Kedi Cinsleri

İran Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

 


İran Kedisi görünüş itibariyle diğer kedilerden kat ve kat daha sevimli gözükür. Bu ırk, aileye ve insan dostluğuna son derece düşkün olan çok zeki bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İran kedisi (persian) fars kedisi türü olarak da bilinmektedir. Oldukça eski bir tarihi olan bu kedi türü, kalın tüyleri, kısa bacakları ve uzun tüyleri ile bakımı zor olan kedi türlerindendir.

Sizlerde İran kedisi alacaksanız öncelikle tavsiyelerimizi dinleyin. Bu kedi türünün bakımı oldukça zordur, yukarıda yazdığımız gibi uzun ve sık tüyleri bulunuyor. Kısaca her insanın harcı değildir.

İran Kedisi Tarihçesi

İran kedisi, biyolojik yapıları itibariyle, tüm kedi ırklarından bir özellik aldığı bilinmektedir. İran kedisine, tarihte ilk defa iran kırsallarında 17. yüzyıl dönemlerinde rastlanmıştır. İran kedisi ırkı tamamen doğal yöntemlerle ortaya çıkmış bir ırktır. Hiçbir şekilde farklı türlerin çiftleştirilmesi ya da mutasyonu söz konusu değildir.

İran kedisi, insanlar ile 127 yıldır birlikte yaşadığı bilinmektedir. Bu ırkın ilk olarak Avrupa’da 1500’lü senelerde görüldüğü bilinmektedir. Tarihi kanıtlar / belgeler ile, Romalılar ve Fenikelililer tarafından Türkiye ve İran çevresinde bu kedi türünün insanlara tanıtıldığı bilinmektedir. Amerika’da ise 1800 tarihinde tanıtılmış ve Amerika’da birçok insan tarafından bu kedi türü beğenilmiştir.

İran kedisi özellikleri ve karakteri

İran kedisi, pratik aklı ile çabuk öğrenir. Sevecen olması ile, insanların gönlünde taht kurmuştur. Hiç sıkılmadan sahibinin yanında dakikalarda sıkılmadan durabilir. Aynı zamanda inanlara çok düşkündür, vefalıdır kısaca. Fakat, iran kedisinin sevgisini ve güvenini kolay kazanamazsınız. Eğer ki bir can yoldaşı arıyorsanız mutlaka iran kedisinin sevgisini ve güvenini kazanmak zorundasınız. İnsan canlı türünün kız cinsiyetleri gibi çok nazlıdır ve ilgi isterler. Kendisini sevdirmek için her türlü haylazlığı yaparlar. Hiçbir zaman sizi ev içerisinde abuk sabuk zamanlarda rahatsız etmezler.
İran kedileri ev içerisinde sessiz ve sakin dururlar. Fakat iran kedileri, “miyav” sesini kolay kolay çıkartamazlar, miyav yerine farklı ses çıkartabilirler.

İran Kedisinin Fiziksel Özellikleri

İran kedilerinin diğer kedilerden ayıran en önemli özellik ise, iran kedilerinin 3 farklı boyut olmasıdır. Bu boyutlar:Toy Boy, Standart boy ve ‎Teacup Boy olarak bilinir.

Standart boy: 4 kg ve üzeri kiloya sahip olanlar içindir.

Toy boy: kiloları genellikle 3,200 ve 4 kg arasında değişenler içindir

‎Teacup Boy, 3,200 kg ve daha altında kiloya sahip olan iran kedilerinin boyutudur.

İran kedisinin bakımı

İran kedisi (Persian) sahibi olmak istiyorsanız ya da böyle bir düşünceniz var ise, mutlaka ama mutlaka bu maddeleri okumanızı öneririz. Öncelikle yazı başında da belirttiğimiz gibi, iran kedisi bakım isteyen kedi türüdür.

İran kedisinin dış görünümünü bozmamak için, mutlaka ama mutlaka tarak ya da fırça ile her gün 15-20 dakika tüm vücudunu taramanız gerekir.İran kedisini taramazsanız, koyunlar gibi tüyleri birbirine girer, tüyleri düğümlenir. Eğer bu durum ilerler ise, traş etmeniz gerekebilir. Günlük bakımında dikkat edilmesi gereken kısımlar ise, koltuk altı, kulak arkası, popo gibi kıtık oluşumuna müsait yerlerin düzenli kontrollerinin yapılmasıdır. Düzenli olarak bu bölgelere bakarsanız, kıtık oluşumuna engel olabilirsiniz. Bakım esnasında ise, mutlaka tüylerini harap etmeyin, dikkatli kesin. Kediniz yavru iken bakıma başlanmalıdır. Eğer bir iran kedisi sahiplenecekseniz mutlaka ama mutlaka yavru alıp beslemenizi öneririz. Çünkü, bakımlar küçük yaşlarda verilmediyse büyüdüğünde bakımları oldukça zor bir hal alır. Güzel kürklü olması ve tüylerinin birbirine dolanmaması için günlük olarak taranmaya ve banyoya ihtiyaçları vardır. Tuvaletini yaptığında kıç bölgesinde bazen dışkı birikimi olabilir, buna dikkat etmelisiniz. İran kedileri, tuvaletini yaptığında popo tüylerine dışkı bulaşabilir. Bu durumu önlemek için veterinere yardımı alıp, popo bölgesinde bulunan tüyleri kısaltmanız gerekecektir.

İran kedilerinin bakımı konusunda diğer önemli bir husus ise, göz bakımıdır. İran kedilerinde göz bakımı çok özen isteyen bir husustur. İran kedilerinin gözlerinde sürekli olarka akıntı ve çapaklanma problemleri oluşmaktadır. Göz yaşı lekelerini, akıntıları ve çapakları gül suyu, ılık su, losyon ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemler esnasında bayanların makyaj temizlemesi işlemi için kullandıkları pamuk ile yapmanızı öneririz. Göz bakımını da, günlük yapmalısınız.

İran kedisi – beslenme

İran kedileri için, barf, yaş mama ve homemade beslenmesi iyi bir seçenek olacaktır. Eğer ev içerisinde kendi yediklerinizden vermiyorsanız, ağız tadına uygun yemekler veremiyorsanız mutlaka kuru mamayı iyi seçmeniz gerekiyor.

İran Kedisi Kuru mama seçiminde: tavuk yerine, balıklı ve kırmızı etli mama kullanmanızı öneririm. Kuru mama seçiminde diğer etken ise, kaliteli pH değerleri düşük ve mineralleri düşük mama tercih etmelisiniz. İran kedilerinin mama kabı ise geniş olmalıdır.

İran kedisinden gelen kedi türleri

Himalayan

Himalaya kedi türü, himalaya tavşanından esinlenmiş öyküsü sebebiyle himalaya kedisi olarak anılmaktadır. Himalaya doruklarına tırmanamayacak kadar narin olan patisi sebebiyle bu ismi aldığı bilinir. Uzun tüyleri vardır, siyam kedisi ile iran kedisinin hybrid karşımı sonucundan meydana geldiği bilinmektedir.

Chinchilla

İran kedisi’nden daha farklı bir görünümü vardır. İran kedilerinden farklı olan özelliği ise, daha uzun vücutları, işlevsel gövdeleri, dayanıklılığı ve kolay kolay hastalığa yakalanmamasıdır. Chinchilla isminin kaynağı ise, güney amerika bölgesinde yaşayan çinçillagillerden kemirgen türünün renk benzerliğinden ismini aldığı bilinmektedir. Çizgili burunları, zümrüt yeşili gözleri vardır, gümüş renginde kürke sahiptir.

‎Exotic Shorthair

Amerikan shorthair kedi türü ile iran kedisinin karıştırılması ile meydana gelmiş kedi ırkıdır. Bu kedi ırkının tüyleri daha kısadır.

‎Kashmir

Bu kedi ırkı taxonomistlerin kedi türleri araştırması esnasında tamamen tesadüfen ortaya çıkan bir tür olduğu bilinmektedir. Bu ırk kısa sürede oldukça fazla ün kazanmıştır. Kashmir türü, iran kedisinin ve Himalayan kedisinin özelliklerini taşımaktadır. Fakat renkleri tamamen farklıdır.

Ragamuffin

İran kedisi, Ragdoll ve himalayan kedi türlerinin eşleşmesi sonucunda ortaya çıkmış türdür. Oyunu çok fazla severler ve sevecen tavırları ile insanların göz odağıdır. İran kedisine göre daha yumuşak tüylere sahiptir. Atalarından birisinin Ragdoll olması sebebiyle, daha büyük bir vücuda sahiptir. Tüy yapısı oldukça çeşitlidir. Zeki ve sadık karakterleri ile insanların göz bebeğidir.

Honey Bear

Bu ırkın, Ann Baker tarafından kokarcalardan alınan bazı özel genler ile dişi persian kedisinin özel seçilmiş genlerinin birleşmesi sonucunda dünyaya geldiği bilinmektedir. Görünüşleri ve vücut yapıları iran kedisine benzemektedir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı