Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Bitlenme

Kedi ve Bit

Vücutta gezen, kaşıntı yapan ve kan emen mikroorganizmalar olarak bit ve pireler, zaman zaman kedilerin korkulu rüyası olabilir. Sadece sokak kedilerinin başına gelmeyen bu durum, birçok kedi sahibini kediler bitlendiğinde ne yapılmalı, gibi birtakım sorulara yöneltebilir.

Kedilerde ortaya çıkan bitlenme ve pirelenme problemi, tedavi edilmediği müddetçe ciddi tüy dökülmelerine kadar sonuç verdiği gözlemlenebilir. Bu nedenle kedileri bit ve pirelerden korumak için düzenli aralıklarla aşılarını yaptırmaya özen göstermeniz gerekir.

Kedilere Bit ve Pire Nasıl Bulaşır?

Kedilere pire nasıl bulaşır? Kedilere bit ve pire bulaşması için, yalnızca yan yana gelmelerine gerek yoktur. Vücudunda bit ve pire bulunan kedilerin yakınından geçmek ve eşyalarını kullanmak da bulaşıcılık nedeni olarak ifade edilebilir.

Bit ve piresi bulunan kedilerin, ev içinde bulunan diğer kedilerle temas etmemesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde diğer evcil dostlarınıza da bulaşma ihtimali yüksektir. 

Kedilerde Bit ve Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin vücutlarında dolaşan bit ve pireler, kanlarını emerek beslenir. Bu nedenle kedilerin bitlenmesi ve pirelenmesi onlar için oldukça rahatsız edici bir problemdir. Peki, kedilerde bit pire olduğunu nasıl anlarız? Aynı insanlarda olduğu gibi kaşınma benzeri belirtiler göstermekte, fakat kedilerde farklı olarak yoğun tüy dökülmesi de belirtiler arasına dahil edilebilir. Kedilerde bit ve pire olduğunu gösteren belirtiler şunlardır:

  • Saldırgan hareketler ve tırmalama
  • Yoğun kaşıntı
  • Cilt tahrişine bağlı olarak gelişen genel huzursuzluk hali
  • Deri ve ağız enfeksiyonu

 

Kedilerde Bit ve Pire Tedavisi

Uzman veteriner hekim eşliğinde kedilerde bit ilacı tedavisine başlamak, bit ve pire problemini ortadan kaldırmanın en etkili yöntemidir. Veteriner hekimin uygun gördüğü bit ilaçları ve dış parazit aşı tedavisi ile vücudunda oluşan bit ve pireler, yaklaşık olarak 24-48 saat aralığında vücuttan atılır. Bu anlamda kedilerde oluşma ihtimali yüksek bit ve pire problemlerine en etkili çözüm yöntemi; düzenli olarak uygulanması gereken dış parazit aşı tedavisidir. 

Kedilerde Doğal Bit ve Pire Tedavi Yöntemleri (sirke, tarak, toz)

Kedilerde meydana gelen bitlenme ve pirelenme problemini önlemek için, evde doğal yöntemleri de deneyimleyebilirsiniz. Birçok uzman veteriner hekim bu yöntemlerin gereksiz olduğunu öne sürse de kedi pire spreyi ve pire damlası gibi ilaçlar, kedinin cildi üzerinde negatif bir etkiye yol açabilir.

Sirke ile kedi piresi temizleme, başvurabileceğiniz doğal yöntemlerin başında gelir. İçerdiği bakteri öldürücü özelliği sayesinde, kedinizin vücudunda üreyen bit ve pireleri sirke ile temizlemeniz mümkündür. Herhangi bir püskürtme şişesine eklediğiniz sirkeyi, kedinizin vücuduna ve yattığı bölgelere uygulayabilirsiniz.

Devamlı olarak dışarı çıkan ev kedileri için kedi bit tarağı, vücudunda oluşan bit ve pireleri önlemenin doğal yöntemleri arasında yer alır. Fakat kedi bit tarağını, bit ve pire ilacı kullanımı sonrasında vücutta kalan bit ve pireleri atmak için kullanabilirsiniz. Benzer bir yöntem olarak kedi pire tasması da evde uygulayabileceğiniz doğal metotlar arasında yer almaktadır. Fakat kedi pire tasması içeriğinde yer alan fosfor, hamile ve yavru kedilere zarar verebilir. Bu nedenle yetişkin kedilere uygulanan pire damlası ile birlikte destekleyici yöntem olarak pire tasmasını tercih edebilirsiniz.

Kedi Piresi İnsana Bulaşır Mı?

Kedilerden insanlara pire geçer mi? Kedilerin vücutlarına bulaşan pireler Ctenocephalides Felis, yani kedi piresi olarak adlandırılır. Bu pireler kedilerin vücut ısılarında yaşamayı severler. Bu nedenle kedilerden insanlara geçebilen kedi piresi, insan üzerinde çok kısa süre durur ve ölürler. Çünkü tüylü vücutlarda yaşamaya alışkın olan bu organizmalar, insan vücudunda üreyemezler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı