Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedi Kumu Nasıl Olmalı? İnce Taneli mi Kalın Taneli mi?

Kedi kumu seçerken patili dostlarımızın sağlığını düşünmemiz gerekiyor. Öncelikle kediler günümüzde en çok sahiplenilen canlılar olarak bilinir. Oyun oynamayı seven, sahipleriyle vakit geçirmeye bayılan ve elbette dinlenmekten hoşlanan kediler için belirli bir düzen olması gerekir. Yaşam alanınızda kediniz için kurduğunuz düzen sayesinde onların adaptasyon sürecini destekleyebilirsiniz.

Adaptasyon aşamasında kedinizin pek çok ekipmana ihtiyacı olacaktır. Kedi yatağı, mama ve su kapları, kedi oyuncakları ve elbette kedi tuvalet kabı ile kedi kumu, bu süreçte en önemli ekipmanlar olarak sıralanır. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını karşılaması için kullandığı kap ve kumun kaliteli olması da şarttır. Şimdi sizlere kedi kumu nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Kalın Taneli Kedi Kumu Almak Mantıklı mı?

Bazı kediler kalın taneli kumları sever. Çünkü onları daha pratik ve güvenilir hisseder. Patili dostunuzun hangi kedi kumundan hoşlandığını anlamanın tek bir yolu vardır. İki farklı kap alarak birine ince, diğerine de kalın taneli kedi kumu bırakın. Patili dostunuz iki kumdan birini tercih edecektir. Sizler de yeni kedi kumunu bu tercihe göre alabilirsiniz.

İnce Taneli Kedi Kumu ve Özellikleri

Kedi kumunun kalın veya ince olması ciddi bir değişiklik anlamına gelmemektedir. Sadece dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kedi kumunun hangi maddeden üretildiği bu süreçte en önemli durumdur. İnce taneli olan kedi kumları daha çok bentonit madeninden üretilmektedir. Yüksek bir emiş gücüne sahip olan bentonit madeni haliyle kalitelidir. Kediniz tuvalet ihtiyacını karşıladığı zaman kum anında topaklanabildiğinden, dışkının yayılmasını da engeller. O halde ince kedi kumunun çok daha pratik olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı hayvanseverler, ince kedi kumlarının kedini patisine yapışabileceğini düşünmektedir ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir sağlık sorununa da neden olmayan ince taneli kedi kumu, günümüzde en çok kullanılan kum olarak tanımlanmaktadır.

Özetle, bir kedi kumunun kalitesi daha önemlidir. İnce veya kalın kedi kumlarının üretildiği madene bakarak bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Kedi kumu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

  • Aylık veya 3 haftada bir kum kabı tamamen boşaltılmalı ve yıkanmalıdır.
  • Kedi kumu eksildiği zaman hemen yenisi ilave edilmelidir.
  • Kirlenen kedi kumu çöp dışında farklı bir yere bırakılmamalıdır.
  • Günlük olarak tuvalet kabındaki atıkları, temizleme küreği ile mutlaka temizleyin.
  • Tuvalet kabını ortalama 7 cm yüksekliğe kadar satın aldığınız ince veya kalın kedi kumuyla doldurun.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı