Kediler

Kediler En Güzel Nasıl Vakit Geçirir?

Kedilerle güzel vakit geçirme

Kediler en güzel nasıl vakit geçirir konusu aslında kedinin karakteristik özelliklerine göre değişir. Fakat genel olarak kedilerin sevdiği aktiviteler birbirine benzerdir. Kediler genelde oyun oynamayı seven ve sahibi tarafından ilgi görmeyi sever yapıdadır.

Tımarlanma ve Tüy Bakımı

Özellikle uzun ve yoğun tüylere sahip olan kedilerin en sevdiği aktivitelerden biri tüylerinin fırçalanmasıdır. Kedinin kendini yalamasına ve tımarlanmasına da izin vermek gerekir. Hijyenik ve yumuşak tüyleri olduğu zaman bu aktiviteden çok hoşlanır. Bu nedenle bir kedinin tüylerinin yumuşak olması için kaliteli mama ve düzenli bir şekilde tüyleri taramak gerekir.

Akan Suyla Oynamak

Kedilerin çoğu musluktan akan suyla oynamaktan çok keyif alır. Özellikle kediler için tasarlanmış olan musluk sularından hem su içmeyi hem de o suyla oynamayı çok severler. Kediler beklemiş sudan ziyade taze suyu tüketmeyi de çok sever. Suyun içerisinde yıkanmaktansa özellikle sıcak yaz aylarında ince bir suyun altında vakit geçirmeyi çok severler.

Bir Şeyi Tırmalamak

Kediler en güzel nasıl vakit geçirir diye bakıldığı zaman bir şeyleri tırmalayıp tırnaklarını kaşıdığı da gözlemlenir. Aslında bu davranış kediler için bir içgüdüdür. Kediler bir yerleri tırmalayarak pençelerini keskinleştirmek ister. Aynı zamanda bu hareket onlar için oldukça rahatlatıcıdır. Tırmalarken esneyen vücutlarını da esnetirler. Bunun için özel oyuncaklar mevcuttur. Tırmalama tahtaları kediler oldukça zevk verir.

Oyun Oynamak

Kediler yavruluk dönemlerinden yaşlılık dönemlerine kadar oyun oynamayı sever. Kedilerin oyun oynaması da oldukça kolaydır. İp ya da tiftik gibi malzemelerle onlarla oyun oynamak çok keyiflidir. Kedilerin oynaması için de oyuncaklar üretilmektedir. Bu gibi oyunları sahipleriyle ya da aile fertleriyle oynamayı ne kadar çok sevseler de kediler tek başlarına da oynayan ve keyifli vakit geçiren canlılardır. Özellikle bazı oyuncaklarını benimserler ve sadece onunla oynamayı tercih ederler. Aynı zamanda sinek, kelebek gibi canlıları kovalamak da onların en sevdiği aktivitelerdir. Bazı kedi sahipleri, kedilerini yakalamaca oynamaya da alıştırır. Bir yerde saklanarak kediyi peşinden koşturmak onların en güzel vakit geçirdiği aktivitelerden biridir.

Kuşları İzlemek

Pek çok kedi pencerenin kenarına yatarak kuşları izlemekten zevk alır. Pencere dışındaki diğer kedileri izlemek ve onların hareketlerini taklit etmek de kedilerin en sevdiği aktivitelerden biridir. Kış aylarında güneşin vurduğu saatlerde pencere kenarına kıvrılıp hem güneşlenmeyi hem de dışarıdaki olan biteni izlerler. Bununla birlikte yaz aylarında özellikle yoğun tüye sahip olan kedilerin pencerede kıvrıldıkları saate dikkat etmek gerekir. Yaz aylarında direkt olarak güneş ışığına maruz kalmak kedilere zarar verebilir. İshal, kusma gibi bazı semptomları güneş yüzünden gösterebilirler.

Yüksek Yerlere Tırmanmak

Kediler en güzel nasıl vakit geçirir konusunda kedilerin yüksek tepelere çıkmaktan da keyif aldığı söylenebilir. Kediler iç güdüleri nedeniyle yüksek bir alana çıkıp evi seyretmeye bayılır. Pek çok kedi sahibi, kedisinin çıktığı tepeden aşağı düşeceğini sanabilir ve bunun için endişe edebilir. Fakat kedileri olduğu yerden indirmek onlar için hiçbir şey ifade etmeyecektir. Tekrar çıkmak için sahibinin gitmesini beklerler. Bununla birlikte kediler esnek ve refleksi yüksek canlılar oldukları için, çıktıkları yerden inme kapasitesine de sahiptirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı