Kediler

Kediler Eşyaları Neden Devirir?

Kedileri eşyaları neden yere düşürürler?

Kediler, hepimizin hayatındaki eğlenceli ve tuhaf arkadaşlar. Uyurken başımızın üzerine çıkmayı, dolapların üzerine çıkmayı, koltuklardan atlamayı, koltukları tırmalamayı, olur olmadık yerlerde yatmayı, kutulara girip çıkmamayı çok severler. Onların tercih ettiği diğer bir davranış ise gördükleri eşyaları yere atmak. Vazo, telefon, kalem gibi eşyaları özellikle sürükleyerek yere atmayı seviyorlar.

Araştırmalar

Kediler neden bir şeyleri devirir? Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nin sertifikalı hayvan davranış danışmanı (CABC) ve kedilerin bu saydığımız ilginç davranışları hakkında birkaç kitabın yazarı olan CABC’den Amy Shojai’ye göre bu değişen bir durumdur.

“Kedilerin bir şeyleri devirmesinin birden fazla nedeni olabilir.”

Öncelikle bu kedilerin avcı içgüdüleriyle alakalı olabilir. ASPCA’de çalışan kıdemli kedi davranış danışmanı Adi Hovav’a göre kediler yiyeceklerini avlamak için donatılmışlardır. Yani bu davranışları avlamaya yönelik bir içgüdü olabilir. Ayrıca gördüğümüz üzere kediler patilerini, nesneleri keşfetmek amacıyla kullanırlar. Onlar için dokunmak, ses ve hareket hissi bir şeyin güvenli olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. Kedinizin pençesinin içerisinde yer alan yumuşak doku çok hassastır. Bu sebeple bir nesneye vurdukları ittirdikleri zaman hissettikleri o nesneyle alakalı keşiflerinde çok yardımcı olur onlara.

Diğer bir gözlem ise kedilerin ilgi çekmeyi çok sevdikleri! Bir şeyi devirdikleri zaman onu izleyen insanlara bakıp bizim harika seyirciler olduğumuza karar veriyor olabilirler. Çünkü bir bardağın kırıldığını duymak, yere düşen bir şeyi görmek bizi harekete geçirecektir. Kediler ilgi görmek istedikleri zaman bizim dikkatimiz çekecek şeyleri çok iyi yakalarlar.

İlgi

Kediler, insanları manipüle etme konusunda inanılmaz başarılı canlılardır. Ona bakmanız, onu beslemeniz, onunla oyunlar oynamanız gerekmektedir. En az ilgi bile göz ardı edilmekten daha iyidir onlar için. Siz bir işle meşgulken ve onunla ilgilenmiyorken sizden tepki alabilmek için böyle bir yola gidiyor olabilirler. Yapılabilecek en iyi şey kırılacak eşyaları etraftan kaldırmak ve onu görmezden gelmemektir. Kedinizde bu ciddi bir alışkanlık olarak yer etmiş olabilir. Bu sayede her ilgi istediğinde bir şeyleri devirmeye ve kırmaya çalışabilir.

Diğer bir açıklama ise patili dostlarımızın sevimliliğinden kaynaklanıyor. Kediniz bu yere atma davranışını gerçekten eğlenceli buluyor olabilir. Avını takip etmenin heyecanını, onu kontrol etme hissini ve takibi en iyi bu şekilde yapan kediniz kendisini bu şekilde eğlendiriyor olabilir. Bu kazaları önlemek için etrafta bol oyuncak bulundurabilirsiniz. Kırılacak eşyalar veya değerli eşyalarınızın yerine yumuşak oyuncaklar koyabilir, onun için heyecan verici oyuncaklar deneyebilirsiniz. En doğru yöntemlerden birisi her gün belirli saatlerde kedinizle oynamaktır. Ona egzersiz için gün içerisinde zaman ayırın. Eğer kedinizin canı sıkkınsa ve içerisinde bastırılmış bir enerji varsa bu, evde etrafta bir şeylerin kırılmasına hazır olun demektir.

Bir başka kedi araştırmacısı Mikel Delgado da kedilerin bu davranışıyla ilgili şöyle bir yorumda bulunuyor: ‘Birçok kedi eşyaları devirir çünkü bunun insanların ilgisini çekmenin kolay ve hızlı bir yolu olduğunu öğrenmiştir. Bu davranış sıkıntıdan veya sahibinin kedi davranışlarını bilmemesinden kaynaklanır.’

Hiç kimse meraklı bir kedinin aklından neler geçtiğini bilemez. Ancak araştırmalar kedilerin bu davranışlarının sebebinin avcılık içgüdüsü olabileceğini düşünüyor. Diğer bir yorum ise etrafı keşfetmek istemeleri ve sizin dikkatinizi çekme arzuları. Bunların dışında gerçekten de sadece eğlence için yapıyor olabilirler. En azından meşgul olan bir kedinin daha az eşya düşürdüğünü biliyoruz. Eşyalarınızı sabitlemek ve kedinizle ilgilenmek dışında şuan bunun bir çözümü yok. Patili dostlarımıza istedikleri ilgiyi verelim!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı