkları erkeklerde, 11-16 kg, dişilerde ise 11-14 kg arasında değişebilir.
İngiliz Cocker köpek cinsleri, güçlü yapıya sahiptirler. Dışarıdan baktığınızda vücudunda ki tüm hatlar bu ırka özgü olarak görülmektedir. Gözleri hafif oval, aralarında ufak bir mesafesi vardır, göz kapakları ise sıkıdır. İngiliz Cocker köpek cinslerinde göz renkleri genellikle ela ve koyu kahverengidir. Kulakları göz hizasından başlar, kafaya yakındır. Kulakları minnak minnak incedir, ipeksi ve uzundur. Tüylerinin düz ve kıvırcık olması bakımında insanları zorlaştıran etkenler arasındadır. Kafalarında bulunan tüyler kısadır, vücudunda ki tüyler ise uzun tüylüdür .Bu köpek ırkında, tek renk olarak siyah, çikolata renkleri ve altın renkleri görülebilir.

 

İngiliz Cocker karakteri ve genel huyları

İngiliz Cocker köpek ırkı oldukça neşeli tavırları ile insanların ilgisini çeker. Hatta Amerika’da lakabı “Şen Cocker” olarak bilinir. Kendisini insanlara sevdirir, iyi bir oyuncudur ve hayat doludur. Sürekli olarak koku almak için burunlarını yere yaklaştırmış şekilde görürsünüz, çok iyi koku duyuları vardır. Yavruyken baktığınızda, sizden daha değerli dostu olmaz bu hayatta. Çok sadık bir köpek türüdür ve insanlarla uyumlu olması ile tam bir aile köpeğidir! Ne kadar zaman geçse de, atalarından miras kalan avcılık içgüdüleri hiçbir zaman yok olmamıştır.

Sahibini memnun etmek ve onunla iyi vakit geçirmek ister. Yavruyken aldığınızda, yeterli eğitimi verdiğinizde söylenileni eksiksiz yapar. Yüksek enerjili, aktif olması ile sürekli olarak hareket halindedir. Eğer evde bir İngiliz Cocker bakıyorsanız mutlaka onunla egzersiz yapmanız gerekiyor. Bekçi köpeği olarak kullanılamaz, insanlara saldırmamasından dolayı, bir insan gördüğünde uysal tavırlarını devam ettirir. Yani evinize bir hırsız geldiğinde ve bu köpek cinsi onu sezdiğinde o hırsızı ısırmak yerine onu yalamayı tercih eder. Sevgi dolu kalbi, insanlara olan sevgisi onu ev içerisinde beslenecek köpek türü haline getirmiştir.

İngiliz Cocker köpek türünün, bu kadar uysal olması bir yana, ara sıra gergin tarafları da ortaya çıkabilir. Bu köpek türünün eğitiminde kesinlikle sert müdahalelerden kaçının. Eğer ki bu sevimli köpeğe sert davranırsanız, korkak mizacı ortaya çıkacaktır. Eğitimlerde, sert haller sergilerseniz ve İngiliz Cocker biraz stresse girmişse idrar kaçırma problemi ortaya çıkabilir. Ona ufak bebek gibi bakmalısınız, evde besliyorsanız mutalka günlük egzersizlerini yaptırmalısınız. Birçok köpek türü gibi, İngiliz Cockerlarda ailesi ile iyi vakitler geçirmeyi ister, ilgi ister, sevgi ister. Hiçbir şekilde İngiliz Cocker köpek cinsini evde uzun süre tek başına bırakmayın. Bir yere gidiyorsanız mutlaka onu da yanınızda götürün. Evde uzun süre yalnız kaldıklarında yapılan araştırmalarda İngiliz Cocker köpek cinsinde ayrılık anksiyetesi gelişebilir duruma gelmektedir. Uzun süreli havlamalarda artış, uluma ve yıkıcı davranışlar sergileyebilirler.

Genel Özellikleri

  • Yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır.
  • İngiliz Kökenlidir.
  • Av köpeği olarak kullanımı mevcuttur.

İngiliz Cocker Spaniel cinsinin bakımı

Beslenme

Bu köpek türünde mutlaka her yaşa uygun besleyici, proteini yüksek mamalar tecih etmelisiniz. Örneğin: 1 yaşında iken aldığınız mamayı 2. yaşa girdiğinde kullanmayın. Diğer köpekler gibi pişmiş kemik ve yüksek yağ içeren yemekleri vermekten uzak durun. Ufak bisküvi parçaları ve kuru mama taneciklerini eğitim sırasında ödül olarak verebilirsiniz. Ev içerisinde besliyorsanız mutlaka suyunu günde bir defa değiştirmelisiniz.

Temizlik

Uzun ve yoğun tüyleri ile haftada 2-3 kere taranması gerekir. Fazla kirlendiğinde ise, banyo yaptırmalısınız. Oluşabilecek kulak kirine karşı sürekli gözlem altında olmalıdır. Düzenli olarak tırnakları kesilmelidir. Diş bakımında ise, sürekli olarak fırçalanması gerekir.

Egzersiz

Çok hareketli olan bu köpek türü, fiziksel ve mental olarak günlük egzersize ihtiyaç duymaktadır. Uzun yürüyüşlerde hiç yorulmadan sizlere eşlik edebilir, futbol oynuyorsanız bu köpek türü yorulmadan sizinle top oynayacaktır. Açık alanlarda fazla boş bırakmayın, kokusunu aldığı bir canlı türünü mutlaka takip edecektir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı