HayvanlarKedilerKöpekler

Kedi ve Köpekler Kışın Üşür mü?

Kedi ve Köpeklerde Üşüme

Havaların soğuması ile kediler ve köpekler kışın üşür mü sorusu gündeme gelmektedir. Pek çok kişinin kafasını karıştıran bir konu olan kedilerin ve köpeklerin üşümesi, oldukça merak edilir. Kedi ve köpeklerin tüylü vücutlara sahip olması onların üşümediğinin düşünülmesini sağlasa da bu durumun tamamen doğru olduğu söylenemez. 

Kediler Üşür mü?

Bir kedi ile aynı evi paylaşan kişiler, kedilerinin vücut ısılarının genellikle oldukça yüksek olduğunu gözlemler. Bunun sebebi elbette kedilerin sahip oldukları sıkı ve yoğun tüylerdir. Ancak kediler dokunulduğu zaman sıcak hissettirse de bazı durumlarda üşüyebilir. Ancak kedilerin vücut ısılarının insanın vücut ısısından 2 derece daha fazla olması, hep sıcak olduklarının düşünülmesine sebep olur. 

Kedilerin üşüdüğünü anlayabilmek için normal vücut ısılarına hakim olmak ve hareketlerini gözlemek gerekir. Kedilerin üşüyor olduklarına dair en büyük belirti vücutlarının titriyor olmasıdır. Kediler eğer herhangi bir sağlık problemleri bulunmuyorsa, kış mevsimine girerken tüy dökümü yaşar. Bu tüy dökümünün sebebi yazlık tüylerini dökerek, kış için daha kalın yapıda olan tüylerin çıkmasıdır. Ancak bu durum her zaman kedilerin kış aylarında üşümemesini sağlamaz. Bazı durumlarda tüy değişimi yaşansa bile, kedilerin üşüdüğü gözlenebilir. Özellikle hayatlarının yaşlılık ve yavruluk dönemlerini yaşayan kedilerin, yetişkin kedilere göre çok daha fazla üşüdüğü görülür. Kedilerin sahip oldukları çeşitli hastalıklar da kış aylarında üşüyor olmalarına neden olabilir.

Kedilerin üşümesini engellemek için ev ısısı hakkında çeşitli değişiklikler yapmak mümkündür. Kaloriferlerin üzerine monte edilen kedi yatakları, kedilerin üşüdüklerinde uyuyabilecekleri güzel bir alternatif olacaktır. Eğer ev sıcak olduğu halde kedinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız, kedinizin beslenme tarzını gözden geçirmeniz önerilir. Kedinize verdiğiniz mama yetersiz geldiğinde ve kediniz yeteri kadar beslenmediğinde de üşüyebilir. 

Köpekler Üşür mü?

Kediler ve köpekler kışın üşür mü sorusu her iki canlı içinde ayrı şekilde cevaplansa da pek çok durumda hem kedilerin hem de köpeklerin üşüdükleri gözlenebilir. Ancak bu durum köpekler için daha farklıdır. Köpeklerin pek çok ırkı ve türü bulunur. Bu ırklardan bazılarının ise soğuk havalara çok dayanıklı olduğu bilinir. Sibirya Kurdu ya da Sivas Kangalı ırkına sahip köpeklerin, kış aylarında üşümesi oldukça zor bir ihtimaldir.

Ancak bu durum tüm köpekler için geçerli değildir. Üşüme eşikleri kedilere veya insanlara benzemese de özellikle kış aylarında üşüdükleri görülebilir. Küçük cins köpeğe sahip pek çok hayvan sahibinin kış aylarında köpeklerinin üşüdüğüne şahit olduğu görülür. Küçük ırk ve ince tüylü köpeklerin diğer köpeklere oranla çok daha fazla üşüyor oldukları bilinir. 

Köpeğinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız bu durum için alabileceğiniz çeşitli önemler mevcuttur. Eğer köpeğiniz küçük ırksa alabileceğiniz ilk önlem bu köpekler için özel olarak üretilen kıyafetlerden alarak, köpeğinize giydirmektir. Köpeğiniz aldığınız önlemlere rağmen üşüyorsa, bu bir sağlık problemi olduğunu gösterebilir. 

Kedi ve Köpeklerin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır? 

Kediler ve köpekler kışın üşür mü sorusuna üşüdükleri şeklinde yanıt vermek mümkündür. Ancak kedi ve köpeklerin üşüdüklerini anlamak için gözlem yapmak gerekebilir. Hem kedi hem de köpeklerin üşüyor oldukları, kilo kaybediyor olmalarından anlaşılabilir. Yorgun, halsiz ve enerjisiz olmaları da üşüdüklerini gösterebilir. Kedilerin vücutlarının titriyor olması da üşüdüklerinin en belirgin göstergesi olarak bilinir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı