Kedi Bakımı ve Sağlığı

Kediler için Zehirli Bitki Türleri

Kediler için tehlikeli bitki türleri

Kedilerde göz, mide, cilt ve vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden olan çok sayıda zehirli bitki türü bulunur. Ayrıca kediye bu bitkilerin vereceği zarar, bitkinin ne kadarını çiğnediğine bağlı olarak değişir. Özellikle çim yemeyi seven kediler aslında içgüdüsel olarak davranır. Hangi bitkinin kendine faydalı olacağını tam olarak kavrayamadıkları için bazı bitki türlerinin ciddi sorunları beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Bu yazımızda sizlere kediler için zehirli bitki türleri konusunda bilmeniz gerekenleri sıralıyor olacağız.

Bitkiler Kedileri Nasıl Zehirler?

Kedi sahipleri çoğu zaman farkında olmadan minik dostları için tehlikeli alanlar oluşturabilir. Özellikle de evin dekorunu değiştirirken bazı bitki türlerinin kullanılması kedileriniz için son derece sakıncalıdır. Ayrıca kedilerin meraklı canlılar olduğu da bilinir. Bu yüzden sahiplendiğiniz bir yavru kedi için hangi bitki türünün zararlı olduğunu bilmeniz gerekecektir.

Günümüzdeki tüm bitkilerin zehirli olmadığı bir gerçektir fakat aşağıda sıralayacağımız bitkilerin tüketilmesi kedinizde solunum ve kalp problemleri başta olmak üzere;

  • Sindirim sorunları
  • Göz problemleri
  • Dermatolojik sorunlarına neden olabilir.
Açelya Bitkisi

Açelya bir ev bitkisidir ve kediler için zehirli bitki türleri arasındadır. Bu bitki kedilerin hücre zarlarını doğrudan etkiler ve kardiyovasküler sorunlara neden olabilir. Aynı durum nörolojik ve gastrointestinel problemler için de geçerlidir. Kediler açelya bitkisinin sadece 2-3 yaprağını tüketse bile kısa sürede zehirlenebilir. 

Zambak

Zambaklar aslında yaşam alanlarının en popüler çiçekleri arasındadır. Fakat kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilen zambakların şirin dostlarınızdan uzak tutulması gerekir. Ek olarak kediniz zambak bitkisinin hangi bölümüne maruz kalırsa kalsın doğrudan etkilenecektir. Pistilleri, polenleri, kökleri, yaprakları ya da çiçekleri her zaman tehlike yaratır.

Sarmaşık

Kediler için zararlı bitki türleri arasında sarmaşıklar da yer alır. Farklı türlerde olabilen sarmaşıkların tamamı kediler için zehirlidir. Kedinin sarmaşık üzerindeki kısımlarına sürtünmesi durumunda cilt yüzeyinde kabarcık ve döküntüler oluşabilir.

Çoban Püskülü

Çoban püskülü son derece güzel bir görünümde olsa da meyveleri ve tohumları zehirlidir. Ayrıca yaprakları da kediler için son derece sakıncalıdır. Genelde gastrointestinal problemlere neden olur.

Metroxylon Sagu

Ev dekorasyonunda kullanılan bu bitki, kedilerin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca ciddi karaciğer hasarı bıraktığı da bilinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı