Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedi Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedi Diyeti

Kedi diyeti hakkında her patiliseverin bilmesi gereken bazı süreçler vardır. İlk olarak kedilerle ilgili 2019 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada, bölgedeki kedilerin yarısından fazlası obezite hastalığına yakalanmış ve beraberinde ciddi sağlık sorunları gözlemlenmiştir. Türkiye’deki evcil kediler üzerinde henüz kapsamlı bir araştırma yapılmamış olsa da düzensiz beslenme nedeniyle sürekli kilo alan kedi sayısının arttığı düşünülüyor. Bu nedenle kedinize uygun bir diyet başlatmadan önce veteriner hekimden destek almanızı öneriyoruz.

Kedilerde obezite aslında ciddi bir sorundur. Kilo vermelerinin dışında sağlıklı bir şekilde beslenerek bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Ayrıca kedinize diyet yaptırırken pek çok konuda dikkat etmeniz gerekir. Tercih edilecek mamanın yeteri kadar proteinle desteklenmesi gerekir. Ek olarak doğru miktarı belirlemek için veterinerden bilgi almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Çünkü ilk muayene sonucunda patili dostunuzun mevcut kilosuyla hedef kilosu sizlerle paylaşılacak ve doğru diyet programı hazırlanacaktır.

Kediler Hızlı Kilo Verirse Ne Olur?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de hızlı kilo vermek sağlıksızdır. Bu süreçte istikrarlı ve yavaş ilerleyerek kedinizin genel sağlığını koruyabilirsiniz. Ayrıca kedinizin kilo verirken kas dokusunda azalma gibi bir sorunla karşılaşmaması gerekiyor. Sonuç olarak haftada 1 kilonun üzerinde kilo verildiği zaman farklı sağlık sorunları yaşanabilir.

Kedi Diyeti Nasıl Olmalı?

Kedi diyeti başlangıç için yüksek proteinli olmalıdır. Kalori oranı ise düşük olmalıdır. Kedilerin günümüzdeki etçil hayvanlar arasında olması, yeteri kadar et tüketmesi gerektiğini gösterir. Bazen kedi sahipleri diyet döneminde et yerine karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme düzenine geçebilir. Ancak bu durum kedinin genel sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Diyete başladıktan sonra belirli bir düzen içinde diyet uygulanmalıdır. Yani bir gün diyet, diğer gün serbest beslenme şeklinde olmamalıdır. Kedi diyetine başlamadan önce cinsine, yaşına ve yaşam tarzına göre kalori alması gerektiğini unutmayın. Son olarak kedinizin diyetle beraber anında kilo vermesi söz konusu değildir. Bu nedenle biraz zaman alacak olan kilo verme sürecinde kedinize destek olmanızı tavsiye ediyoruz. Diyet sürecinde yaşanabilecek farklı bir reaksiyonda ise doğrudan veteriner hekime götürmenizde yarar var.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı