Kedi MamalarıKediler

Kediler Tavuk Kemiği Yer mi? Kedime Kemik Versem Sorun Olur mu?

Kediler tavuk kemiği yer mi?

Kedi sahiplenmeyi düşünenler için aslında yanıtlanması gereken birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan biri de kediler tavuk kemiği yer mi sorusudur. Kedilerin bakım süreci her şeyden önemli olduğundan beslenmeye gereken önemi vermeniz şarttır. Kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi aynı zamanda stressiz, uzun ve mutlu bir yaşamın altın anahtarıdır. Ancak son dönemlerde ‘kedime tavuk kemiği versem bir şey olur mu’ veya ‘kediler tavuk kemiği yer mi’ gibi soruların yanıtları aranmaktadır. Bu konudaki ilk yanıt, kedilere asla tavuk kemiği verilmemesi gerektiğidir. Çünkü kanatlı hayvanların kemikleri, diğer canlıların kemikleriyle farklı yapısal özelliğe sahiptir. Ayrıca kanatlı hayvanların kemiklerinin iç kısmı boştur. Bu yüzden kemik kırıldığı zaman son derece zararlı sonuçlara sebebiyet verebilir.

Tavuk Kemiğinin Kediler için Zararları

Tavuk kemiği kediler için çok zararlıdır. İlk zararından bahsedecek olursak, kırılan bir tavuk kemiği kedinin ağız iç kısmına ve damağına batabilir. Bu durum sonucunda yaşanacak yaralanmalar da hayati tehlikeyi beraberinde getirir. Bir kedi, tavuk kemiğini yemek istediğince önce kırar. Kırılan kemiklerin ucu ise son derece sivri olur. Sonuç olarak kedinizin herhangi bir yerine batacak konuma gelen kemikler yaralanmalara ve bu yaraların enfeksiyon kapmasına neden olacaktır.

Tavuk kemiğinin bir diğer zararı, bağırsak ve midede yaralanmaya sebep olmasıdır. Kedi dostlarımız kırarak mideye indirdiği kemikler ilk etapta fark edilmeden vücuda zarar verecektir. Başlangıçta bu durumu fark etmek mümkün olmadığı için bağırsak ve midedeki yaralar kedinizin hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor.

Bazı hayvanseverler, kırılmayan kemiklerin zararsız olduğunu düşünüyor. Bu kesinlikle yanlıştır. Kemik parçalarının kedinizin boğazına kaçması halinde nefes alıp vermesini engelleyeceğini unutmayın. 

Kedinize tavuk vermeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey, tavuğu güzelce haşlamak ve kemiklerini çıkardıktan sonra vermektir. Son olarak kedilerin sürekli tavukla beslenmesi de sağlıksızdır. Uzun vadede tavuk tüketiminin alerjiye neden olacağı unutulmamalıdır. Sonuç olarak kedinizin dengeli ve düzenli beslenmesini istiyorsanız kaliteli mama seçimi yapmalı ve bu süreci sonuna kadar takip etmelisiniz. Gün içinde kedinizin sağlıksız besinler tüketmesine izin vermemeli ve kemik gibi şeylerden de uzak tutmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı