Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Karma Aşı Nedir?

Karma Aşı

Karma aşı nedir, kedi sahiplenen veya sahiplenmeyi düşünen kişilerin araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Kedi sahiplenmeyi düşünen kişilerin, sahiplendikleri kedilerle sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeleri adına dikkat etmeleri gereken bazı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler kedilerin yaşam sürelerini arttırırken, daha konforlu bir hayat sürmeleri hakkında da yardımcı olmaktadır. Kedinizi sahiplendikten sonra yapmanız gereken ilk ziyaret, veteriner hekime olmalıdır. Veteriner hekime yapacağınız ziyaretten önce vakit kaybetmemek, kedinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Veteriner hekim kedinizi muayene ettikten sonra, olması gereken aşıların takvimini sizinle paylaşacaktır. Bu aşılardan en önemlisi ise kedilere yapılan karma aşı olarak bilinmektedir. 

 Karma Aşı Ne Anlama Gelir? 

Kedilere uygulanan karma aşı, en genel anlamıyla kedileri ölümcül hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Kediler için hayati bir öneme sahip olan ve kesinlikle yaptırılması gereken bu aşının ne zaman yaptırılacağının bilgisi veteriner hekim tarafından verilmektedir. Dolayısıyla karma aşı nedir sorusunu soran bir kedi sahibine, 2 aylık süreci doldurmuş tüm kedilere yapılmasının zorunlu olduğu aşı cevabı verilebilir. Karma aşılar içeriğinde barındırdığı etkenler sayesinde kedileri hayati önem taşıyan hastalıklardan korumaktadır. Karma aşılar farklı dozlarla, farklı dönem uygulanabilen aşılar olarak bilinmektedir. Kedilerin bu aşıyı henüz 2 aylıkken yaptırmaya başlaması, çok daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmeleri konusunda yardımcı olmaktadır. 

Karma Aşı Ne İşe Yarar?

Karma aşı genellikle 3 doz şekilde, belirli aralıklarla uygulanan bir aşıdır. İlk dozu doğumdan sonraki 2 aylık süreç tamamlandığında gerçekleşir. 3 dozun tamamlanmasının ardından karma aşı, pek çok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Fakat kedilerin karma aşıları yalnızca bir kere yaptırmaları tavsiye edilmemektedir. 1 yaşını geçen tüm kedilerin, bu aşıları her yıl yaptırmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Karma aşısının kedilere uygulanması, bir çok farklı kedi hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Aşının koruma sağladığı hastalıklar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kedi Panlökopeni: Halk arasında kedilerde kanlı ishal olarak bilinen bu hastalık, çok hızlı ilerleyen ve kedinin ölümüne sebep olabilecek ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın en belirgin özelliği kedilerin sürekli olarak ishal problemi yaşaması ve bu esnada dışkıda kan gözlenmesidir. Ayrıca iştahsızlığa bağlı hızlı kilo kaybı ve kusma da bu hastalığın neden olduğu problemler arasında gelmektedir. Kediler, ölüme sebep olabilen bu hastalıktan, karma aşılar sayesinde korunmaktadır. 
  • Kedi Herpes Virüs Enfeksiyonu: Bu hastalık pek çok kedi sahibi tarafından kedi gribi ya da kedi nezlesi olarak bilinmektedir. Sebep olduğu hapşırma, göz akıntısı, burun akıntısı gibi durumlar kedilerin yaşam konforunu yüksek oranda düşürmektedir. Kısa süre içerisinde, doğru şekilde tedavi edilmezse zatürre gibi çok daha ciddi hastalıklara ilerleyebilen bu hastalık, karma aşılar sayesinde yaşanmamaktadır. 
  • Kedi Calicivirus Enfeksiyonu: Kedilerin yaşadıkları viral solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bu hastalık, yüksek ateş ve iştahsızlık gibi belirtileri ile anlaşılmaktadır. İlerlediği durumlarda pek çok farklı sistemik problemlere neden olan bu hastalık, bazı durumlarda kedilerin ölümlerine sebep olmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için kedilerin aksatmadan karma aşılarının uygulanması gerekmektedir. Dolayısıyla karma aşı nedir hakkında araştırma yapan biri, bu aşının tüm bu hastalıkları engellediğini öğrenebilir. 
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı