Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedi İdrarında Kan Görülmesi

Kedi İdrar

Kedi idrarında kan görülmesi, kedi sahiplerini oldukça endişelendiren bir durumdur. Hematuri olarak adlandırılan bu durum, idrarın renginin de turuncu ya da hafif kırmızı renge dönmesine sebep olur. Bazı durumlarda idrar içerisinde kan pıhtısının görülmesine de neden olan bu problemin yaşanmasına neden olan çeşitli etkenler bulunur. Bazı durumlarda kanama idrarda gözükmeyecek kadar hafif olabilir. Bu durumu yaşayan kedilerin teşhis için veteriner hekime götürülmeleri gerekir. 

Kedilerde Hematuri (İdrarda Kan Görülmesi) Belirtileri

Hematuri olarak adlandırılan, idrarda kan görülmesi durumu oldukça ciddi bir problemdir. İdrarda görülen kanın haricinde de çeşitli belirtileri bulunun bu rahatsızlık, kedilerin sağlıklarında bir problem olduğunun göstergesidir. 

  • İdrarını tuvalet dışına da yapma, tuvalet alışkanlıklarında meydana gelen anormallik, 
  • Sık sık idrara çıkma ya da çok az idrara çıkma,
  • İdrarın çok az olması,
  • İdrar esnasında miyavlama,
  • İdrar renginde ve kokusunda meydana gelen değişiklikler,
  • Genital bölgeyi sık sık yalama 

Bu belirtiler kedinizin hematuri adı verilen bu problem ile karşı karşıya olduğunun göstergesi olabilir. Ancak idrarda kan görülmesi tek başına bir hastalık olarak sayılmaz. Hematuri farklı bir rahatsızlığın belirtisidir. Kedi idrarında kan görülmesinin sebep olabilecek çeşitli hastalıklar bulunur. 

Pandora Sendromu

İdrar yolu enfeksiyonlarından biri olan pandora sendromu nadir olsa da kedilerde de görülebilir. Ancak bu sendrom bakteriyel bir bileşene sahip değildir, dolayısıyla yalnızca antibiyotik tedavisi ile iyileşmez. 

Alt idrar yolu hastalılarından biri olan pandora sendromu çeşitli sebepler dolayısıyla meydana gelebilir. Mesane problemleri, hormonal bozukluklar, obezite, stres ya da idrar yollarında bulunan taşlar bu sendromun yaşanmasına neden olabilir. Pandora sendromu kedilerin idrarlarında kan görülmesine neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedilerde daha sık görülen bir rahatsızlık olan pandora sendromu için kedilerin vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmeleri gerekir. 

Üretral Tıkanıklık

Üretral tıkanıklık kedilerin idrara çıkmasını engelleyen bu sebeple kedilerin idrarlarında kan görülmesine neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Erkek kedilerde sıklıkla görülen bu problem, çeşitli sebeplerde meydana gelebilir. Mukusun kalınlaşması, idrar yollarında taş ya da tümör oluşumu en belirgin nedenler arasında bulunur. Üretral tıkanıklık kedi idrarında kan görülmesi gibi problemlerin kaynağı olabilir. Çok ciddi bir rahatsızlık olan üretral tıkanıklığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir. 24 ila 48 saat içerisinde tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği sebebiyle kedi ölümlerinin meydana geldiği bilinir. 

İdrarda Kan Görülmesi Nasıl Geçer?

İdrarda kan görülmesi tek başına bir hastalık olmadığı için, kendine ait bir tedavisi de bulunmamaktadır. İdrarda görülen kanın geçmesi için, bu duruma sebep olan hastalığın ortadan kalkması gerekir. Eğer kedinizin idrarında kan gördüyseniz, bu kedinizin ciddi bir sağlık problemi yaşadığının işaretidir. Bu durumda vakit kaybetmeden kedinizi veteriner hekime götürmeniz gerekir. 

Veteriner hekimin gerçekleştirdiği fiziksel muayeneler ve çeşitli tetkikler kedinizin idrarında bulunan kanın hangi problemden kaynaklandığının anlaşılmasını sağlayacaktır. Muayene esnasında iç organların fonksiyonlarının kontrolü için çeşitli testler ve kan tahlili istenebilir. Bazı durumlarda veteriner hekim kedinizin idrarını da kontrol etmek amacıyla idrar tahlili isteyebilir. Karın duvarından bir iğne ile idrar kesesine girilerek alınan idrar örneği ile yapılan bu tahlil, kedinizin hastalığını teşhis etmek adına önemlidir. 

Kedi idrarında kan görülmesi gibi problemlere yol açan hastalık teşhis edildikten sonra veteriner hekim uygun gördüğü tedaviyi başlatacaktır. Bu tedavi genellikle antibiyotik tedavisi şeklinde gerçekleşir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı