Köpek CinsleriKöpekler

Jack Russell ve Özellikleri

Jack Russell

Jack Russel ve özellikleri yeni bir köpek sahiplenmek isteyen hayvanseverler tarafından ilgi görmektedir. En sık sahiplenilen köpek türlerinin arasında gelen Jack Russel türü köpeklerin pek çok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu köpeği sahiplenmek isteyen hayvanseverlerin, Jack Russel türü köpeklerin çok hareketli olduklarını bilmelerinde fayda vardır. 

Jack Russel Köpeklerin Özellikleri 

Jack Russel Terier olarak adlandırılan bu ırk, en zeki köpek ırklarından biri olarak bilinmektedir. Eğitilmesinin oldukça kolay olması sebebiyle de bu köpekler uzun yıllardır insanlarla birlikte yaşamaktadır. Ancak bu köpeklerin evde yaşayabilmek adına çok enerjik olduklarının da unutulmaması gerekir. Bu köpekler ile evlerini paylaşmak isteyen hayvan severlerin, günün belirli bir kısmını Jack Russel köpekleri ile dışarıda geçirmeleri gerekir. Enerjilerini atmak için gezdirilmeye ve fiziksel aktiviteler yapmaya ihtiyaç duyan bu köpekler, bu ihtiyaçları karşılanmadığında normalden daha farklı davranışlar sergilemektedir. Küçük yapıda bulunan bir ırk olması da bu köpeklerin en sık sahiplenilen köpekler arasında olmasının nedenleri arasında gelmektedir. 

Ev veya ofis gibi alanlarda insanlarla birlikte yaşasalar bile, enerjilerinden herhangi bir şey kaybetmezler. Her zaman çok hareketli olan bu Jack Russel köpekler, oldukça neşeli ve keyifli köpekler olarak bilinmektedir. Bitmeyen enerjisi ile tüm hayvanseverlerin ilgisini çeken bu tür, tanımadıkları kişilere ve köpeklere karşı ise saldırgan tavırlar sergileyebilir. Jack Russel ve özellikleri arasında bu köpek türlerinin çok meraklı olmaları gelmektedir. Merakları sebebiyle ev gibi kapalı ortamlarda karıştırılmadık yer bırakmayan Jack Russel köpeklerin avcı içgüdüleri ise oldukça yüksektir. Bu içgüdüleri sebebiyle hemen her yeri kazma eğiliminde olmaktadırlar. 

İngiltere kökenli bir cins olan Jack Russel köpekler, küçük boyutlara sahiptir. En fazla 6 ila 8 kilogram ağırlığına ulaşan bu köpeklerin boyları ise yaklaşık 30 ila 36 santim kadar uzamaktadır. Genellikle beyaz ve kahverengi renkte bulunurlar ve kısa, sık tüylere sahiplerdir. Geniş alanlarda koşarak enerjilerini atmayı çok seven bu köpek türü, yaşadıkları mekanı çok hızlı şekilde benimser. Dikkatleri ve konsantreleri oldukça yüksek olan bu köpeklerin tanımadıkları köpekler ile ilişkileri zayıftır. Bu köpeklerin en bilindik özelliklerinden biri ise ev gibi kapalı ortamlarda çok fazla havlıyor olmalarıdır. 13 ila 15 yıl arasında değişen yaşam süreleri, yaşam konforu ve sağlıklarına göre oldukça uzun sürebilir. Jack Russel köpekler sağırlık ev göz hastalıklarına karşı diğer pek çok köpekten daha yatkındır. 

Jack Russel Bakımı 

Bu köpek türünden bir köpeği sahiplenmek isteyen kişilerin, çok enerjik ve hareketli olduklarını göz ardı etmemeleri gerekir. Aktif ve gürültü bir tür olan Jack Russel köpeklerin enerjilerini atmaları gerekir. Parklar veya bahçelerde koşarak gerçekleştirecekleri fiziksel aktiviteleri bu konuda yardımcı olmaktadır. Bu köpek türünün bakımı için bahçeli bir evde oturuyor olmak tercih edilebilir. Bu sayede siz yokken bile köpeğiniz bahçede oyunlar oynayarak ve koşarak atması gereken enerjiyi atabilir. Jack Russel köpekler genellikle kuru mama ile beslenmesi tavsiye edilen köpeklerdir. Bu köpeklerin fiziksel aktivitelerinin düzenli şekilde gerçekleşmesi, daha sağlıklı bir hayat yaşamaları adına fayda sağlamaktadır. Sahiplerine karşı derin bir bağ duyan köpekler bu sebeple sahipleriyle bolca vakit geçirmek isteyecektir. Jack Russel ve özellikleri arasında bu köpeklerin çok zeki bir tür olduğu da bulunmaktadır. Bu sebeple kolaylıkla eğitilerek, insanlarla yaşamaya alışabilir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı