Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedi Otu – Catnip Nedir?

Kedi Otu yani Catnip

Kedi otu- catnip nedir sorusu özellikle son dönemlerde oldukça duyulan ve merak edilen bir konudur. Özellikle kedilerin çok sevdiği bir ot olduğu için sahipleri sağlıkları açısından verip vermeme konusunda kararsız kalır. Kedi otu aynı zamanda kedi nanesi olarak da bilinmektedir. Kedi otu verilirken miktarına dikkat etmek önemlidir.

Kedi Otu Nedir?

Kedi otu-catnip nedir diye bakıldığı zaman aslında nane familyasının mevsimlik bir bitkisidir. Kökü Akdeniz ve Kuzey Afrika başta olmak üzere şu an Kuzey Amerika ve Avrupa’da da yaygın olarak yetişir. Kediler kedi otunun lezzetini bildikleri için çok severek tüketirler. Kedi otunun etkin bileşeni nepetalaktondur. Bu bileşeninin yaydığı kokular sayesinde kediler bitkiyi hemen bulabilir. Uzmanlar bu bileşenin kedilerde çiftleşmeye bağlı olarak feromon etkisine benzer etki gösterdiği için sevdiklerini düşünmektedir. Kedi otu kedilerin modunu oldukça yükseltir. 

Kediler bu otu kokladıktan ya da tükettikten sonra daha sevecen ve sahibine daha sokulgan davranabilir.  Aynı zamanda kedi otunun bulunduğu yere yuvarlanabilir, yüzünü sürebilir ve patisiyle vurarak oyun oynayabilir. Bununla birlikte kedi otunun etrafında bir böceği kovalar gibi davranabilir ya da etrafında sıçrayabilir. Yani kedi otu oyuncu bir kediye dönüştürerek odadan odaya koşturabilir. Bazı kedilerde ise çok fazla rahatlama etkisi gösterebilir ve kedi otunun yanında kedinin gözleri sürekli dalabilir. Bu davranışın yanında aynı zamanda hırlama ya da miyavlama gibi belirtiler de gösterebilir. Kedi otunun etkisi kısa sürer. Genelde kediler üzerindeki etkisi 5- 15 dakika aralığında sürer. Aynı zamanda yeniden kedi otunun etkisini hissetmek de 1- 2 saat sonra olacaktır.

Kedi Otu Kediye Nasıl Verilmelidir?

Kedi otu- catnip nedir sorusunun devamı olarak kedi otunun nasıl verileceği de merak edilmektedir. Kedi otu içerikli ürünler şu an çok çeşitli formda sunulmaktadır. Bir oyuncağın üzerine ya da yere serpilebilmesi için toz haline getirilmiştir hali bulunur. Aynı zamanda kedi otu ve kedi otu ampulleri şeklinde de satın alınabilir. Bu ürünleri özellikle kedilerin sevmediği yerlere dökmek bir süre sonra orayı sevdirmeyi sağlar. Bununla birlikte yağ şeklinde de satılmaktadır. 

Yağ şekilde satılan formu genelde kedilerin oyuncaklarına dökmek için kullanılır. Bu ürün çok küçük miktarda kullanılsa bile kediler tepki gösterir. Bu sebeple çok fazla kullanmaya gerek yoktur. Kedilerin yaklaşık olarak %30’u kedi otuna yanıt vermeyebilir. Kedi otundan etkilenmek kalıtsal bir özelliktir. Yani bu kedilerde kedi otundan etkilenme reseptörleri yoktur. Aynı zamanda kediler doğduklarından itibaren ilk 6 ay kedi otuna herhangi bir tepki vermeyebilir. Bu doğrultuda yaşlı kediler de kedi otundan çok etkilenemez. Bu durum ise kedi otunun kedilerde çiftleşme reseptörleriyle aynı etki yarattığının kanıtıdır. 6 aydan sonra kediler kızgınlık dönemlerine başladıkları zaman kedi otundan da etkilenmeye başlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı