Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediler İçin Malt Macunun Yararları

Malt Macun

Kediler için malt macunun yararları evini ve hayatını kediler ile paylaşan hayvan severlerin oldukça ilgisini çeken bir konudur. Günümüzde gelişen teknolojinin pek çok alanda çeşitli üretimler yapılmasını sağlaması, kediler ile alakalı olan ürünlerinde aynı oranda artmasına sebep olmaktadır. Kedi sağlık ürünü olarak bilinen malt macunun pek çok yararı olması ise, bu ürünü her geçen gün daha popüler hale getirmektedir. 

Kedi Malt Macunu Ne İşe Yarar?

Kediler, hayvan severlerin gözdesi olan hayvanlardan biri olarak bilinmektedir. Pek çok kişi tarafından sevilen kedilerin, evlerde insanlarla yaşadıklarına sıklıkla rastlamak mümkündür. Kedilerin ev hayatına adapte olabilmelerini sağlayan özellikleri ise, oldukça temiz canlılar olmalarıdır. Gün içerisinde bir kedi ile vakit geçirdiğinizde, kedinin en çok vakit ayırdığı aktivitenin kendini ve tüylerini yalamak olduğunu görebilirsiniz. 

Ancak kedilerin kendilerini yalayarak temizlemeleri esnasında kıl kökü zayıflamış olan tüyler kopabilir. Kediler ise kopan tüylerini yalama esnasında yutacaktır. Yutma işlemi istem dışı şekilde gerçekleşse de vücuttan atılması için farklı yollar izlenebilir. Genellikle dışkı ya da kusma yoluyla vücuttan dışarı atılan tüyler, bazı durumlarda vücutta dışarı atılamaz. Dışarı atılamayan tüyler ise bir yumak oluşturur ve bu yumak kedilerin midesinde irritasyon yaşanmasına neden olmaktadır. Kusarak dışarı atabilecekleri kıl yumağı, kedilerin rahatsızlık hissetmelerine neden olabilir. Dışarı atılmayan kıl yumakları mideden bağırsağa geçecek ve bağırsakta tıkanma yaşanmasına neden olacaktır. 

Bu aşamada kedilerin sağlıklı ve konforlu bir hayat sürebilmeleri için kedi maltları ortaya çıkmaktadır. Kedi maltlarının sağladığı fayda en genel haliyle kendilerini temizlemeleri esansında yuttukları tüyleri bağırsaktan kolaylıkla atabilmelerini sağlamaları olarak anlatılabilir. Kedi maltı tüketen kedilerin vücutlarında tüy yumağı oluşma ya da bağırsaklarda meydana gelen yumak sebebiyle tıkanmayı yaşama riskleri oldukça düşüktür. 

Kılların birbirine yapışmasını engellemesi ve bu sayede yumak ya da keçeleşme meydana gelmemesi, kediler için malt macunun yararları arasında gelmektedir.  Yuttukları tüylerin sindirim kanalından atılmasını kolaylaştıran kedi maltı, pek çok kedi sahibi tarafından tercih edilmektedir. 

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Kedi maltının yararlarının araştırılması, kedi sahiplerinin bu ürüne yönelmesini sağlar. Pek çok faydası olan kedi maltları kedilerin çok daha konforlu bir hayat yaşayabilmelerini sağlar. Ancak kedi maltının ne gibi yararları olduğu kadar, bu ürünlerin nasıl kullanılacağı da araştırılması gereken konuların arasında gelmektedir. 

Çeşitli formlarda satılan kedi maltları arasında en popüler olanları macun formunda üretilen maltlardır. Macun formunda olması sebebiyle büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan kedi maltları, tüpler içinde üretilmektedir. 

Farklı aromalar ve vitaminler ile birleştirilerek satılan kedi malt macunları, bireysel olarak, sade şekilde de satılır. Tek başına satılan kedi macunlarını tercih etmek kedinizin midesini rahatsız etmeyecek ve olası bir alerji durumu ile karşılaşmamasını sağlayacaktır. Eğer kediniz tüp içerisinde bulunan macunlara karşı mesafeli yaklaşıyor ve tüketmek istemiyorsa macunu kedinizin patisine sürerek, tüketmesini sağlayabilirsiniz. Kendini temizlemek için ayırdığı süreç içerisinde macunu da tüketecek ve bu sayede vücudunda biriken kılları herhangi bir problem yaşamadan atacaktır. 

Kediler için malt macunun yararları arasında tüylerini çok daha bakımlı ve yumuşak hale getirmesi de bulunur. Bitkisel yağlar ve malt özlerine sahip olan kedi maltı macunları sayesinde kedinizin yaşadığı iştahsızlık ya da kusma gibi belirtiler de ortadan kalkacaktır. Boşaltımın sağlıklı ve doğal yoldan gerçekleşebilmesine katkı sağlayan maltlar ilaç olarak kullanılmamalıdır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı