Kediler

Kediler ve Beden Dilleri, Yaptıkları Hareketlerin Anlamları

Kedilerin Beden Dili

Kediler ve beden dilleri, yaptıkları hareketlerin anlamları özellikle ilk defa kedi besleyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kediler beden dilleriyle sahibine çok fazla şey anlatabilir. Sahipleri ise buna yönelik olarak kediyi daha iyi anlayarak ona daha kaliteli bir yaşam tarzı sunar. 

Kuyruk Hareketlerinin Anlamları

Kedilerin kuyruk hareketleri incelendiği zaman onlar hakkında çok fazla bilgi sahibi oluna bilir. Kedilerin kuyruğu titriyorsa ya da ayakları üzerinde hareket ediyorsa onun mutlu olduğu gözlemlenir. Eğer kuyruğunun ucu düşükse ve kuyruğunu düz tutuyorsa o kedi saldırma, avlanma eğiliminde olur. Bu pozisyonda olan bir kedi hayvana ya da nesneye odaklanmıştır. Kedi kuyruğunu bir yere sürtüyorsa onu sahiplenmek istiyordur. Hızlı hızlı kuyruğunu yere vuruyorsa sinirli ve öfkeli olduğu belli olur. Kedi kuyruğunu kabarttıysa çok öfkelidir ve saldırma eğiliminde bulunabilir. Kedi korkuyorsa olduğu yere pusar ve kuyruğunu da kendi etrafına dolar. 

Heyecanlı, oyuncu ya da iyi vakit geçiren kediler ise kuyruklarını serbest bırakılır. Kedinin kuyruğu hiç kıvrımlı olmadan dümdüz bir şekilde havada duruyorsa sahibini gördüğünde sevindiği anlamına gelmektedir. Kuyruğu havada olan ve titremeye başlayan bir kedinin titreşme döneminde olduğu anlaşılır. Karşı taraftaki kediye bunun sinyalini vermektedir. Kedi tedirgin olduğunda ve nereye kaçacağını bilemediğinde kuyruğunu bacaklarının arasına alarak etrafını inceler. Kedi kuyruğunu havada tutuyorsa ve ucu çok hafif kıvrıldıysa yani ters L şeklinde duruyorsa karşısındaki insanla ya da karşısında duran başka bir hayvanla arkadaş olmak istediğini belli eder.

Hırlamanın Anlamları

Kediler ve beden dilleri, yaptıkları hareketlerin anlamları bakıldığı zaman hırlamasının da anlamı vardır. Kediler çok mutlu olduklarında ya da çok acı çektiklerinde hırlamaya başlar. Aradaki farkı da genel olarak kedisini tanıyan bir sahip anlayacaktır. Acı çeken bir kedinin hırlaması daha belirgindir. Bu durumda veteriner hekime götürerek herhangi bir hastalığının var olup olmadığına bakılır. Olduğu yerde huzurlu ve mutlu olan kediler ise daha sakin bir şekilde mırlar. Sahibiyle vakit geçiren, sahibinin yanında mutlu olan kediler, kucağına geldikten sonra mırlamaya başlar. Aynı zamanda acıkan kediler de mırlar. Sahibinden mama isteyen ya da sevdiği mamanın kokusunu duyan kediler mırlayarak tepki gösterebilir. 

Sürtünmenin Anlamları

Kediler ve beden dilleri, yaptıkları hareketlerin anlamları arasında sürtünme de vardır. Hatta sürtünme kedilerin tipik beden dili olarak bilinmektedir. Kediler hem kafalarını hem de vücutlarını insanlara ya da diğer canlılara sürter. Bu hareket o kedinin mutlu ve sevecen olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu hareketi yaptığı kişiye karşı büyük bir güven duyduğu anlamına gelmektedir. Aslında kediler sürtünerek, sürtündüğü yeri işaret eder. Yani sahibine sürtünen bir kedi onu işaretlemiş olur. Bu sayede farklı kedilerin ya da diğer hayvanların sahibine yaklaşmasını engellediğini düşünür. Kedilerin vücutlarının belirli bölgelerinde feromon salgılayan besler bulunmaktadır. Kedilerin iletişiminde bu feromonlar oldukça önemlidir. İnsanlar bu kokuyu algılamasa da kediler ve diğer canlılar bu kokuyu algılayabilir. Kediler bir insana sürtündükten sonra başka bir canlı onun sahipli olduğunu hisseder. Bu da aslında kedinin işaretlediği kediyi sevdiği anlamına gelmektedir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı