Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediler Neden Mırlarlar?

Kedilerin mırlama sebepleri

Kediler neden mırlarlar sorusu kedi sahiplerinin her zaman karşılaştıkları durumlar arasında yer aldığı için oldukça merak edilen bir konudur. Kediler bu tepkiyi ağızlarını oynatmadan oluşturur. Yemek yedikleri zaman, yeni uyandıkları zaman ya da sahibiyle güzel vakit geçirdikleri zaman mırlarlar. Kediler bazen sevdikleri mamanın kokusunu aldıkları zaman bile tepki olarak mırlayabilir. Bazı durumlarda kediler yaşadıkları sorunu belli etmek için de mırlayabilirler. Acı çektiklerinde ya da korktuklarında da kedilerin mırladığı görülmüştür. Her mırlama sesinin frekansı birbirinden farklı olduğu için kedi sahipleri mırlama ile kedinin neyi anlattığını gösterir. Örneğin acı çeken bir kedinin mırlaması, huzurlu olan bir kedinin mırlamasından daha belirgindir.

Kedi Mırlaması Nedir?

Kediler neden mırlarlar konusuna bakmadan önce mırlamanın fizyolojik bir tepki olduğunu bilmek gerekir. Mırlama aslında tüm memeli hayvanlarda görülen bir durumdur. Sadece kedilerde daha yoğun olduğu için hissedilir ve duyulur. Mırlama gırtlaktan ve diyaframdan gelen bir sestir. Kedilerde mırlama dili destekleyen bir yapı olduğu için duyulmaktadır. Kedilerdeki bu yapıya hiyoid kemiği denilmektedir. Ve dili kedilerin kafatasına sabitleme görevi görür. 

Diğer canlılarda ise kısmı olarak kemikten oluşur. Yani diğer memeli canlılarda hiyoid kemiğinde kıkırdak da vardır. Bazı büyük kedi türlerinde de bu yapı tamamen kemikten oluşabilmektedir. Tamamen kemikten oluşan hiyoid kemiği sayesinde mırlama sesi çıkartılır. Mırlama sadece evcil ya da sokak kedilerinde görülüyormuş gibi düşünülse de aslında jaguar, aslan, leopar ve kaplan gibi büyük kediler de görülür. Fakat bu kedilerin kuzenleri olarak bilinen puma, çita ya da vaşak gibi kediler bu ses görülmemektedir. Bu durumu uzmanlar tam olarak açıklayamamıştır.

Kediler Neden Mırlar

Kediler neden mırlarlar konusuna bakılırsa aslında mırlamanın çok fazla çeşidi olduğu görülür. Kedilerdeki bu mırlama davranışı, karakteristik bir davranıştır. Mırlama davranışı sadece kedi türlerine özgüdür. Yeni doğmuş olan bu kediler kendilerini annelerine göstermek için mırlarlar. Anne ile bağ kurabilmek için kediler yeni doğduklarında mırlar. Bu sesi duyan anne ise yavrusunun yaşadığını ve sağlık olarak iyi bir durumda olduğunu anlar. Mırlama sesinin frekansları birbirinden farklıdır. Kendini belli etmek için mırlayan bir kediyle, kendini sevdiren bir kedinin mırlamasının frekansı aynı değildir. Kedi mırlamasının bir diğer nedeni de mama istediğini belli etmektir. 

Mama isteyen ve acıkan kediler sahiplerinin yanına giderek mırlarlar. Bu durumu anladıktan sonra mama kabına maması konulmalıdır. Kediler sevdiklerine karşı da mırlama davranışı gösterir. Bunun frekansı da diğer mırlamalara göre farklıdır. Mırlama bazen de acı çeken ya da doğum sancısı çeken kedilerde de görülebilmektedir. Özellikle kedinin bir rahatsızlığı olduğu biliniyorsa mırlama davranışı onun belirtisi olabilir. Mırlama her zaman olumlu değildir. Yani kediler sadece huzurlu ya da mutlu olduklarında mırlamazlar. Acı çektiklerinde, korktuklarında ya da heyecanlandıklarında da mırlayabilirler. Örneğin doğum sancısı çeken bir kedi mırlar. Fakat bu ses mutlu olduğu zamanlardaki gibi sakin değildir. Diğerlerinden çok daha belirgin bir mırlama sesidir. Kedi hamileyse ve diğerlerine göre daha farklı mırlama sesi çıkarıyorsa acı çektiğine işaret edebilir. Ciddi sağlık problemi olan kedilerde de bu ses görülebilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı