Hayvanlar

Kaplumbağaların Genel Özellikleri

Evcil hayvan kategorisinde Kaplumbağalar oldukça popüler canlı türüdür. Evcil hayvan bakmak isteyen aileler için ideal bir tercihtir.

İlkokul çağında olan bir çocuğa, evcil hayvan sevgisini aşılamak için kaplumbağa canlı türü ile başlayabilirsiniz. Emin olun ki, çocuğunuz herşeyi ile ilgilenecektir, hiçbir şekilde kuşkunuz olmasın. Diğer hayvanlar gibi sürekli hareket halinde olmaması bu hayvanın en önemli özelliğidir. Eğer sizde evcil hayvan olarak kaplumbağa bakmak istiyorsanız Kaplumbağalar hakkında genel özellikleri dikkatlice okumalısınız.

Uzun Yıllar Boyunca Yaşarlar

Kaplumbağalar, vücut sıcaklığına bağlı doğru ısıda ve nem oranlarında en doğru şekilde yaşadıkları vakit, birkaç on yıl boyunca yaşayabilirler. Araştırmacı veterinerler, kaplumbağalar üzerinde yaptıkları araştırmalarda Kaplumbağaların, sahiplerinden daha çok yaşam sürdürdüklerini gözlemlemişlerdir.

Her Kaplumbağa yüzmeyi bilmez

Kaplumbağaların hepsi yüzmeyi bilemezler. Kutu kaplumbağaları başta olmak üzere bazı kaplumbağa türleri hirasyon için su kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Fakat bu kaplumbağa türleri, hayatlarının bir kısmını karada yaşayarak geçirmektedir.

Kaplumbağalarda salmonelloz bulunur

Salmonella ve Salmonelloz birçok sürüngenin doğasında bulunmaktadır. Kaplumbağalarda da bulunan zararsız bir bakteri türüdür. Sürüngenler bu bakterileri bağırsaklarında taşımaktadırlar ve dışkıları ile birlikte vücutlarından çıkar. Salmonelloz, eğer insanlarda ya da köpeklerde – kedilerde bulunsaydı büyük sorunlar oluştururdu. İnsanlar kaplumbağalara temas ettikten hemen sonra ellerini dezenfekte etmelidir.

Kaplumbağaların Cinsiyeti hemen belli olur!

Diğer hayvan türlerine nazaran, Kaplumbağaların dişi ya da erkek olduğunu ayırt etmek biraz daha kolaydır. Erkek kaplumbağaların kuyrukları ve tırnaklı dişleri erkeklere göre daha uzundur. Bazı kaplumbağa türlerinde de kabuk şekli ve desenlerden yola çıkarak erkek ya da dişi olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Kaplumbağalar Sahiplerini Tanır

Kaplumbağalar, onları besleyen insanları ses ve görüntü olarak ayırt edebilir ve tanıyabilmektedir. Bazı araştırmalarda, su da yaşayan kaplumbağaların sahipleri odaya yaklaştıklarında, kaplumbağalar oda kapısı açıldığında kaplumbağaların onları karşılamak için yanaştıklarını gözlemlemişlerdir. Kaplumbağara vereceğiniz en ufak sevgi, sizlere olumlu dönüşler sağlayacaktır.

Sebze Severler

Kaplumbağalar, sürekli olarak A Vitaminine ihtiyaç duyan canlı türüdür. Bu vitamini karşılamak için ihtiyaç duydukları gıdaları yemek zorundadırlar. Kaplumbağalar genellikle, kıvırcık, salata, havuş ve kabak gibi sebzeleri tüketmeye bayılırlar. Fakat, A vitaminini karşılayamadıklarında kaplumbağaların gözlerinde şişikler oluşur, görme bozuklukları beraberinde gelir. Eğer Kaplumbağa besliyorsanız mutlaka söylediklerimize uyun.

Kaplumbağalar geniş alanları sever

Evde besleyeceğiniz kaplumbağayı, akvaryuma koyarak besleyebilirsiniz. Fakat bu akvaryum mutlaka büyük olmalıdır. Kaplumbağanızın boyundan en az 5 kat daha büyük olması gerekmektedir. Kaplumbağalarınızı akvaryumda besliyorsanız mutlaka suyu temiz tutmak için güçlü bir filtre edinin. Kaplumbağalar yaşadıkları yerde yer, dışkılarını da bırakırlar.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı