HayvanlarKedilerKöpekler

Kedi ve Köpeği Birbirine Nasıl Alıştırabilirim?

Kedi ve köpek arkadaşlığı

Doğaları gereği anlaşamayacağını düşündüğümüz kedi ve köpekler için aslında bu süreç çok da zor değildir. Evet biraz sabır gerektirir fakat uygun yöntemlerle hareket ettiğinizde evdeki patili dostlarınızın birbiriyle eskisinden çok daha güzel geçinebileceğini unutmayın. Öncelikle evcil bir hayvan beslemek gerçekten gün içindeki stresinizi alırken onlara göstereceğiniz ilgi ve sevgi karşısında çok daha mutlu olabilirsiniz. Evde yalnız yaşayan ya da kalabalık olan aileler genelde kedi ve köpekleri beraber beslemek ister. Bu konuda yaşayabilecekleri bazı sorunların varlığından haberdar olan hayvanseverler için yazımızda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sürekli birbirleriyle kavga içinde olan ve neredeyse ‘hiç’ anlaşamayan kedi ve köpekler için alıştırma süreci uzun bir zaman ister. Elbette bu süreçte en büyük destekçileri sizler olacaksınız. Eğer sahiplendiğiniz canlılar arasında hem kedi hem de köpek yer alıyorsa aşağıda paylaşacağımız bilgiler tam da sizin için.

Kedi ve Köpeklerin Alıştırma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Bu konuda bazı detaylara dikkat etmenizi öneriyoruz. Yaşam alanında kedi ve köpeklerin sorun yaşamamasını istiyorsanız;

  • Her iki patili dostunuzu yavruluk dönemlerinde bir araya getirmeniz çok önemlidir. Ayrıca her ikisinin yetişkinlik döneminde olması önemlidir. Aralarında bir arkadaşlık bağı ancak bu şekilde oluşabilir. Her ikisi arasında yaş farkı olursa anlaşmaları neredeyse imkansız olacaktır.
  • Yaşam alanında kedi ve köpek besleyenler, eve gelen misafirlerden patili dostlarını uzak tutmalıdır. Çünkü her iki canlı türü, yaşadıkları alanı koruma içgüdüsüne sahiptir. Eve ilk geliş döneminde kedi ve köpekler ayrı tutmalı ve bir süre sonra oyuncaklarını değiştirmenizi öneriyoruz.
  • Oyuncaklar, kedi ve köpeklerdeki koklama yeteneklerini geliştirir. Kediye köpek, köpeğe de kedi oyuncağı verirseniz bir araya geldiklerinde zaten daha önce almış oldukları bu koku nedeniyle anlaşmaya başlayacaktır.
  • Son aşamada kedi ve köpeğin birbiriyle anlaşabilecek cinsten olmasına dikkat edin. Yani sahiplenirken bu kurala uyum sağlayın.

İlk günlerde onların birbirini tanıması için fırsat sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin köpeğiniz kafesteyken, patili diğer dostunuz kediyi ona hafifçe yaklaştırmalı ve koklamasını sağlamalısınız. Bu işlemi birkaç hafta boyunca günde 2-3 kez yapabilir ve anlaşmalarını noktasında gerçekten önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı