Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediler İçin Kedi Çimi Yararlı mıdır?

Kedi Çimi

Kediler için kedi çimi yararlı mıdır konusu kedi severler tarafından oldukça merak edilen konulardan biridir. Kedi çimi olarak bilinen bu çimler farklı tohumların çimlendirilmesiyle meydana gelir. Genellikle arpa, buğday, çavdar veya yulaf gibi bitkilerin tohumları kedi çimi için tercih edilmektedir. 

Kedi çimleri tamamen doğaldır. İçeriğinde herhangi bir ilaç, yapay ya da zehirli madde barındırmaz. Dolayısıyla kedi sahipleri tarafından kedilere gönül rahatlığıyla verilebilir.  Farklı çeşitlere sahip olan kedi çimlerinin ekimi ise oldukça kolaydır. Kedi çimleri genellikle hazır paketlerde satılır. Kedi çimlerinin tek bir çeşidini ekebileceğiniz gibi karışık olarak da ekerek de kedilerinize verebilirsiniz.

Kedi Çimlerinin Türleri Nelerdir? 

Kedi çimlerinin tohumları kediler için farklı tat ve aromalara en sahiptir. Örneğin kedi çiminde en popüler olarak kullanılan yulafın tatlı ve aromatik olduğu bilinir. Fakat kedi çiminde yulaf tercih edilmesinin tek sebebi aromatik tadı değildir. İçeriğinde bulundurduğu lifler dolayısıyla kedilerin vücutlarında kolaylıkla çözülebilen yulaf bu şekilde kedilerin sindirimine de yardımcı olur. Yulaf çimi protein açısından da oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. 

Buğday ve çavdar çimi de yulaf çiminden sonra en sık tercih edilen çimler arasında gelir. İçeriğinde bulundurduğu yüksek amino asit sebebiyle tercih edilen buğday çimi kediler tarafından oldukça sevilir. Esnek ve zor kopartılan bir çim olduğu için özellikle tercih edilen çavdar çimi, kedilerin en sevdiği çimlerden biridir. Bunların haricinde arpa çimi de oldukça tatlı aromasıyla kedilerin sindirimine yardımcı, yüksek vitamine sahip çimlerden biridir. Farklı türlerde bulunan çimlerin her birinin pek çok yararı bulunur. Dolayısıyla kediler için kedi çimi yararlı mıdır araştırması yapan kedi severler evet cevabına ulaşırlar.

Kediler Neden Kedi Çimi Yemez? 

Kediler özellikle mide ve bağırsak problemi gibi hazımsızlık sorunları yaşadıkları zamanlarda kedi çimi yiyerek rahatlamaktadırlar. Ayrıca kedi çiminin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller de kediler için oldukça yararlıdır. Dolayısıyla kedi çimi yemek kedilerin daha sağlıklı bir hayat yaşamalarında yardımcı olur. Fakat buna rağmen kediler sürekli kedi çimi yemezler. Eğer kediniz kedi çimi yemiyorsa bu aktif olarak herhangi bir sindirim problemi yaşamadığının göstergesi olabilir. Kedi çimini kedilerin oynaması ve tanıması için ulaşabilecekleri bir yere koymak gerekir. Bu şekilde kediniz herhangi bir bağırsak probleminde içgüdüsel olarak kedi çimini yiyecektir. 

Yavru Kediler Kedi Çimi Yer mi?

Kedi çimi içerisinde pek çok mineral ve vitamin bulundurur. Dolayısıyla kedilerin gelişiminde büyük önem taşır. Beslenmesini kendi kendine yapabilen yani mama yemeye başlayan her yavru kedi, kedi çimini tüketebilir. Kediler eksikliğini hissettiği vitamin ve mineralleri kedi çiminden karşılar. Özellikle mama tüketimine yeni geçmiş kediniz ya da mamasını değiştirdiğiniz kedinizde ishal ya da kabızlık gibi bağırsak problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi problemler için kedi çimi sağlıklı bir çözümdür. Doğal yollarla kedinizin bağırsak problemlerini çözmesinde yardımcı olur. Kedilerin dışkısının kötü kokmasına sebep olan mikropları yüksek oranda bitiren kedi çimi, kötü kokuyu da engeller. Kedi çimi ihtiyacınızı karşılamak için, https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/vet-s-plus-tuy-yumaklarinin-atilmasina-yardimci-100-dogal-kedi-cimi.html bu linke göz atabilirsiniz.

Kedi çimi kedilerin bağışıklığını yükseltir. Başlarda çoğu kedi alışmamış oldukları için kedi çiminden uzak dursalar da zamanla kedi çimini yemeye başlarlar. Bu sebeple kedi çiminin ulaşılabilecek bir yerde olması, istediği zaman tüketebilmeleri bakımından oldukça önemlidir. Dolayısıyla kedi çimi yararlı mıdır diye düşünen kedi sahipleri rahatlıkla kedilerine kedi çimi verebilirler. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı