Köpek Cinsleri

İngiliz Mastiff

Oldukça cüsseli bir gövdeye sahip olan İngiliz mastiffi, tam bir aile köpeğidir. Bu köpek türü, sessiz, sakin, dengeli ve çocuklarla iyi anlaşan bir köpek cinsidir. Dünya üzerinde en çok sevilen köpek türleri arasında yerini halen daha korumaktadır.

Tarihçesi

Mastiff olarak uzun süredir bilinen bu köpek türünün, binlerce yıl varlığını sürdürdüğü bilinmektedir. Antik Roma, Yunan, Çin, Tibet ve Mısır’da yapılan araştırmalarda Mastiff olarak bilinen koskoca köpeklerin izleri bulunmuştur. Napoliten Mastiffler olarak bilinen ya da Tibet Mastiffi bilinen köpek türlerinin tarihi antik türlere kadar uzanmaktadır.

Julius Caser, m.ö 55 yılında İngiltere topraklarından bir istilaya doğru giderken kendi lejyonlarına karşı adayu savunan ve varlığını hissettiren Mastiff’lerden çok etkilenmiştir. İngiliz Mastiff’i savaş sonrasında Roma’ya götürülür ve arenada vahşi hayvanlarla dövüştürülür.
Daha sonrasında ise İngiltere’de büyük av hayvanlarının avcılığında sergiledikleri yetenekleri, savaşcılıkları sayesinde herkesin dikkatini çekmiştir. İngiliz Mastiffleri, 1415 tarihinde Agincourt Savaşı’nda İngilizlerin yanında çarpışırlar. Daha sonrasında ise Shakespeare tarafından o dönemlerde ölümsüzleştirilirler.

İngiliz mastiffi, İngiliz topraklarında ortaya çıkmıştır. Bu köpek türü, kangala benzemesi ile tanınır. Aynı kangal köpek türü gibi sürü gütme görevini tarih boyunca yapmıştır. Aynı zamanda avcılık ve savaşlarda da bu köpek türü kullanılmıştır.

Fiziksel Özellikleri

İngiliz Mastiff köpek türü diğer köpek türlerine nazaradan dev türler arasında yer almaktadır. Vücudunun her yeri hemen hemen kaslı bir yapıya sahiptir. Heybetli vücudu ile insanların gözünü kamaştırmaktadır.

İngiliz Mastiff’inin erkek cinslerinde genellikle boyları 76 cm’dir, dişilerinde ise 69 cm’dir. Ağırlıkları ise erkeklerde 67 ila 106 kg arasında, dişilerde ise bu durum 55-78 kg arasındadır. kocaman bir kafası vardır ve gözleri orta büyüklüktedir. Gözleri genellikle kahverengidir. Kulakları vücut rengine göre ağız bölgesi ile uyumlu biçimdedir, kulakları hafif kısadır.
Ağız bölgeleri ve kulakları siyah renge sahiptir. Derisi ise çift katmanlıdır. İngiliz Mastiffi çok vahşi bir köpek türüdür, fakat uzman yetişririciler tarafından vahşilikleri yok edilerek tamamen ailesine sadık ve uysak bir köpek türü haline gelmişlerdir.

Sağlık

İngiliz Mastiff’e sahipseniz sürekli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir. İşte bazı hastalıklar görülebilir, işte o hastalıklar:

  • Kalça-dirsek çıkıkları
  • Osteosarkom
  • Mide dönmesi
  • Vajinal hiperplazi
  • Çapraz bağ kopması
  • Kardiyomiyopati
  • 6-11 yıl arasında yaşayabilirler.

Bu hastalıklar İngiliz Mastiff’lerinde sürekli olarak görülmez, nadir olarak görülen hatalıklardır. Basit tedaviler ile kısa sürede geçebilir kısaca. Ek olarak, yavru olduğunda beslemeniz halinde bu hastalıkların herhangi birisiyle karşılaşamazsınız belki de.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı