Kediler

Kedi Tasması Nasıl Kullanılır?

Kedi Tasma

Kedi tasması nasıl kullanılır konusu pek çok kedi sahibi tarafından merak edilir. Çünkü bilindiği üzere kediler tasma gibi dış nesneleri takmaktan hiç hoşlanmaz. Bu nedenle eve alınan herhangi bir tasmayı takmazlar. Özellikle kedi sahipleri kediyi evden çıkarıp bahçeden vs. dolaştırmak istiyorsa bu tasmaları da kullanmak ister. Çünkü kediler meraklı oldukları için her an koşup uzaklaşabilirler. Bu nedenle kedilere doğru bir şekilde tasma takmasını öğretmek ve kullanmasını sağlamak önemlidir.

Kedi Tasmasının Kullanımı

Kedi tasması nasıl kullanılır diye bakıldığı zaman aslında ilk olarak kedilerin yavruluk döneminde tasmayı alıştırmak önemlidir. Bu sayede kedilere yabancı gelmeyecek bu nesne daha kolay bir şekilde de kullanılabilir. Kedinin yavruluk döneminde taktığı tasma da ona uyumlu olmalıdır. Bir tasma kediyi rahatsız ediyorsa onu yerinden çıkarabilmek için elinden gelen her şeyi de yapacaktır. Bu nedenle küçüklükten itibaren tasmanın takılmış olması önemlidir. 

Tasma takmak isteyen kişiler kediye çıkarılmayan tasmaları alıştırmalıdır. Yani bazı kediler bu tasmaları her zaman kullanır. Çıkarılabilir olanlar da sadece belirli zamanlarda takılabilen tasmalardır. Çıkarılabilen tasmalar kedi tarafından hiçbir zaman sevilmez. Bu nedenle de kullanılamaz. Kedilere yavruluk döneminde üzerinde isim, numara vs. yazan bir tasma takılmalı ve hiçbir zaman çıkartılmamalıdır. Bu sayede kediler boyunlarına bir şey takmaya alışacaktır. Bu şekilde dışarıya çıkarken kullanılabilen tasmalar da daha kolay bir şekilde alışır. Kedilere tasma alıştırıldığı zaman giysi giymeye de kolay bir şekilde alışırlar. Giysinin de tasmada olduğu gibi kediye uyumlu olması ve kedinin rahatsız olmaması önemlidir. 

Çıngıraklı ya da zilli olan tasmalar kedinin dikkatini de dağıtır. Özellikle evde yalnız kalan kediler buradan çıkan sesle kendini yalnız hissetmez. Kediler uzun süre yalnız kalabilen canlılar olsa da bazı durumlarda yalnız kaldıkları için sahiplerine küsebilir ya da depresyona girebilirler. Bu gibi durumlarda ise tasma kedinin dikkatini dağıtır ve evde birinin olduğu hissini verir. Yani aslında tasma kullanmak oldukça yönlü bir durumdur.

Kedi Tasması Nasıl Takılır?

Kedi tasması nasıl kullanılır konusunda detaylı bilgi sahibi olduktan sonra tasmanın nasıl takıldığı da önemli konula arasında yer alır. Çünkü yanlış takıldığı zaman hem kediye zarar verebilir hem de kedi yanlış takımdan dolayı kendini tasmayla hiç rahat hissetmez ve böylece o tasmayı hemen çıkartmak ister. Kediye ilk defa tasma takılacaksa ilk dikkat edilmesi gereken nokta en doğru zamandır. Yani kedinin en sakin olduğu ve en enerjik olmadığı bir zamanda kediye tasma takmak gerekir.

Aynı zamanda alıştırma döneminde ses çıkaran bir tasma takılmamalıdır. Sade olmalıdır ki ses çıkardıkça kedi onunla oynamak istemesin. Bununla bitlikte bir elin 3 parmağı, kedinin derisi ile tasma arasına yerleştirilmelidir. Daha sonra tasmanın yuvarlak kısmı tamamen boynuna geçirilmelidir. Kedinin boynuna en uygun olacak büyüklükte tasması takılmalıdır. Ardından kedinin dikkatini dağıtarak tasma takıldığını unutturmak gerekir. Sevdiği bir oyun, sevdiği bir oyunca ya da en sevdiği ödül maması kediye verilebilir. Bu sayede tasma takılmasını bir süre sonra unutacaktır. Eğer tasmayı yerinden çıkarırsa daha sıkı bir şekilde takılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı