Kediler

Kediler Rüya Görüyor mu?

Kedilerde rüya

Kedilerde uyku, ihtiyaç duyulan bir dinlenme şeklidir. Günlük hareketlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için ortalama 15-18 saat uyuyan sevimli dostlarımız için hayvanseverlerin merak ettiği bazı sorular bulunuyor. Bunlardan en merak edileni, kediler rüya görür mü veya kediler rüya görüyor mu olmaktadır. Kedilerin yaşı, uykuya ayırdıkları zaman ve gün içindeki aktivitelerine bağlı olarak uyuduklarını ve uyudukları zaman rüya gördüklerini söylemek doğru olacaktır.

Kedilerle insanlar arasında uyku karşılaştırması yaptığımız zaman, bizden 2 kat daha fazla uyuduklarını söyleyebiliriz. Ancak bu süreçte kesintisiz bir uyku sürecinden bahsetmek doğru olmaz. Kısa aralıklarla tekrarlanan uykuları son derece hafiftir. Yapılan bir araştırmada, toplam uykularının sadece 3’te 1’inde derin bir uyku sürecine giriş yaptıkları bilinmektedir. Şimdi yavru kedilerde uyku sürecini ele alırken kedilerin rüya görmesiyle ilgili de merak ettiğiniz bilgilere geçelim.

Yavru Kedilerde Uyku Süresi Ne Kadardır?

Yavru kedileri dinlenme sırasında gözlemlediğinizde derin bir uyku halinde olduklarını fark edebilirsiniz. Çünkü bu kediler gün içinde tüm enerjilerini harcar. O kadar ciddi bir enerji harcadıkları için 18 saate kadar uyuyabilirler. Özellikle yavru kediler deyim yerindeyse ‘hiperaktif’ oldukları için mekan ve yer ayrımı gözetmeden aniden uykuya dalabilirler. 18 saate kadar uyuduktan sonra yeni bir gün için gözlerinin açan sevimli dostlarımız, hareketlerine kaldığı yerden deva eder.

Günümüzdeki yavru kedi sahipleri, uyku sırasında kedinin komaya girdiğini düşünür. Çünkü hareketsiz bir şekilde uyuyan yavru kediler neredeyse hiç kıpırdamadan 18 saati doldurabilir. Doğaları gereği gündüz uyumayı seven kediler gece saatlerinde aktif olmak ister. Çünkü güneşin batış saatleri onların doğal avlanma zamanının geldiğini gösterir. Bizler de kedimizle beraber gece saatlerinde uykusuz kalmamak için gündüz olabildiğince ilgilenmeli ve onlarla oyun oynamalıyız. Ancak bu şekilde akşam saatlerine doğru yorulmalarını sağlayabilir ve gece uyumalarını destekleyebiliriz.

Kediler Rüya Görür mü?

Buraya kadar kedilerin uyku saatlerinden bahsettik. Şimdi asıl soru olan ‘kediler rüya görür mü’ konusunu ele alalım. Evet, kediler rüya görmektedir. Aslında bilimsel açıdan tam olarak kanıtlanmayan bu durumu şu gözlemler desteklemektedir; kediler uyku sırasında ayaklarını hareket ettirir. Ayrıca kuyruklarını sallarlar. Bazen de mırıldanırlar. İşte bu durumlar, kedilerin uyurken rüya gördüklerinin aslında kanıtı niteliğindedir.

Sevgili dostlarımızı uyurken rahatsız etmemeliyiz. Rüyalarının en güzel kısmında uyandırabileceğimiz kediler gün içinde strese girebilir. Öyle ki size çok agresif davranışlar da sergileyebilir. Onların yaşam alanlarını her zaman temiz tutmalı ve sessiz bir odada hazırlamalıyız. Bu sayede kaliteli bir uyku süreci geçiren kedilerimiz gün içinde daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı