Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Kedilerin tırnak bakımı için oldukça önemli bir yere sahip tırmalama tahtaları, birçok kedi sahibi tarafından elzem görülmese de yavru ve yetişkin kedi tırmalama tahtasına nasıl alıştırılır, şeklinde sorularla sıklıkla karşılaşabiliyoruz. Aslında ev içinde mobilya ve halılarınızın tırmalanmasını istemiyorsanız, tırmalama tahtası sizin için mucizevi bir ürün olabilir. Fakat kedinizin tırmalama tahtasını düzenli olarak kullanıp, eşyaları tırmalama ihtiyacı hissetmemesi için, yavruluk döneminde bu alışkanlığı edinmiş olması gerekir. Peki kedinizi tırmalama tahtasına nasıl alıştırırsınız, bu konu ile ilgili birkaç öneride bulunabiliriz.

Kediler İçin Tırmalama Tahtasının Önemi

Kediler neden tırmalama tahtasına ihtiyaç duyar? Uzayan tırnakların ihtiyaç duyduğu bakım insanlarda törpü ile giderilirken, kedilerde ise tırmalama tahtasıyla giderilebilir. Ön ve arka patilerini rahat bir şekilde kullanmak için uzayan tırnaklarını törpülemek isteyen kediniz için, tırmalama tahtasını keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Uzayan tırnaklar zaman içinde kediler için bir işkenceye dönüşebilir. Oynadıklarında, koştuklarında veya gün içinde sergiledikleri her davranışta koltuklara, mobilyalara ve halılara takılan tırnakları onlar için bir kabusa dönüşebilir. Bu nedenle yaşam ortamınıza dahil edeceğiniz tırmalama tahtası hem sizin için hem de kediniz için kurtarıcı bir nitelik taşıyabilir.

Kedimi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırırım?

Kedilerle yaşamak her ne kadar müthiş bir tecrübe olsa da bazı zorluklarının farkında olmak gerekir. Kişisel bakımlarına son derece özen gösteren tüylü dostlarımız, tırnak bakımı için zaman zaman ev içindeki mobilyaları törpü niyetiyle kullandığı görülebilir. Bu durumdan rahatsız olan kedi sahipleri ise kedilerin eşyaları tırmalaması nasıl önlenir? Sorusunun cevabını merakla bekler. Kedilerin eşyaları tırmalamasını önlemek için, tırmalama tahtası verilebilecek en net cevaptır. Peki belki de yeni duyduğunuz tırmalama tahtasına patili dostunuzu nasıl alıştıracağınızı merak ediyorsunuzdur. Bunun içinde sizlere birkaç öneride bulunabiliriz.

Kediniz İçin En Doğru Tırmalama Tahtasını Seçin

Kediniz için tercih edeceğiniz tırmalama tahtasının modeli oldukça önemlidir. Peki, tırmalama tahtası nasıl olmalı? Tırmalama tahtasının materyali kedinizin zevkine göre olmalıdır. Hangi yapıdaki malzemeleri ve hangi pozisyonda tırmalamaktan hoşlanıyorsa bu davranışlarına en uygun modeli seçmeniz gerekir. İlk defa tırmalama tahtası alacaklar için, kedilerin halattan yapılan tırmalama tahtalarına büyük ilgi duyduğunu söyleyebiliriz.

Kedi Otunun Çekiciliği

Kedinizin yaklaşmasını arzu ettiğiniz nesnelere kedi otu spreyi kullanabilirsiniz. Böylece eve aldığınız tırmalama tahtasına hiç yanaşmayan sevimli dostunuza tırmalama tahtasını daha çekici kılmak için malzemenin üzerine biraz kedi otu spreyinden sıkabilirsiniz. Böylece koku onu cezbedecek ve tırmalama tahtasını ilk defa kullanmaya başlayarak, zaman içinde tırnaklarını bu üründe törpülemeye alışmasını sağlayacaktır.

Ödül Maması ile Teşvik Edin

Tırmalama Tahtasının Konumu Çok Önemli

Tırmalama tahtası almak, kedinize onu alıştırmak için maalesef yeterli değildir. Onun zevk ve tercihlerine göre almış olduğunuz tırmalama tahtasının ev içindeki konumu, alışma sürecinde oldukça belirleyicidir.

Kediler içgüdüleri gereği meraklı canlılardır. Böylece ev içinde yeni alanları keşfe çıkmak gibi önemli hobileri vardır. Siz de sevimli dostunuzun bu meraklı kişiliğinden yararlanarak, tırmalama tahtasını vakit geçirdiği ve keşfe çıktığı alanlara koyarak dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Böylece tırmalama tahtasına alışma sürecini kolaylaştırabilirsiniz. 

Dikkati Tırmalama Tahtasına Çekin

Kedinizi tırmalama tahtasına alıştırmak için, dikkatini çekmekle başlangıç yapabilirsiniz. Onun merak güdüsünü uyandıracak sallanan oyuncakları kedi tırmalama tahtası baş kısmına yerleştirerek, tahtayı bir oyun malzemesine dönüştürebilirsiniz. Böylece patisini tırmalama tahtasına uzattıkça keşfedecek ve alışmaya başlayacaktır. Aynı zamanda dikkatini tırmalama tahtasına çekmek için, sürekli olarak vakit geçirdiği alanlara yerleştirebilir, tırmalama tahtasının göz önünde olup alışmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı