Kediler

Kediler ile Uyumak Zararlı Mı?

Kedilerle Uyumak

Yaşam alanlarınızı paylaştığınız ve yanınızdan ayırmadığınız kediyle uyumak zararlı mı? Kedilerle uyumak, kedi sahiplerinin gelenek haline getirmiş olduğu davranışlardan biridir. Çoğu zaman kedinizi siz çağırmasanız bile uykuya geçerken yanınıza kıvrılmış bir halde bulabilirsiniz. Fakat kediyle uyumanın zarar verip vermediği konusunda tereddütte kalan kedi sahipleri olabilir. Kediler ile uyumak zararlı mı, yoksa sağlıklı mı, öğrenmek isteyenler için birtakım bilgiler sunabiliriz.

Kedimle Aynı Yatakta Uyuyabilir Miyim?

Birçok kedi sahibi kedim benimle uyumak istiyor, kedimle uyumak zararlı mı gibi soruların cevabını araştırmaktadır.

Kedilerin temkinli canlılar olduğunu hemen hemen herkes bilir. Bu nedenle uyurken, hastayken, tuvalet sırasında veya mama yerken tek kalmaya dikkat ederler. Tabiatları gereği insanlara karşı güven duymakta zorlanan kediler özellikle uyku sırasında savunmasız kalırlar. Bu nedenle uyku sırasında kediler, aralarında güçlü bağı bulunan ve güvendikleri kişilerin yanında olmak isterler. Her gece yatağa geçtiğinizde kedinizde yatakta sizinle birlikte tüylerini yalayarak uykuya hazırlanıyorsa, bilin ki size güveniyor ve sizi seviyor demektir.

Uykuya dalarken vücudunuzda hissettiğiniz yumuşacık tüyler ve sıcaklık, kedilerle uyumanın sizlere sunduğu en rahatlatıcı avantajlardır. Fakat alerji, hijyen veya çeşitli sağlık riskleri dolayısıyla kedinizi yataktan kaldırmanız onun bu durum karşısında içlenmesine neden olabilir. Bundan dolayı gece boyunca miyavlaması, en sevdiğiniz eşyanın parçalanması veya kum kabı dışında bir dışkı ile karşılaşmanız muhtemeldir. Gece boyunca sizinle uyumaya alışmış olan tüylü dostunuz için tüm bunlar sizinle uyuyamadığı için gösterdiği tepkisel davranışlardır. Bu nedenle kedilerle uyumaya sıcak bakmıyorsanız, tüylü dostunuz daha yavruyken onu yatağa alıştırmamalısınız.

Kediler ile Uyumanın Zararları Nelerdir?

Kediler ile uyumanın insanlara zarar verip vermediğini merak edenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri olarak kedi nefesi insana zarar verir mi? Kediler ile yakın temasta bulunmak ve dolayısıyla nefesinin yüzünüzle temas etmesine izin vermek, her kedide olmamakla birlikte alerji problemine neden olabilir.

Kediler ile uyumanın alerji dışında verebileceği diğer zararlar şunlardır:

  • İç-dış parazit aşısı olmayan ve ev ortamı dışında nadiren de olsa dışarı çıkıp gelen kedilerle uyumak, yatağınıza pire, bit veya kene getirme ihtimali bulunur.
  • Kedinize uyku alanı olarak yatağınızı değil, rahat ve güvende hissedebileceği başka bir alan belirlemeniz onun psikolojik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yalnız veya kendi yatağında uyumaya alışan kedilerin kendilerine olan güveni artar. Aynı zamanda sizin de uyku düzeninize alışması mümkün olup, gece daha rahat uyuyabilirsiniz.
  • Kedilerin taşıma ihtimali bulunduğu bağırsak parazitleri, hamile olanların sağlığını tehdit altına alabilir.
  • Yatağınızı kedinizle paylaşmak, zaman içinde yatağınızın üzerinde alerjenlerin birikmesine neden olabilir. Yorgan, yastık, battaniye veya çarşaf üzerinde biriken alerjenler, gözle görülür büyüklükte olmadığı için fark edemez ve zaman içinde solunum yolu rahatsızlıkları yaşamanıza neden olabilir.

Kediler ile Aynı Yatakta Uyumak Sağlıklı Mı?

Birçok kedi sahibi kediler neden üzerimizde uyur? Sorusunun cevabını merak eder. Kediler ile aynı yatakta uyumanın sağladığı faydaları şöyle açıklayabiliriz:

  • Kediniz ile aynı yatağı paylaşmak, onunla aranızdaki bağların güçlenmesine yardımcı olur.
  • Kedilerin uyku sırasında karnından çıkardıkları sesin rahatlatıcı ve iyileştirici etkileri bulunur. Bu nedenle gece sizinle birlikte uyuyan kediniz, uykunuzu daha kaliteli ve düzenli hale getirebilir.
  • Sabah işe veya okula geç kalma problemi yaşayan kişiler, aynı yatağı paylaştığı kedi dostlarını alarm veya çalar saat gibi düşünebilirler.
  • Kedinizle uyumanın sağladığı en büyük fayda, sıcacık tüyleridir. Özellikle kış mevsiminin soğuk hava koşullarında yatağınızı paylaştığınız tüylü dostunuzun sıcacık tüyleri kurtarıcınız olabilir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı